פרסום ושיווק

אריה אלדד: "גם 10,000 מתים בעזה זה לא יזיז לחמאס" - מה לדעתו כן יזיז?

על נתניהו: "הוא מפחד, ראיתי אותו פעם אחרי פגישה עם אובמה - כאילו חווה הלם קרב - ואני יודע מה זה הלם קרב"
מירון ארונוביץ |  34
אריה אלדד (צילום יח"צ)
כאשר המבצע בעזה נכנס ליומו ה-22, כבר לא ממש ברור אם זה #מבצע# או מלחמה - אבל די ברור שסיום ההסלמה לא נמצא מעבר לפינה. דווקא לאחר שנדמה היה שהצדדים בדרך להפסקת אש, חלה אתמול התדרדרות מהירה שהסתיימה עם יום עקוב מדם בשני הצדדים. לפחות בינתיים, מטרת המבצע העיקרית ממשיכה להיות חיסול תשתית המנהרות של חמאס.

בתוך כך, הלילה הופצץ ביתו של מנהיגו הפוליטי של חמאס, איסמעיל הניה, שאמר בתגובה כי \"ישראל הורסת אבנים וזה לא ישבור אותנו.\" בראיון ל-Bizportal התייחס הפרופ\' אריה אלדד, מי שהיה הסמן הימני בכנסת החולפת, לאפשרות של צעדים אגרסיבים יותר כלפי חמאס.

\"אנחנו כנראה חוששים מהתגובה הבינ\"ל. כשאריאל שרון בא לוועדת החוץ והביטחון, שבועיים לפני ההתנתקות (שהייתה כבר החלטה מוגמרת), שאלתי אותו - \"מה תעשה ביום שהם יירו את הרקטה הראשונה?\" הוא דיי לעג לי, הסתכל עליי במבט מעל למשקפיים ואמר לי \"אני רואה שאתה דואג דוקטור - אל תדאג, גם לנו יש תותחים\". אמרתי לו שלפי מקורות זרים גם אני יודע שיש לנו תותחים, אבל שברור לי שאנחנו לא יכולים להשתמש בהם. ז\"א שלשטח את עזה אי-אפשר.\"

איש הטלוויזיה חיים הכט קרא בפייסבוק להודיע רשמית לתושבי עזה, שהתגובה לשיגור טיל תהיה ירי מיידי ברדיוס מסוים, גם במחיר של אלפי נפגעים. מה אתה אומר על זה?

\"התשובה היא שכך היה ראוי שנעשה, אבל ממשלת ישראל חוששת מהתמונות של הילד ההרוג והטבול בדם שימרחו על פני כל כלי התקשורת המערבית למחרת. העולם כבר ראה את התמונות האלה ותמונות של 1,000 ילדים שמתו מגז סארין בסוריה והזדעזע, אבל לאט לאט גם התרגל.\"

\"אומנם מתחילת המבצע יש כבר כמה מאות ילדים הרוגים, אבל הממשלה מבינה שתמונות כאלה במאסה גדולה יגרמו לאובמה לשריפת הפיוז - ואז הוא צועק על נתניהו.\"

\"אגב, אני ראיתי את נתניהו אחרי שהוא חזר בפעם הראשונה מפגישה עם אובמה. הייתי 25 שנים בצבא ואני יודע לאבחן חייל בהלם קרב - נתניהו היה בהלם קרב. אדם שחווה הלם קרב הוא כנראה אדם שעשו לו \'זובור\' רציני ואדם כזה לא רוצה שזה יקרה לו עוד פעם. זה לא שראשי ממשלה קודמים לא חטפו אולטימטומים מנשיאים אמריקאיים, אבל התגובה של נתניהו הייתה קשה מאוד - הוא לא רוצה שאובמה יצעק עליו.\"

ואם נעשה את זה, זה בכלל יכריע?

\"לא. זו לא הכרעה. האמת שהחמאס כמעט רוצה שזה יקרה. אם תהרוג עשרת אלפים בני אדם בעזה, זה לא יזיז לחמאס - הם כמעט רוצים את זה כי הם מבינים שאם לא באלף הראשון, אז באלף השני או ה-10 אלף, ישראל תהיה מוקצית מחמת מיאוס. \'בעל הבית השתגע\' היא מדיניות טובה מאוד, אבל היא לא תגרום לחמאס להפסיק לירות מחצרות, בתי ספר ומסגדים.\"

אז מה כן יכריע ?

\"תראה, אם נראה הלוויה חגיגית לחאלד משעל בדוחא זה יעצבן את החמאס הרבה יותר מ-10 אלף אזרחים הרוגים. צריך לרכז מאמץ בחיסול ראשי החמאס. גם אם אחד מהם נמצא בבונקר מתחת לבניין מגורים ואתה אומר אני לא יכול לפגוע בו כי יש שם אזרחים - זו טעות. אתה צריך להוריד אותו. לפגוע בנדל\"ן של המשפחה? זה לא רציני. בעבר נתניהו ניסה להרוג את משעל, אבל עכשיו הוא מפחד לנסות עוד פעם ואני חושב שזו משימה ראויה. באותו אופן צריך להודיע לבית החולים שיפא להתפנות ולהפציץ אותו על הבונקרים שיש מתחתיו.\"

\"והאבסורד האחרון, שאין לו תקדים בתולדות האנושות, הוא להמשיך לספק להם במקביל למלחמה חשמל ודלק - זה לא יאומן - זה \'בעל הבית השתגע\'. ברור שגם זה יביא לתמונות קשות של הילדים בעזה לאור הנר, לבתי חולים בלי מכונות הנשמה, אבל אלו תמונות פחות קשות מילדים מתים.\"

לסיום, איך אתה חושב שצריך להראות היום שאחרי המלחמה הזו בעזה?

\"אני חושב שכדי להכניע את חמאס נצטרך לכבוש את רצועת עזה. בראייה ארוכת טווח ולנוכח העבר, אולי לא נוכל להכריח את מצרים לשלוט בעזה, אבל זה הופך יותר ויותר לאינטרס שלהם, כי הטרור מסיני שיצא מעזה הטריד אותם מאוד. עובדה שהם חושבים שאי אפשר להתגבר על הטרור בסיני בלי לנתק אותה מעזה. יש להם בעיה עם זה שיש 1,200 מנהרות שעוברות מעזה לסיני. אז אולי עכשיו הם לא רוצים לשלוט שם, אבל בתהליך שייקח עוד כמה שנים כבר יהיה להם עניין כזה.\"

ועד אז?

\"לסובב את הגלגל לאחור למצב שלפני ההתנתקות. עד אז, היו לנו 480 רקטות והישובים בגוף קטיף חטפו שם, אבל אחרי ההתנתקות היו לנו 13 אלף רקטות. אנחנו נשב בחלק מהרצועה, צה\"ל יהיה בשטח. בעברהיו מעט מנהרות, הייתה אפשרות לפגוע בנו, אבל רמת הטרור הייתה הרבה יותר נסבלת, כי היינו בשטח. לכן, צריך לחזור לשם כמו ביהודה ושומרון - שם, כשאנחנו רוצים לבצע מעצר, אבל פשוט מבצעים אותו.\"

\"אגב, אם היו מתקיימות היום בחירות ביהודה ושומרון החמאס היה מנצח. כל עוד אנחנו נאפשר להם לפעול בעזה, הם יהפכו אותה לבסיס טרור ענק. אז או שאתה מוכן לסבול את זה או שלא\".

אוקיי, אבל עכשיו בוא נחזור למציאות. אתה יודע שכל מה שאמרת זה בתיאוריה וזה לא יקרה. אז איך תיגמר המערכה הזאת?

\"אני מניח שבשלב מסוים אנחנו נצא משם ובדומה לחיזבאללה, יהיה כדאי לחמאס לשמור על שקט לשנתיים ואולי לחמש שנים. הלוא חיזבאללה לא החליט שהוא רוצה שלום ויש לו כבר 100 אלף רקטות כשהוא יתחיל להשתמש בהן אנחנו נתחרט על הרגע שבו הפסקנו את מלחמת לבנון במקום שהפסקנו והלכנו ל-1701 שייצבה את הגזרה הזו לכמה שנים - ביום שהם יקבלו פקודה מאירן, יהיה פה קשה מאוד.\"
תגיות אריה אלדד
תגובות לכתבה(34):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 24.
  תחשבו איך אסד היה מטפל בעזה? או פוטין?
  זבנג וגמרנו 30/07/2014 18:11
  הגב לתגובה זו
  2 0
  נפלם, זרחן, סולר, מיצרר ועוד-משלוח מנות ביד נדיבה...
  סגור
 • 23.
  ואפשר לחשוב שלאלדר מזיזים 250 ילדים הרוגים בעזה (ל"ת)
  ציניקן 30/07/2014 12:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 22.
  מנהיגי ישראל חוששים לבני משפחותיהם
  איש שלום לשעבר 30/07/2014 10:09
  הגב לתגובה זו
  0 1
  לא פגענו במנהיגי החמאס וגם לא נפגע כי לכל מנהיגי ישראל: נתניהו ברק יעלון ליברמן וגנץ יש בני משפחה שהם חשובים להם יותר מהפסקת הטרור מעזה. בעוד שנתיים יתחילו לירות קטיושות ופצמ"רים על שוהם ורעננה.
  סגור
 • 21.
  להפציץ עם פצצה של טון כל אתר ממנו שוגרה רקטה לישראל (ל"ת)
  להוריד את הכפפות 30/07/2014 08:48
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 20.
  דבר אחד
  פיני 30/07/2014 08:18
  הגב לתגובה זו
  2 0
  להוציא את החיילים לאחר טיפול במנהרות הכרזת מצב מלחמה ללא הגבלת זמן מול ראשי החמאס וזאת על ידי סיכולים ממוקדים עד שיבקשו להיכנע לדרישות ישראל במידה ולא הברירה שלהם לחיות במנהרות ללא אור יום במקביל לא לפגוע בתושבי עזה ולעזור בשיקום
  סגור
 • 19.
  כה אמר אריה הרופא . מזל שאתה לא קצב , אריה (ל"ת)
  ירמיהו 30/07/2014 02:03
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 18.
  כל כל אבל כל כך קל לדבר..... (ל"ת)
  הבל פה 29/07/2014 16:38
  הגב לתגובה זו
  4 3
  סגור
 • 17.
  הברית בין ישראל למצרים,ולשאר הסונים המתונים-תחנוק את חמ (ל"ת)
  אנונימי 29/07/2014 16:00
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 16.
  הוא טוב
  דרומי 29/07/2014 15:22
  הגב לתגובה זו
  10 0
  לצערינו הואה רואה את המציאות ואני האשלייה ליישם לפחות חלק מדעותיו ונשקוט ....... שנה
  סגור
 • 15.
  מה שיזעזע את החמאס עמוקות הוא כיבוש רפיח (והקשר לעולם)
  ישראל 29/07/2014 15:18
  הגב לתגובה זו
  11 0
  להישאר שם עד שיסכים להתפרק מנשקו. לשאוף למנהל עצמי ערבי, ואם אבו מאזן יסכים (למה לא ?) החמאס ירגיש כאילו מטגנים אותו על אש חמה. מבחינ הצבאית זה מאמץ, אבל קטן בהרבה מסימטאות עזה ועם יחס תועלת להשקעה בלתי רגילים.
  סגור
 • טען עוד
 • 14.
  נתניהו "זהיר" ולא פחדן, לוחם סיירת מטכ"ל לשעבר.אמיץ.
  ישראלי 29/07/2014 15:17
  הגב לתגובה זו
  8 12
  עדיף זהירות על פזיזות. כך מתוך זהירות, אני מעדיף שיתקבלו החלטות.
  סגור
 • זהירות
  אבי 30/07/2014 03:25
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אין לי בעיה עם זהירות ואחריות... אבל קיפאון הוא אם כל רע... סיימנו? צא משם לא סיימנו? אז זה מלחמה... ןלא כל רבע שעה כן הפסקה לא הפסקה... לא רוצה לספור את החיילים שהלכו בהפסקות...המספר יהיה נורא...
  סגור
 • 13.
  האם החמאס צריך לשלם עבור הדלק שצה"ל הצית?
  משה פרץ 29/07/2014 15:10
  הגב לתגובה זו
  7 0
  הצחקתם אותי, החמאס מקבל דלק חשמל ומים, ותמיד בחינם. אף פעם לא שלמו, אז עכשיו ישלמו?
  סגור
 • 12.
  העכראה צריכה לבוא מקטר צריך ביצים גדולות
  הצלף 29/07/2014 14:55
  הגב לתגובה זו
  13 2
  להטיס לעבר קאטר כמה מטוסי F15 F16 וכו להפגיז להם כמה יעדים אסטרטגים וחמאס והעולם יקבלו הלם קרב במילים אחרות קאטר מושכת בחוטים יש להם נפט ויש להם כסף אינסופי ברגע שתוקעים להם גול גדול תיהיה שקט או מלחמת עולם שמישהו צריך להתחיל אותה עם העולם המוסלמי ומכאן רק יבוא השלום הגדול והתוהו ובבוהו
  סגור
 • 11.
  ככול שיש יותר הרס והרוגים חשבון הבנק של החמס גדל
  ליצן 29/07/2014 14:48
  הגב לתגובה זו
  10 1
  ההכנסה מתרומות עולה ככל שיש יותר הרוגים ובעיקר ילדים ככל שיש יותר הרס יגדל הסיוע לשיקום הרצועה והחמס מטיל מס על כל מה שנכנס לרצועה . צריך " להפציץ " את תושבי עזה בהסברה על מעשי השחיתות של ראשי החמס וךתת ךעזתים לבצע את העבודה
  סגור
 • 10.
  לא לספק לאויב חשמל ודלק זה דבר שאמור להיות ברור מאליו (ל"ת)
  ר 29/07/2014 14:43
  הגב לתגובה זו
  13 1
  סגור
 • 9.
  יש להקים מיליציה עצמאית דרומית שתגיב בעוצמה!
  די לרפיסות! 29/07/2014 14:35
  הגב לתגובה זו
  5 1
  10 פגזי 155ממ מתותחים ישנים עבור כל שיגור שלהם. הם יפסיקו מהר מאוד. המיליציה תפעל באופן עצמאי ותתן מרחב כסת"ח למקבלי ההחלטות.
  סגור
 • המליציית מרוקאים תפוצץ את עצמה בשיגור הראשון (ל"ת)
  דרומיים=מרוקאים 29/07/2014 15:27
  הגב לתגובה זו
  1 3
  סגור
 • 8.
  אולי נכון ואולי לא נכון אבל בכל מקרה זה לא הזמן להעביר
  noamro 29/07/2014 14:35
  הגב לתגובה זו
  2 2
  ביקורת. כוחנו באחדותינו. יש לנו מנהיג נבחר , צריך לתת לו את הקרדיט לבצע פעולות בשמנו כדי שיתנהל בצורה הכי חכמה ובלי לחץ מכיון שלחץ גורם לטעויות. מי שחושב שאף אחד לא עושה טעויות - טועה. מה שחשוב זה גם אם נעשתה טעות לזהות במהירות את הבעיה ולתקן. בסוף המבצע הזה נתניהו וגם מבקריו ישפטו על פי התוצאה הסופית. בינתיים המשפט "כשהתותחים רועמים המוזות שותקות" נכון לכולם - גם לשמאל וגם לימין. בהצלחה לביבי ולכולנו ושהחיילים יחזרו בשלום
  סגור
 • 7.
  שלח את הילדים שלך לכבוש את עזה יחד עם בחורי הישיבות
  דודו 29/07/2014 14:05
  הגב לתגובה זו
  2 9
  כולל כל המאמינים הימניים הפנאטיים שסוגדים לך ולשכמותך , אחרי שתשלימו את המלאכה ותנקו את עזה מהטרור הנשק וכל מה שאתה מוצא לנכון נבוא גם אנחנו תושבי צפון תל אביב לתמוך בכם . אגב אנחנו גם נתרום עוד חלקות בבתי העלמין הצבאיים , אל דאגה רק תיקח לשם את מי שבאמת מוכן להילחם למען הכיבוש של עזה וההשתלטות על מליוני ערבים .
  סגור
 • אני כל-כך חכם ויודע הכל
  דודו 29/07/2014 15:20
  הגב לתגובה זו
  7 1
  הכיבוש הוא הכל. אין כיבוש אין מלחמות, וכולם ירקדו יחד. ומה על מדינת ישראל, יא דודו? הבה ונראה: גבולות 1948? מה, השתגעת? גבולות 1947? נו, באמת יא דודו! לאושביץ? אפשר בהחלט. בקיצור, יא דודו, מה דעתך ללכת ולתחיל ללמוד מה הם רוצים: המוסלמים, הערבים, הפלסטינים בשטחים, ערבי ישראל. האם חשבת, יא דודו, פעם אחת הפעלת אותו מנגנון הנקרא חשיבה, לשאלה: מה הם רוצים? באמת, יא דודו, אתה באמת מבין מה המטרות, או שאתה רק רוצה להיראות יפה, וסובלני, ואיש העולם הגדול, בדרך לאותו שער נורא שהעבודה משחררת. . אז אולי פעם, רק פעם אחת, תנסה ללמוד מה הם רוצים מאיתנו, ובאמת עד כמה הסיסמה המפגרת "הכיבוש" רלבנטית לסכסוך. אין לי ספק כי השחתתי מלים לריק.
  סגור
 • אז לך להילחם ותחזור בארון
  דודו 29/07/2014 19:41
  הגב לתגובה זו
  1 2
  למה לשלוח את החיילים לעשות זאת כשהימין הקיצוני מדבר מגרונו של אריה אלדד , יש פתרונות רבים אחרים אבל לכבוש מחדש זו השיטה שלו , אין לי בעיה עם זה רק שיקח את הילדים שלעצמו ואת כל הילדים של מי שמאמין בשיטה הזו ולא את מי שחושב אחרת , הכיבוש הראשון הוא זה שהביא את החמאס לשלטון , הכיבוש הבא יביא משהו הרבה יותר מסוכן . תחשוב קצת מחוץ לקופסא הימנית שאתה חי בה ואולי ייצא מזה משהו טוב לעולם
  סגור
 • כבשונו של עולם
  לדודו 30/07/2014 11:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קרה עם הקמת המושבות כיבוש שני - תל אביב (שיך מוניס) כיבוש שלישי - קבוצים ומושבים(כן,גם במקום ישובים ערביים) להמשיך?
  סגור
 • יהודים מי שדואג לעם ישראל הוא יהודי טוב מבחינתי. (ל"ת)
  שמאל קיצוני ושונא 29/07/2014 20:52
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • תשמע לא הכל שחור ולבן . אתה למשל - אידיוט (ל"ת)
  ירמיהו 30/07/2014 02:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  דרך פעולה
  עופר 29/07/2014 14:04
  הגב לתגובה זו
  2 3
  העולם וארה"ב החלו לאבד סבלנותם, התמונות מעזה משפיעות חזק וישראל מאבדת נקודות,צריך לסיים הטיפול במנהרות ולצאת מעזה ללא הסכם הפסקת אש, זאת על מנת שלא נוגבל בחיסולים הממוקדים של ראשי חמאס ברגע שיוצאו אפם מהמחילות, כך נרוויח נקודות ביציאה מעזה, נבטיח את שלום חיילנו ולא נבוסס בבצה העזתית, בשלב כלשהו לאחר כמה חיסולים (ולא להרפות אפילו חודשים ארוכים) החמאס יגיע על ארבע ויבקש הסכם/הסדרה שיאפשרו למנהיגיו לצאת מהמחילות, אמנם נמשיך לחטוף רקטות אבל לכך יש מענה סביר והנזק שולי באופן יחסי, סבלנו 15 שנה אז נסבול עוד מספר חודשים וזה יהיה למטרה ולקראת הסדרה ארוכת טווח.
  סגור
 • 5.
  מה שהוא אומר על חיזבאללה זה לגמרי נכון
  גיורא 29/07/2014 13:59
  הגב לתגובה זו
  11 1
  הארגון יצית מלחמה ברגע שזה יתאים לו. האם אנחנו נהיה מוכנים או שוב נופתע. צריך להתכונן לתסריטים הכי קיצוניים כולל נשק כימי.
  סגור
 • 4.
  הכול נכון מה שכתבתה וזואת טעות גדולה (ל"ת)
  רמי 29/07/2014 13:48
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • 3.
  מישהו סוף כל סוף אומר את האמת (ל"ת)
  קורא 29/07/2014 13:44
  הגב לתגובה זו
  20 1
  סגור
 • 2.
  השאלה כמה הרוגים זה יעלה לנו ועם זה שווה (ל"ת)
  עוד קשקשן בלירה 29/07/2014 13:40
  הגב לתגובה זו
  1 14
  סגור
 • 1.
  נראה כמו איכמן ומדבר כמו איכמן (ל"ת)
  גג 29/07/2014 13:32
  הגב לתגובה זו
  4 33
  סגור
 • ל גג
  דרומי 29/07/2014 13:50
  הגב לתגובה זו
  18 2
  למה כי הוא לא מסכים איתך , אז אתה משווה אותו לאיכמן ?? כנראה שאתה לא סובל ולא יודע מה עובר על רוב המדינה אטום וסתום
  סגור
 • תותח! עיניו בראשו (ל"ת)
  ריאליסט 29/07/2014 13:46
  הגב לתגובה זו
  22 2
  סגור
 • היה רופא בתותחנים
  דור 29/07/2014 18:23
  הגב לתגובה זו
  4 1
  היה רופא בתותחנים , בזמן ששרתתי שם . מתנשא ולא נחמד . התואר לא עושה אותו- לא גבור ולא חכם
  סגור