פרסום ושיווק

11 משירי אריק איינשטיין, וההקשר לשוק ההון

אורית לוין ורונן מנחם, מחלקת השקעות ואסטרטגיה, מזרחי טפחות, לקחו את מילות שיריו של אריק איינשטיין ושייכו למצב הכלכלות הגדולות של ימינו
אורית לוין רונן מנחם |  6
כותב שורות אלו אוהד הפועל ת\"א ומעריץ גדול של שירי אריק איינשטיין, האמן והזמר, שהלך בשבוע שעבר לעולמו. יחד עם אורית לוין, אף היא אוהדת גדולה של הזמר, הכנו רשימה, המשלבת בין מספר משיריו, שנכנסו לפנתיאון, לבין נושאים שהעסיקו ומעסיקים את הכלכלה העולמית והמקומית. לזכרו.

שיר של אחרי מלחמה
אחרי מלחמה. כך נראה העולם אחרי הרס בועת הנדל\"ן בשנת 2008. בנקים גדולים קרסו, בתי ההשקעות בארה\"ב כמעט נמחקו, מניות צנחו עשרות אחוזים ואלפי בני אדם מצאו עצמם מחוסרי עבודה. שש שנים אח\"כ, כלכלות המערב טרם החלימו; חלק ממדינות גוש האירו שרויות בקשיים, השבים ומעמידים במבחן את אחדותו. מישהו אמר את זה קודם...

אני ואתה נשנה את העולם
כך אמרו ועשו נגידי הבנקים המרכזיים של ארה\"ב ואירופה. האחד, הוריד #ריבית# ל-0.25% ורוכש מדי חודש אג\"ח ב-85 מיליארד דולר; גם האחר הוריד ריבית ל-0.25% (באיחור מה), והבטיח כי ירכוש אג\"ח של ממשלות איטליה וספרד ללא הגבלה. השניים בלמו את התדרדרות הכלכלה העולמית, ולאחרונה אף החלו להופיע סימני התאוששות בארה\"ב.

יושב על הגדר
לאחרונה, נגידי בנקים מרכזיים רבים נמצאים במצב סטטי. זו של ארה\"ב, Janet Yellen, מתלבטת אם להמשיך להזרים נזילות למשק האמריקני, או לצמצם בהדרגה את המכסה החודשית. על השאלה - האם הכלכלה, התעסוקה וסנטימנט הצרכנים והחברות התאוששו מספיק - קשה להשיב. התלבטות זו תימצא בראש סדר היום, אך לא תיפתר בקרוב ושוקי ההון ישבו על הגדר, בעודם ממתינים בדריכות לתשובה.

אם כבר ישיבה על גדר, רגל פה רגל שם, כך התנהל המשבר בגוש האירו. מיהרו לסייע למדינה אחת, אחר כך החליטו לא לנקוט צעדים \"מהירים ופזיזים\", גיבשו מדיניות ומנגנוני קבלת החלטות ובינתיים, נזקקה מדינה אחרת לחילוץ מיידי. העיקר להיות בסדר עם כולם. לאחרונה דומה שקבלת ההחלטות השתפרה וחשוב מאוד כי השיפור יימשך.

קפה טורקי
אז תשתה קפה טורקי ותתעורר, אמר המשורר. טורקיה היא אחת הכלכלות המתעוררות הגדולות באירופה ובעולם. הישיבה על הגדר בארה\"ב קריטית לה מאוד. כל עוד נמשכת רכישת איגרות החוב של ארה\"ב, יש למשקיעים הזרים עניין לקחת הלוואות דולריות ולרכוש נכסים עם סיכוי (וסיכון) קצת יותר גדול, כמו ניירות ערך בטורקיה.

בקיץ ראינו כי חשש מהצטמצמות הרכישות גרם למכירה מבוהלת של ניירות ערך של מדינות כמו טורקיה. אז, האם עד גל השמועות הבא, יש זמן להתרווח ולשתות עוד כוס קפה טורקי? או אולי ברזילאי?

ואלה שמות
דה נאפולי, מלדיני, דאג\'וסטיני, קרנאבלה... 141 שחקני כדורגל הוזכרו מעשה ידי אומן בשירו של עלי מוהר ז\"ל, שנכתב לרגל מונדיאל 1990, שנערך באיטליה. כלכלת איטליה היא מהבעייתיות יותר בגוש האירו. החוב לתוצר זינק ל-127% תוצר, האבטלה נסקה מעל 12% ואיגרות החוב הממשלתיות לטווח ארוך, שתשואות הפדיון שלהן קרבו לרמת חדלות פירעון, אך לפני שנתיים, נזקקו להבטחה של הבנק המרכזי של אירופה ירכוש כל כמות מהן (בתנאים מסוימים) כדי להתאושש. יכול להיות שאירוח מונדיאל נוסף יפתור חלק מהבעיות, אך עם כל הכבוד לכדורגל, באיטליה מבינים היום כי תהליך ההבראה הוא משהו שלא הולך ברגל.

קח לך אישה ובנה לה בית
בשבוע שעבר הודיעה הלמ\"ס, שבשנים האחרונות פוחת והולך שיעור משקי הבית שדירתם בבעלותם, ומנגד גרות יותר משפחות בדירות שכורות. האם אנו זקוקים לקריאת השכמה, כהצעת השיר, האם היד כבר לא משגת, או אולי מדובר בשינוי טעמים של הציבור? התשובה, כך נראה, היכן שהוא באמצע.

עטור מצחך זהב שחור
הזהב השחור - כך מכונה הנפט. השנים האחרונות עמדו בסימן מהפכות חברתיות במדינות ערב ועימות נוקב בין אירן וצפון קוריאה לבין המערב. לאחרונה ירדה המתיחות וגם מחיר הנוזל השחור עושה דרכו דרומה. הוועידה החצי שנתית של ארגון אופ\"ק תיערך בעוד מספר ימים, וההערכות הן כי ירידת המחירים תימשך.

אדוני השופט
בימים אלו של הסדרי חוב והתדיינויות משפטיות סביב חברות החזקה גדולות במשק, אנו נזכרים במילות השיר ששר איינשטיין: \"אדוני השופט! אדוני השופט! זאת האמת וכל האמת...\". יש לקוות כי ההסדרים יהוו חלק מגישה חדשה, כוללת, שתוביל להתנהלות סדירה ותקינה של שוק אג\"ח החברות, החשוב כל כך לגיוס ההון של המגזר העסקי.

עיניים גדולות
לא רק מאמן הכדורסל בסרט הנהדר, גם ציבור המשקיעים בשוק ההון מתמודד מדי יום עם הרצון להצליח יותר. אנו, הכלכלנים והיועצים הבקיאים בתחום, רואים לנגד עינינו, הן את הסיכוי והן את הסיכון הכרוכים בכל השקעה, וחותרים להציג ללקוחות את התמונה המלאה והמאוזנת ביותר שניתן - לתועלתם ולרווחתם. השנים האחרונות הוכיחו כי גורמי הסיכון אינם מעטים והיכולת ללמוד ולהפיק לקחים מהמשברים השונים שהתחוללו במהלכן חשובה ביותר.

ככה נפרדים. יכול להיות שזה נגמר?
הרשימה - כן. המורשת, הזיכרונות והאהבה - שתנצח - יישארו לעד. יש לחשוב היטב, אפילו אם כואב. ראי - השחר כבר קרב. כך בשקט לך אלחש - אל תאמרי נואש. קשה להיפרד ממך, אריק.
תגובות לכתבה(6):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  אז איך אתה ישן בלילה עיתונאי קטן שלי...
  ועוד אחד 02/12/2013 11:33
  הגב לתגובה זו
  0 1
  על כתבים כלכליים שנותנים במה לאנליסטים חסרי אחריות שגורמים לעדר להפסיד.
  סגור
 • 5.
  יצירתי, אחר, נפלא. (ל"ת)
  איתן 01/12/2013 16:24
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • 4.
  מקסים! חשיבה קצת אחרת.
  מרי לו 01/12/2013 13:12
  הגב לתגובה זו
  4 0
  אפשר להעביר מסרים גם באמצעות שירים. אולי זו הדרך לגרום לאנשים להבין. מקסים!
  סגור
 • 3.
  הוא גדולה ...
  ארתור 01/12/2013 12:43
  הגב לתגובה זו
  5 0
  בחרתי בכותרת במילים מתוך המערכון שבו מחכה אריק פרשן כדורסל מסויים .. אכן שימוש מעניין נעשה ע"י הכותבים במילים של שירי אריק . זה אפשרי בגלל המיגוון העצום של שיריו . אין ספק שהכותבים את המאמר אורית לוין ורונן מנחם הצליחו במשימה של איזכור שמו של אחד מטובי הזמרים בארץ מאז ומעולם וגם הציפו והעלו נושאים כלכליים באופו מאד מקצועי ומהנה לקריאה.
  סגור
 • 2.
  כל הכבוד ! רשימה נהדרת. (ל"ת)
  אחת 01/12/2013 11:23
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 1.
  מקסים! (ל"ת)
  אלעד 01/12/2013 11:00
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור