פרסום ושיווק

המשבר בענף הפרסום: בגלל ההפסדים - מאות עובדים הוצאו לחופשה ללא תשלום

משרדי הפרסום הגדולים בישראל מובילים את המגמה וביניהם אדלר חומסקי, מקאן וגיתם. יתר המשרדים יוציאו עובדים לחופשה במידה והמבצע ימשיך
משה בנימין |  22
צוק איתן (דובר צה"ל) (צילום דובר צה"ל)
הלחימה בעזה במסגרת מבצע \'צוק איתן\' נמשכת כבר 17 ימים והשלכותיה על המשק הישראלי נותנת את אותותיה. ענף הפרסום אינו יוצא דופן ומרגיש אף הוא את הפגיעה בפעילות באופן ישיר. הקהל קונה פחות - המפרסמים מבטלים קמפיינים ומשהים את כל התכניות ומשרדי הפרסום מדווחים על ירידה דרסטית של 70-80% בהיקף העבודה - התוצאה היא שחרור של מאות עובדי התעשייה לחופשות מאולצות בניסיון למזער את הנזק הכספי.

בדיקה רוחבית בקרב משרדי הפרסום מעלה כי המשרדי הגדולים מובילים את המגמה עם שחרור עובדים לחופשה. במקאן תל אביב, אדלר חומסקי וגיתם BBDO. במקאן מסבירים שהרצון לצאת לחופש \"הגיע מלמטה, מעובדים שראו את הקיטון בהיקף העבודה\". במשרד הוחלט כי חצי מ-400 העובדים של הקבוצה ייצאו לחופשה בתשלום. ממקאן תל אביב נמסר כי \"המשרד בחר להוציא את עובדיו לחופשה מרוכזת בת יומיים, בעקבות ירידה בהיקף הפעילות ורצון להקל על העובדים ובני משפחותיהם\".

ממשרד הפרסום אדלר חומסקי נמסר כי \"כל עובד התבקש לתרום יומיים חל\"ת עד סוף החודש, בתאום עם מנהלו הישיר ובהתאם לצרכי העבודה\". מנכ\"ל המשרד אמיר גיא השאיר אופציה פתוחה לפיצוי עתידי של העובדים והסביר כי \"היומיים האלו יוחזרו אם המשרד יעמוד בכל זאת בתוכניות עד סוף השנה\".

כמו אדלר חומסקי, גם במשרד הפרסום גיתם BBDO ייצאו העובדים ל-2 ימי חופשה שכוללת לדבריהם את \"כל עובדי המשרד מדרג הבעלים, המנהלים ועד לאחרון העובדים\". ניב חורש, מנכ\"ל משותף במשרד הפרסום ראובני פרידן אומר לאייס כי \"אנחנו מאפשרים לעובדים לקחת חופש כדי לנשום ולהירגע מהמצב. אין אצלנו חל\"תים\". במשרד הפרסום באומן בר ריבנאי טרם התקבלה החלטה בנושא והמצב מוגדר כ\"עדיין לא\".

במשרד הפרסום גליקמן נטלר סמסונוב לא שוחררו עובדים לחופשות ויתרה מכך מודיעים על מעבר ל\"מתכונת מלחמה\". שני שליש מעובדי המשרד עובדים כרגיל והשליש הנותר עובד על קמפיינים התנדבותיים. כל אחד ויוזמתו האישית.

ממשרד הפרסום ליאו ברנט נמסר כי \"נכון לרגע זה לא משחררים עובדים לחופשה\". לדברי גיא קלנר, מנכ\"ל המשרד: \"יש ירידה בעבודה אבל אנחנו בהיקף גדול של פעילות קמעונאית שוטפת ופרויקטים גדולים קדימה. הכל עם הסתייגות של \'נכון לרגע זה\' ואנחנו נבחן זאת בהתאם להתפתחויות בהמשך\".

משרדים נוספים שנקטו בפעולות למזעור נזקים הם זרמון DDB שבו הוחלט על \"סופ\"ש ארוך, במסגרתו ייצאו העובדים לחופשה שתחל כבר היום\". בפובליסיס אומר לאייס מנכ\"ל המשרד ארי מלמוד כי לא התקבלה החלטה על שחרור עובדים אך \"העבודה עם הפרילנסרים של המשרד הושהתה לעת עתה\".

במשרד הפרסום dsay אינטראקטיב של תמיר יולביץ\' אומרים לאייס כי \"נכון לעכשיו אין עובדים משוחררים אך במידה והמבצע יימשך גם בשבוע הבא יתכן שגם המשרד יפעל כך\". משרד נוסף שנוקט בגישה זו הוא ברוקנר נטע יער שממתין להתפתחויות - במידה והמבצע יימשך גם לשבוע הבא, עובדי המשרד ישוחררו לחופשה בת יומיים.

משרדים שהודיעו על המשך עבודה סדירה הם ענבר מרחב ניסן , LEAD שבו אומרים כי \"אין אצלנו שחרורים. כולם עובדים. פרט לעובדים שגויסו בצו שמונה\", פוגל אוגילבי, לעומק התודעה, ו-AVRAHAM שלא שחרר את עובדיו העובדים אך נותן מושג על מה שקורה בענף עם דיווח על היקף פעילות שירד באופן דרמטי בכ-80%. משרד נוסף שבו העבודה ממשיכה כסדרה הוא יהושע TBWA, כמו גם בחברון זלצמן שביט.

אדם אבנון, מנכ\"ל y&r ישראל אומר לאייס כי \"במשרד לא משחררים לחופשות. דווקא בתקופה המורכבת הזאת השותפות שלנו עם הלקוחות מתגלה במלוא כוחה - החל בייעוץ תקשורת וניהול משברים ועד להתמודדות עם אתגרים של תפעול ואופרציה\".

גם במשרד הפרסום דרורי שלומי טרם הוחלט על יציאה לחופשות. במשרד מוסרים כי הם \"מנסים לנצל את הרגיעה להכין קמפיינים ולייצר יוזמות\".

תגובות לכתבה(22):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 16.
  הם לא הוציאו לחופשה אבל קיצוצו משכורות מכאן
  די סיי 08/2014/05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ועד הודעה חדשה. שלא יחרטטו
  סגור
 • 15.
  פגוע מלחמה
  צוק איתן פגע גם בי 07/2014/28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פוטרתי בגלל המצב. עוזב את הענף.
  סגור
 • תגיד תודה
  אורן 07/2014/29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עזבתי ואני לא מתגעגע לשניה בענף המחליא הזה
  סגור
 • 14.
  הכל מתחיל ממבנה ההכנס הבעייתי של משרדי הפרסום
  גיורא 07/2014/27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  משרדי הפרסום מעסיקים עשרות (ובמשרדים הגדולים מאות) עובדים. המשכורת שלהם מתבססת כמעט אך ורק על ההכנסות של משרדי הפרסום ממדיה. משרדי הפרסום הטיפשים לא ייצרו מודל הכנסות אחר. ולכן כשביום אחד ההכנסות ממדיה קטנות בשמונים אחוז אין להם איך לשלם משכורות. אם המצב הזה יימשך עוד חודש אחד אנחנו נראה משרדים נסגרים ומאות עובדים הולכים הביתה. בניגוד למתלהמים בטוקבקים הקודמים, אני לא חושב שבעלי המשרדים מנצלים את המצב. אני באמת חושב שמדובר במצב קטסטרופלי. אבל האשמה במצב היא אך ורק של אותם בעלים שהיו טיפשים מידי ושבעים מידי מכדי לייצר מודל הכנסות חלופי.
  סגור
 • 13.
  משרד נוסף שבו העבדוה ממשיכה כסדרה - יהושע...
  עובדת 07/2014/27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שום דבר לא ממשיך כסדרו ביהושע. רמי יהושע לא מפסיד כסף... הוא פשוט יותר חכם מכולם. הוא כבר יפטר עובדים ויקצץ משכורות. הוא רק יעשה את זה בשקט, אחרי שהמצב ירגע, כשאף אחד לא יכתוב על זה או ידבר על זה.
  סגור
 • רמי לא חכם ואתם טיפשים
  עובדת לשעבר 07/2014/28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הוא רק מפטר ומפטר ואתם מקשיבים ללהג שלו בהאפי האור כשהוא מבקש מעם להירתם למען החברה ולתת עוד שעות ולעמוד בעומס כי לא נשארו עובדים לעבוד. כשבפועל המהלך האחרון שהוא עשה היה לפני שנתיים והוא רק מנסה להבין איך נכנסים לזוכרות והאהובות.
  סגור
 • 12.
  כך נראה משרד שלא מנצל עובדים
  שאפו לאברהם 07/2014/27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ולכל השאר..פשוט חבורה של בעלי משרדים חזירים
  סגור
 • 11.
  עכשיו מלחמה בעזה, ובמלחמה
  דוידקה קליין 07/2014/26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל המשק כמעט משותק: אין תיירות, מסעדות ובתי קפה חצי-ריקים (או סגורים לגמרי), אנשים קונים פחות, הקניונים מדווחים על "שקט". ומי מייבב ראשון? ענף הפרסום. מיד קופצים לקצץ, להוציא לחופשות, להוריד שכר ולאיים על העובדים. המלחמה לא מפריעה לאף אחד לעבוד בהיסטריה הרגילה, על קמפיינים שיעלו בקרוב או ברחוק ושיכניסו למשרדים המון כסף.
  סגור
 • 10.
  פוגל אוגילבי
