פרסום ושיווק

פחד ותאוות בצע בוול סטריט: המדד שיכול לעזור לכם לתזמן את השוק

לפי הגישה ששוק המניות מונע על ידי רגשות המשקיעים, פיתחו ב-CNN מדד יחודי המציג את רמת תאוות הבצע מול הפחד בשוק
ידידיה אפק |  5
גרף מגמה מעורבת (צילום Getty images Israel)
שוק המניות יכול להיות מקום מבלבל במיוחד עבור משקיעים חדשים. יום אחד המסכים צבועים ירוק והאופטימיות בשמיים, וביום הבא המדדים יכולים ליפול בחדות כשהסנטימנט משתנה בפתאומיות. אחת השיטות לניתוח המגמות בשוק מסבירה שהשוק נע מעלה ומטה בגלל המשקיעים – הקונים והמוכרים – שמונעים בעיקר על ידי שני רגשות – פחד ותאוות בצע.

שיטה זו הולכת יד ביד עם הגישה הקונטרריאנית, שאומרת שכאשר כולם אומרים למכור עליך לקנות מניות, וכשכולם אומרים לקנות אז הגיע הזמן למכור. הרעיון די פשוט – אם השוק מונע על ידי תאוות בצע, אז המשקיעים מצפים לתשואה גבוהה מדי והשוק יתקן זאת תוך זמן קצר, באמצעות ירידות שערים. אם השוק מונע על ידי פחד, אז המשקיעים מעריכים בחסר את השוק, וברגע שהפחד הרגעי יעבור השוק יחזור לטפס.

מקובל לבחון את רמת הפחד בשוק המניות האמריקני באמצעות \'מדד הפחד\', או ה-VIX, שנמצא כיום ברמות שפל של כלל הזמנים. אבל שיטה זו מוגבלת ואינה משקללת גורמים רבים המשפיעים על החלטות המשקיעים, כמו תשואת האג\"ח הממשלתי שמהווה אלטרנטיבה בטוחה למניות, או מומנטום ארוך טווח בשוק.

מדד ה\'גריד\' וה\'פחד\'

באתר האינטרנט של רשת CNN פיתחו כלי חדש שמודד את רמת הפחד ותאוות הבצע בשוק המניות האמריקני ( Fear & Greed Index ) באמצעות שיקלול של 7 אינדיקטורים שונים, שנותנים יחד תמונה כוללת על הרגש שמניע כעת את המשקיעים. המדד מתעדכן מדי יום ויכול לעזור בהחלטות של תזמון הכניסה לשוק (אם כי ראוי לציין שתזמון השוק לפי שיטה זו לא הוכח כיעיל או לא יעיל).

המרכיב הראשון שמפיע על המדד הוא המומנטום במדד ה-S&P 500 . המדד המוביל נמצא כעת כ-5% מעל ממוצע 125 הימים האחרונים, ושיעור זה גבוה מהממוצע בשנתיים האחרונות ולכן מצביע על תאוות בצע רבה בשוק.

המרכיב השני הוא המרווח בתשואות בין אג\"ח זבל לאג\"ח בדירוג השקעה הנחשב בטוח יותר. מרווח זה עומד, לפי נתוני CNN, על 2.16% נכון להיום, נמוך משמעותית מהממוצע בשנתיים האחרונות, מה שמסמן גם כן תאוות בצע רבה.

המרכיב השלישי הוא ההפרש בין ביצועי שוק המניות לשוק האג\"ח ב-20 ימי המסחר האחרונים. נכון להיום, שוק המניות נתן 3.68% יותר מביצועי שוק האג\"ח, מה שמסמן תאוות בצע רבה ונכונות לקחת סיכון רב בתיק ההשקעות.

המרכיב הרביעי הוא הממוצע השבועי של היחס בין אופציות PUT ל-CALL בשוק הנגזרים. היחס הממוצע עומד כעת על 0.55, כלומר יש הרבה יותר אופציות CALL בשוק מה שמצביע על אופטימיות ופחות רצון לגדר את תיק ההשקעות, כלומר תאוות בצע מצד המשקיעים.

המרכיב החמישי הוא היחס בין מספר המניות ב-NYSE שרשמו שיא שנתי חדש , לבין מספר המניות שרשמו שפל שנתי חדש. יחס זה עומד על כ-4% נכון להיום, כלומר מספר השיאים החדשים גבוה ב-4% ממספר המניות שרשמו שפל שנתי ביום המסחר האחרון. גם זה, בדומה לאינדיקטורים הקודמים, מצביע על רמת תאוות בצע גבוהה יחסית בשוק.

המרכיב השישי הוא מדד יחודי שנקרא \'מדד סכום המחזור של מקללן\' , שמודד את היחס בין מחזור המסחר שנטה לעליות לבין מחזור המסחר שנטה לירידות בחודש האחרון. במהלך 30 הימים האחרונים, יחס זה עומד על 13.74% לטובת המחזורים החיוביים, קרוב מאוד לשיא של השנתיים האחרונות. גם אינדיקטור זה מצביע כעת על תאוות בצע בשוק.

המרכיב השביעי והאחרון הוא ה-VIX , המודד את רמת התנודתיות בשוק. המדד סגר את יום המסחר האחרון ברמת 11.68 נקודות, מה שמסמן שרמת התנודתיות הצפויה בשוק נמוכה. אינדיקטור זה מסמן ניטרליות לפי השיטה של CNN.

בשקלול כל אלה, בשוק קיימת כרגע רמה קיצונית של תאוות בצע – 79% ליתר דיוק. רמה הגבוהה מ-50% מסמנת תאוות בצע, ורמה נמוכה מ-50% מסמנת פחד. רמה הנמוכה מ-25% מסמנת פחד קיצוני, ורמה הגבוהה מ-75% מסמנת תאוות בצע קיצונית. לשם השוואה, אמש עמד המדד על 70% (תאוות בצע), לפני שבוע עמד על 44% (פחד) ולפני חודש עמד על 31%. מי שהיה נכנס לשוק כשהמדד הראה רמה של 15% בתחילת חודש פברואר היה קוצר למעלה מ-10% תשואה על השקעתו עד עכשיו.
תגובות לכתבה(5):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  ביוטכנולוגיה בנאסדק
  ציקי 06/06/2014 22:13
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אישית נכנס חזק בתעודות הסל. היה ניעור בחודש האחרון, והתחום מתעורר. זה התחום שמוביל בנאסדק. לגזור ולשמור.
  סגור
 • 3.
  השקיעו בתעודת סל ותפסיקו לקרוא כל מיני כתבות הזויות (ל"ת)
  גנדלף 06/06/2014 17:02
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 2.
  יפה
  ... 06/06/2014 11:48
  הגב לתגובה זו
  5 2
  תודה !
  סגור
 • 1.
  שטויות אמיתיות! תשאל יועץ איך להשקיע ותעשה הפוך!
  אליפלט 06/06/2014 11:35
  הגב לתגובה זו
  3 4
  זו השיטה! נכון להיום: קנה סלקום ופרטנר ותשב עליהם! תקנה סלע נדלן וריט ותשב עליהם! סופרסל ושיכון ובינוי תקנה 50% ממה שקנית את סלע נדלן וריט. תלך לישון בשקט! תסתכל על מצבך עוד שנה!!!!! זו הצעה נבונה ביותר! גם אם לא תפעל לפיה, תרשום אותה על נייר ותוכל לבדוק! תצליח לעשות עד 20% בשנה...
  סגור
 • יועץ תקבור את כולם
  רמי 06/06/2014 17:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אלה כולם רמאים יש להם מידע פנים ויש להם אינטריסים אל תתקרבו ליועץ השקעות אל תסחרו בבורסה אם אן לכם ידע הם יקברו אותכם זו אולי המדינה הכי מושחתת בעולם היא יותר גרועה מיניגריה או מאלי
  סגור