פרסום ושיווק

איזה תיק השקעות מתאים לך?

לכל פעולה יש מחיר. אז, לנהל תיק השקעות או להשקיע באופן עצמאי? על קרנות נאמנות ובתי השקעות: מדוע בתי ההשקעות משקיעים בקרנות נאמנות ומה היתרונות הטמונים בכך ללקוח.
יפתח גרינברג |  9
כתבת תדמית (צילום כתבת תדמית)
<<<הכתבה בשיתוף אלטשולר שחם>>>

לא צריך לספר ולהסביר ששוק ההון מושך אליו לאחרונה יותר ויותר משקיעים חדשים. הריבית הנמוכה במשק, שוק הנדל\"ן המיטלטל והחיפוש אחר הזדמנויות פיננסיות מכניסים עוד ועוד משקיעים פרטיים לעולם ניירות הערך.

אך, המשקיע הפרטי לרוב אינו מוכשר דיו ואינו בעל ניסיון וידע רחב ומספק בשביל לקבל את ההחלטות הנכונות לאורך זמן וייתכן שכתוצאה מכך יבצע החלטות שלא בהכרח יטיבו עמו ועם ההשקעה שלו. הפסיכולוגיה של ההשקעה היא לא עניין פעוט וגם המשקיע הפרטי הנבון ביותר עלול לקבל החלטות שאינן רציונליות.

כיום, עשרות אלפי אנשים מנהלים את כספם באמצעות תיק השקעות מנוהל. מרביתם מנוהלים בחשבון הבנק של הלקוח, בעוד היתר אצל חברי בורסה שאינם בנקים, כגון בתי השקעות. היתרונות העיקריים במסלול זה נובעים מכך שהוא אינו דורש מעורבות אקטיבית של המשקיע בניהול יומיומי של הכספים בתיקו. למעשה, מידת המעורבות שלו היא בהתאם לרצונו ולשיקול דעתו. מנגד, לשלב בחירת מנהל התיק נדרשת מעורבות גבוהה וכדאי להקדיש מחשבה וגם ללמוד ולהבין כיצד התיק בניהולו עומד להתנהל.

אחת השאלות העיקריות של המשקיע היא מדוע בית השקעות מנהל את תיקי ההשקעות באמצעות קרנות נאמנות ואם כך הדבר, האם המשמעות היא דמי ניהול כפולים או גבוהים יותר עבורו?

קרן נאמנות לפיזור ההשקעה
ובכן, מרבית מנהלי התיקים משלבים השקעה בקרנות נאמנות ויש לכך יתרונות רבים ללקוח. צריך לזכור שלכל פעולה בני\"ע יש מחיר – העמלות השונות ותשלום המס הנדרש על הרווח. מנגד, עלויות הרכישה והמכירה של ניירות הערך בתוך קרן נאמנות מושתים לרוב על מנהל הקרן ולא על הלקוח. בנוסף, במרבית המקרים, רווחים שנוצרים כתוצאה מפעילות בני\"ע בקרן נאמנות אינם מייצרים אירוע מס אגב מימושם ורק פדיון יחידות הקרן תביא לאירוע כזה. דחיית מס היא יתרון מובהק של קרן נאמנות. אגב, המלצה שלי: לוודא שלא קיים כפל דמי ניהול. זאת אומרת שעל מרכיב הקרנות בתיק המנוהל לא נגבים דמי ניהול מעבר לדמי הניהול ודמי הנאמנות הנגבים ישירות מקרן הנאמנות.

בנוסף, רוב תיקי ההשקעות המנוהלים הם בסכומים של מאות אלפי עד מיליוני שקלים בודדים וכאשר מתכוונים לבצע השקעה בנייר ערך באופן ישיר, קיימות לעיתים מגבלות המצמצמות את יכולת הפיזור ובנוסף, עלות הביצוע היא גבוהה. היתרון העיקרי שקרן נאמנות מספקת לנו בניהול התיק היא פיזור ההשקעה. לדוגמא, קיימים ניירות ערך בחו\"ל אשר הסכום המינימאלי להשקעה בהם שווה ערך למאות אלפי שקלים. גם כאשר היא אפשרית, חשיפה כזו בתיק באופן ישיר עשויה להוות סיכון גבוה מדי. לעומת זאת, קרן נאמנות, אשר מנהלת נכסים בהיקפים משמעותיים, אינה מוגבלת בהיבט הזה ולרוב מאפשרת ומיישמת פיזור יעיל יותר של ההשקעה.

בנוסף, לקרן נאמנות יש חשיפה להנפקות ולשימוש במכשירים פיננסיים שלרוב אינם זמינים למשקיע בניהול תיק עצמאי. כלים אלו מאפשרים למנהל ההשקעות בקרן הנאמנות להביא לידי ביטוי את יכולותיו המקצועיות באפיק בו מתמחה הקרן. בנוסף, מבחינת עלויות קיים הגיון שבאפיקים בהם נדרשות פעולות רבות, החשיפה תהיה באמצעות קרנות נאמנות, בהן כאמור, עלות זו לרוב, אינה חלה על הלקוח.

לכסף שלך מגיע ניהול של מומחים. לפרטים נוספים, לחצו כאן >>>

רחוק מהעין, רחוק מהלב

ואם כבר דיברנו על פעולות בתיק, לא מעט לקוחות מצפים לראות כי התיק \"עובד\" ולא \"קופא על שמריו\". הם מצפים למכתבי העדכון הרבעוניים ואוהבים לראות שינויים. אבל, מה שמחקרים רבים הוכיחו שוב ושוב הוא שלרוב, תזזיתיות בהשקעות אינה אסטרטגיה מוכחת לתשואות עודפות. לפחות מבחינת עלויות זה די ברור, אסור לשכוח שלכל פעולה בניירות ערך יש מחיר. על כן, כדאי לסגל התנהלות סבלנית יותר, לתת לתיק ההשקעות להתנהל ולא לבצע בו שינויים באופן תכוף בגלל כתבה כזאת או שמועה אחרת.

עכשיו עולה השאלה: אם בתי ההשקעות משקיעים בקרנות נאמנות, למה לא להשקיע ישירות בקרן? התשובה היא כי ההשקעה בקרן נאמנות היא בד\"כ כשמבקשים להתמקד באפיק ספציפי כמו למשל השקעה בשוק ההון הסיני או דווקא בבורסת סאו פאולו, ברזיל. או אז, תרצה לחלק את התיק כולו לחלקים, כשרק חלק אחד יושקע באותה קרן נאמנות – תוך דבקות בפיזור השקעות גבוה בתיק כולו. אבל, כאמור, \"רחוק מהעין, רחוק מהלב\".

מי אחראי על הכסף שלי?
עניין אחרון שכדאי לתת עליו את הדעת הוא נושא הגורם שמנהל בפועל את התיק. קיימים בתי השקעות בהם יש משמעות גדולה לזהות מנהל התיקים, מכיוון שקיימת שונות והבדלים בין תיקים עם אותה מדיניות. מנגד קיימים בתי השקעות שעובדים בצורה רוחבית, לפיה כל תיקי ההשקעות באותה מדיניות השקעות יהיו כמעט זהים. במקומות אלו, אתה יודע כי מנהל ההשקעות הראשי הוא זה שלמעשה מכתיב את הפעולות בחשבונך.

מכיוון שמדובר בהחלטה משמעותית, מומלץ להכין שיעורי בית, לערוך תחקיר השוואתי מעמיק בין בתי ההשקעות הרלוונטיים לך, בין בתי ההשקעות שהוכיחו את עצמם בשנים האחרונות. רק כך תוכל לבחור באחד שיתאים לך את התיק לפי הצרכים שלך.

אגב, פגישה ראשונית בבית ההשקעות עם נציג בעל רישיון הנה ללא עלות ותוכל לעשות לכם סדר ולספק מענה להתלבטויותיכם השונות. שוק ההון מלא באפיקים, אפשרויות, סיכויים וסיכונים וקיים פתרון עבור כל אחד.

אלטשולר שחם: בית השקעות שמתאים עבורך תיק מותאם אישית. לפרטים לחצו כאן >>>

• אין באמור לעיל בכדי להוות התחייבות לתשואה עודפת • אין באמור לעיל בכדי להוות הצעה לרכישת יחידות בקרנות • רכישת יחידות בקרנות היא בהסתמך על תשקיפי הקרנות שבתוקף במועד הרכישה והדיווחים המיידים בלבד • אין באמור לעיל בכדי להוות תחליף לשיווק השקעות המתחשב בנתונים והצרכים המיוחדים של המשקיע • אין בתשואות עבר כדי להבטיח תשואה דומה.
תגובות לכתבה(9):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  השקעות
  השליח 13/02/2015 10:40
  הגב לתגובה זו
  0 1
  לא כדאי מנסיון בבית השקעות זה.
  סגור
 • 6.
  kt bfui
  moti 04/02/2015 14:52
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אגב, פגישה ראשונית בבית ההשקעות עם נציג בעל רישיון הנה ללא עלות ותוכל לעשות לכם סדר ולספק מענה להתלבטויותיכם השונות. שוק ההון מלא באפיקים, אפשרויות, סיכויים וסיכונים וקיים פתרון עבור כל אחד. אני נפגשתי עם הרבה וכולם מבלבלים את המוח.
  סגור
 • 5.
  פרסומת סמוייה לאלטשולר, לא לקנות קרנות !! (ל"ת)
  עדיף בית השקעות קטן 21/01/2015 08:42
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 4.
  הוצאות מסחר בתוך הקרן על חשבון החוסך
  טעות בעובדות 19/01/2015 08:12
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הכתבה מטעה באומרה שהוצעות הסחר של ניירות ערך בקרנות נאמנות נופלות על מנהל הקרן. זה לא כך כלל. מלוא הוצאות המסחר מושתות על המשקיעים בקרן ובאות על חשבונם.
  סגור
 • 3.
  על פניו נראה שמשהו מוטה כאן
  דניאל י. בן אבו 23/12/2014 04:21
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בתי ההשקעות המנהלים תיקים פרטיים משקיעים חלק גדול מהתיקים בקרנות הנאמנות שלהם ואז יש מעין עמלה כפולה שמשלם המשקיע. קרן הנאמנות לוקחת לעצמה דמי ניהול שנכנסים לקופת בית ההשקעות וגם בית ההשקעות גובה עמלת ניהול מבעל התיק. לצערי הרגולטורים מכסים עיניהם מראות והעדר משקיע ומשלם כפול
  סגור
 • טעות . על קרן נאמנות בתיק השקעות, לא משלמים דמי ניהול. (ל"ת)
  רפי 24/12/2014 13:06
  הגב לתגובה זו
  1 3
  סגור
 • 2.
  השקעה פסיבית עי קניית ETF או קרנות מחקות
  דני 16/12/2014 14:04
  הגב לתגובה זו
  3 0
  זו הדרך להשקיע לטווח ארוך. לקרנות מחקות דמי ניהול של עד 0.2% ובדכ פחות. מידע נוסף יש באתר "הסולידית" ו"התמונה הגדולה", canadian couch potato, boglehead wiki ועוד. חשוב להבין שבתי השקעות תפקידם אטחד הוא: להעביר כמה שיותר כסף מכיסכם לכיסם וזאת ע"י יצירת מצג שווא כאילו הם "יודעים" משהו על השוק שאתם אינכם יודעים. זה הוכח כשגוי. קראו את the smastest invenstment book you will ever rear של Daniel Solin ותבינו.
  סגור
 • 1.
  מאמר לא אובייקטיבי עם ריח פרסום חריף ........
  22 16/12/2014 12:54
  הגב לתגובה זו
  10 1
  אין סוף מחקרים מצאו שאין שום ערך מוסף להשקיע הקרנות נאמנות . עדיף להשקיע במדדים ב ETF ותעודות סל (ETN) ששם העמלות ממזעריות ביחס להשקעות בקרנות נאמנות שגובות עמלות רצחניות . רוב הגדול של קרנות הנאמנות לא הצליחו להכות את המדדים (בנצ'מרק ) . הגיוון של תעודות הסל וה ETF הוא גדול מאוד והשוק מתפלח למדדים גיאוגרפיים ,מדדים סקטוריאליים כגון רפואה ,נדל"ן אנרגיה ,מדד מניות דיבדנד וכו' . כמו כן ישנם תעודות סל ו ETF חכמות שהם כמובן נותנות אפשרויות גיוון של הסטרטגיות לשקעה לדוגמא סימול PKW - פאוור- שיירס עוקב אחרי בצוע של מניות אשר בצעו רכישה חוזרת של יותר מ - 5 אחוז או יותר וחלופה בישראל של תעודת סל קסם US BUYBACK מנוטרלת מטבע , סימול CSDגוגנהיים ספין-אוף וכו'. מנהלי תיקים פועלים בדרך כלל מתוך אפקט הסוכן הם דואגים לאינטרסים שלהם יותר מזה של הלקוח כמו כן אין שום וודאות שהם יסיגו תשואה עודפת וברוב המקרים הגדול הם באמת לא משגים והלקוח משלם עמלות גבוהות בחינם . השקעה בקרנות נאמנות הוא סיכון כפול במידה (מה שקורה ברוב המקרים )הקרן לא תצליח להכות אתהלקוח הפסיד גם תשואה טובה יותר של המדד ביחס לקרן שלו
  סגור
 • המשך -מאמר לא אובייקטיבי עם ריח פרסום חריף
  22 16/12/2014 13:16
  הגב לתגובה זו
  4 1
  השקעה בקרנות נאמנות הוא סיכון כפול במידה (מה שקורה ברוב המקרים )הקרן לא תצליח להכות את המדד הלקוח הפסיד גם תשואה טובה יותר של המדד ביחס לקרן שלו וגם הפסיד עוד כמה אחוזים מתשלום העמלות הדבר דומה גם בניהול תיקים ששם במקרה שהם גובים עמלות נסתרות גם על קרנות הנאמנות הוא סיכון משולש . הכתבה היא בשיתוף אלטשולר שחם שהיא משווקת גדולה של קרנות נאמנות וגוזרת קופונים יפים ללא שום הצדקה ראלית .
  סגור