  אורלי איתן 07/2014/25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בתור עובדת בפוגל לשעבר...זה המשרד המקסים ביותר בו עבדתי, לדוד, צביקי ויריב באמת אכפת מהעובדים, הם מהאנשים הישרים,היצירתיים ואוהבי האדם שפגשתי בחיי המקצועיים. כל מי שמ עבדתי ב5 משרדים אחרים. חבל שפוגל אינם זוכים לעדנה שמגיעה להם, אבל, אני מאחלת לכל העובדים בענף לזכות ולעבוד במשרד כדי להבין שאפשר גם אחרת, אפשר לעבוד במקום בו ניתן כבוד לעובד ותרומתו של כל אדם מוערכת. מקום בו הבעלים הם פילנטרופים בניגור למיזנטרופים הרבים שמנהחים את הענף.
  סגור
 • 9.
  עובדת לשעבר באדלר 07/2014/25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא ווינרי ובטח לא אנושי מצדכם
  סגור
 • טען עוד
 • 8.
  תחום של חארות, העובד שותף רק בהפסדים (ל"ת)
  הזדמנות להתאגד... 07/2014/25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  בגלל זה ברחתי מהענף החולה הזה
  פלנר לשעבר 07/2014/25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ויפה שעה אחת קודם.
  סגור
 • 6.
  אותה תאוות בצע וחזירות בכל פעם מחדש (ל"ת)
  אנונימי 07/2014/24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  לא מבינה את התגובות המתלהמות
  דורית 07/2014/24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המשכורות והתנאים בענף הפרסום טובים מאד. הירידה בעבודה היא למצב קטטוני. אז כולם נרתמים גם העובדים. מה הבעיה? אני לא שומעת על רווחים היסטרים היום לבעלים של משרדי הפרסום
  סגור
 • בעלי המשרדים מגיעים לרביבה וסיליה בטרמפים.
  מסכנים. ממש. 07/2014/27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המשכורות והתנאים בענף הפרסום הם מעוררי רחמים. זה חלק מהבלוף. בשורה העליונה זה ניראה טוב. בשורה התחתונה אם משקללים את שעות העבודה הנוספות, סופ"שים, וחוסר האופק - מדובר בשכר עבדים. אבל, היי, זה לא מה שפירסומאים מתמחים בו? משהו שניראה טוב אבל חלול מבפנים?
  סגור
 • 4.
  כמה חזיר אפשר להיות?
  חזרזירים 07/2014/24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בעלי המשרד לא משתפים את העובדים שלהם ברווחים, אבל ברגע שיש הפסד, גם אם רגעי, מיד הם מפילים אותו על העובד העני. זה פשוט מחליא ברמות אחרות, לנצל את המלחמה על מנת לפגוע שוב בעובדים. והנסיון של מקאן לשכנע שאלה הם העובדים שהתנדבו לקחת על עצמם את ההפסדים שלו, זה פשוט פאטטי. בשניה שהמלחמה תפסק ימשיכו להעביד את העובדים העבדים עד 12 בלילה בלי לשלם שעות נוספות.
  סגור
 • 3.
  מדהים איך שבעליהם העשירים של משרדי הפרסום
  אנונימי 07/2014/24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מייד מגלגלים את ההפסד לעובדים העניים, הכל כדי שהם שחיים את החיים הטובים לא ייפגע. אז תגידו שכן, גם הם נפגעים ,אבל להם יש מרווחים ולעובדים אין. וכשיש הרבה עבודה והווחיות גדלה הם לא מגלגלים את זה לעובדים. חזירים.
  סגור
 • 2.
  המנכ"ל עשיר - העובדים לא מסיימים את החודש
  המווציא לאור 07/2014/24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  והכסף ממשיך לזרום לפנסיות של ילדי המנכ"לים, בזמן שהראשים שאחראיים לקידום המשרדים הגדולים: קופירייטרים, מעצבים ובחלק מהמשרדים מנהלי הקריאייטיב - מרוויחים 8 נטו ולא גומרים את החודש. הגיע הזמן לפירוז משרדי הפרסום מלקוחות.
  סגור
 • 1.
  כן פוגל... "היקף העבודה ירד בכ-80%"
  מר אוגילבי 07/2014/24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  על איזה עבודה אתם מדברים? על חצי סרט וקמפיינים ממוחזרים?
  סגור
 • ראה תגובה 10 (ל"ת)
  אורלי 07/2014/25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • תלמד לקרוא, ממורמרי, זה התייחס לאברהם (ל"ת)
  יצאת דביל 07/2014/24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • מרירי (ל"ת)
  אויויוי 07/2014/24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור