פרסום ושיווק

מצוקת האשראי מחמירה: 60% מהמפעלים הקטנים והבינוניים - בקשיים

יו"ר האגף לתעשייה קטנה ובינונית בהתאחדות התעשיינים: "לצערי המימון החוץ בנקאי סגור כמעט לחלוטין. גיוס הון בבורסה אינו רלבנטי כלל"
יעל גרונטמן |  1
מצבם של התעשיינים הקטנים והבינוניים בישראל הולך ומחמיר: מנתונים שנאספו על ידי התאחדות התעשיינים עולה כי מצוקת האשראי במפעלי התעשייה המעסיקים עד 100 עובדים עלתה ברבעון השלישי של 2013 בשיעור חד לרמתה הגבוהה ביותר השנה - 60% המפעלים הקטנים והבינוניים דיווחו על קשיי אשראי.

זאת בעוד שבמפעלים הגדולים - המעסיקים מעל 100 עובדים - שיעור המדווחים על קשיי אשראי ברבעון השלישי קטן בהשוואה לרבעון הקודם ועמד ברבעון השלישי רק על כ-40%, כך עולה מסקר הציפיות הרבעוני של התאחדות התעשיינים.

יו\"ר האגף לתעשייה קטנה ובינונית בהתאחדות התעשיינים, מנכ\"ל מפעל ביסקול, ליאור לוי, מסר בעקבות הנתונים כי \"למרות הדיווחים של הבנקים על גידול בנתח של העסקים הקטנים והבינוניים מהאשראי הבנקאי, הרי שהמגמה המורגשת בתעשייה הקטנה והבינונית היא הפוכה – יותר מפעלים מדווחים על קשיי אשראי\".

\"אנו חשים שקיים במיוחד מחסור ב- \'הון צמיחה\', שהנו הלוואות לטווחים ארוכים יותר מ-5 שנים, שמשמשות בעיקר למימון רכש מכונות. לצערי המימון החוץ בנקאי סגור כמעט לחלוטין בפני מפעלים קטנים ובינוניים. כך למשל, גיוס הון בבורסה אינו רלבנטי כלל, עקב נטל הרגולציה הכבד והעלויות הגבוהות הכרוכות בכך. הגופים המוסדיים אינם מעמידים הלוואות בסדרי הגודל הנמוכים יחסית הנדרשים ע\"י מפעלים קטנים ובינוניים וגם שוק הפקטורינג, שנדמה היה שהחל לצמוח בשנים האחרונות, נבלם לאחרונה\".

לוי מוסיף כי \"לצערי גם קרנות המימון בערבות מדינה, אינן נותנות מענה לחברות קטנות ובינוניות המצויות בקשיים. זאת שעל אף הקשיים, החברות יכולות להציג אופק כלכלי לפעילותן\".

תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  תנפיקו אנשים,מה הסיפור? (ל"ת)
  אנונימי 23/12/2013 14:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור