פרסום ושיווק

משקל המאזניים: הכלכלנים צריכים לבחור אירן או המערכת הבנקאית?

אסף אנגל, מנכ"ל משותף ב"אנגל-שביט" המייעצת ומלווה קבוצות בתהליך רכישה מיזמים, על סדר העדיפויות של המערכת הכלכלית בישראל ברווחת האזרחים
אסף אנגל |  21
בשנים האחרונות, בפעם המי יודע כמה, #בנק ישראל# שב ומוכיח את הגבולות הצרים של השיח הציבורי, הצהרות פוליטיות ובעיקר לשאיפות שלנו כאזרחים. גבולות כל כך צרים, בתוכם המחירים, במצב אופטימי מאד, יכולים לרדת. לפני כשבוע קראנו הצהרות של אותו הבנק, כי ירידה חדה במחירי הדיור, או חלילה משבר של ממש בענף, מהווים את האיום הגדול ביותר על יציבות המערכת הבנקאית. וכשבנק ישראל יוצא בהצהרה שכזו, חשוב להבין שבסופו של דבר, כל תכנית מקומית או הצהרת בחירות, ש\"הנה, אפשר להוריד בקלות את מחירי הדיור\", יתקלו באותו גבול שסימן בנק ישראל מול שאיפתנו לראות את המחירים באמת יורדים.

המקרה הספציפי של בנק ישראל וענף הנדל\"ן מאד דומה לסוגיה של מערכות הבחירות בישראל, האם סדר היום הוא חברתי כלכלי או שמא בטחוני מדיני? במידה והיה קרב בחירות סביב יוקר המחייה בישראל, קריסת מעמד הביניים והנטל העצום המושת על אזרחיה העובדים של מדינת ישראל - דיון אמיתי סביב הסוגיות הכלכליות, באה סמכות בכירה ואמרת לנו: \"אירן וחיזבאללה\", ובזאת תם הדיון.

לבנק ישראל שני תפקידים מורכבים: צמיחה ודאגה למשקי הבית מצד אחד, ושמירה על יציבות המערכת הבנקאית מנגד. הם רואים היטב את אזרחי המדינה קורסים תחת נטל ההוצאות הגובר, שחיקת השכר וקושי משקי הבית לרכוש דירה - כיצד הגענו למאות משכורות משוכללות על מנת לעמוד בהחזר המשכנתא והעזרה בהורים, השוברים את כל חסכונותיהם לפנסיה על מנת לעזור לזוג הצעיר ברכישת דירה. אין ספק שהם רואים מצב אבסורדי של מחירי דיור נוסקים וכיצד אותם משקי בית שתפקידם הוא, בין היתר, לדאוג להם, מתרחקים מהאפשרות של רכישת דירה.

אלא שלא מדובר בהתעלמות מכוונת - לבנק ישראל קיים תפקיד נוסף - הגנה על יציבות המערכת הבנקאית. זהו למעשה האינסטינקט הראשוני של בכירי הפקידים בבנק ישראל. כשאר הם מזהים סכנה לאותה יציבות, הם זועקים. ירידת מחירי הדיור בהחלט נתפשת בעיניהם כסכנה ליציבות המערכת הבנקאית ומחשבותיהם נודדות אל עבר הנורא מכל: קריסת בנק גדול, פיטורי אלפי עובדים במשק ועוד.

בהצהרתו האחרונה של בנק ישראל, אנחנו נחשפים לבחירתו המיידית בין משקי הבית למערכת הבנקאית כולה. הוא בוחר להגן על האחרונים, גם על חשבון שקיעתם של משקי הבית, לכן כל פעולה, תכנית או הצהרה של מי ממנהיגנו על הורדת מחירי הדיור באופן דרסטי, תיתקל במערכת משומנת היטב שתטרפד בסופו של דבר כל מהלך כזה ותסיט את סדר היום לדאגה מפני האיום הגדול באמת.

בשני המקרים, הן של השיח החברתי והן של תפקיד בנק ישראל, אין תשובה חד משמעית לגבי מה נכון יותר לעשות. יחד עם זאת, חשוב לפחות שנביט בעין מפוקחת על האפשרויות. כל החלטה של רכישת דירה צריכה להיבחן באופן סובייקטיבי לאור מכלול השיקולים של בנק ישראל ששומר עלינו ועל עצמו. אל המסקנות, האם לחכות, האם לקנות, האם המחירים יעלו או ירדו בטווח הזמן הקרוב, זאת, עלינו להגיע בכוחות עצמינו.

כמו בכל מערכת או קונפליקט פנימי, הפתרון הוא איזונים ובלמים. ישנן מדינות שפיצלו את אחריות הבנק המרכזי, ופועלות בשתי רשויות נפרדות שתפקידה של האחת היא דאגה לצמיחה ולמשקי הבית והשנייה ליציבות המערכת הבנקאית. אצלנו עדיין מצפים מאותם אנשים ליישם את אותם איזונים באותה מערכת עצמה - אותם פקידים באותו בנק מרכזי.

משמעות האיזונים במקרה של מחירי הדיור או היציבות במערכת הבנקאית היא להבין כי בידנו שתי אפשרויות לא טובות במיוחד, אבל גם כשהן לא טובות, צריך להבין אותן ולבחור ביניהן. הראשונה, להפנים כי תהליך ירידת המחירים אליו אנחנו כמהים הוא תהליך ארוך, איטי, שתחילתו בכלל בבלימתה של עליית מחירי הדיור וסופה במרחק של דור או יותר כדי לחזור למחירים שפויים יותר.

אפשרות אחרת, שקולה לסיבה שבגינה המדינה מעדיפה עד היום להפנות יותר תקציבים לאיום האירני מאשר להקלה בנטל המיסים - כדי ליהנות מירידת מחירי הדיור יהיה עלינו לשלם מחיר יקר מאד ונוקב, משבר עמוק ורבוי קורבנות בדמות האטה במשק, גלים של פיטורי ענק ואף קריסה אפשרית של בנק גדול.

איך שלא מסתכלים על האפשרויות העומדות בפנינו כיום, לאחר כמעט עשור של נסיקת מחירי הדיור לצד טיפול כושל של הממשלות האחרונות בהגדלת היצע הקרקעות - \"התיקון\" בשוק הדיור יהיה כואב. כואב מאד. בכל מקרה, הרי שאם להיות כנים, קצת נדפקנו.
תגובות לכתבה(21):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 16.
  לא במרכז אלא בפריפריה
  יואל 17/02/2015 23:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לפי המאמר הזה "כל תכנית מקומית או הצהרת בחירות, ש"הנה, אפשר להוריד בקלות את מחירי הדיור", יתקלו באותו גבול שסימן בנק ישראל מול שאיפתנו לראות את המחירים באמת יורדים." לידיעתכם, רק בתקופת ראשית המדינה - כשהממשלה יכלה להתערב בצורה מתוכננת ומושכלת בשוק המחירים ופיתוח איזורי מגורים - לא במרכז אלא בפריפריה- רק כך אפשר היה - וגם היום, לפעול להורדת המחירים
  סגור
 • 15.
  מה אפשר לעשות בנושא מצוקת הדיור?האם זוהי גזירה משמיים? (ל"ת)
  אלי כהן 17/02/2015 17:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 14.
  מהפך,אולי?
  רוני 17/02/2015 17:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הביקוש עולה על ההיצע וזהו הגורם המרכזי לעליית המחירים בשוק הנדלן.אולי יש אפשרות למהפך בתחום הזה ולא רק בתוצאות של הבחירות?
  סגור
 • 13.
  הדיור בישראל
  מרים ניסים 15/02/2015 22:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  העדר טיפול יסודי בנושא הדיור בישראל מהווה פגיעה חברתית חמורה. זכותו של כל אדם לגור בבית משלו. המצוקה כל כך רבה ולא רואים איך ימצא פיתרון לבעיה הזאת.
  סגור
 • 12.
  בן גוריון ידע ומצא פתרון ליוקר הדיור - ישוב הנגב והגליל (ל"ת)
  יצחק מהוותיקים בארץ 15/02/2015 22:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 11.
  הדיור שוב חסר
  יואל 15/02/2015 07:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מי אמר וחשב והציע לממשלתנו שתקום לנו בעתיד: תכנית הכלכלית הכוללת שורה של מהלכים בהם הגברת התחרותיות ופירוק הריכוזיות במשק, צמצום ההוצאה הפרטית על חינוך ובריאות, מאבק בעוני כיעד מרכזי בקרב קשישים, ילדים ובכלל, וכן שינויים במערך המיסוי ובסדרי העדיפויות הלאומיים. חסר לי הקטע שנוגע לי ולעוד רבים כמונו:הדיור, איך נגיע לגג מעל ראשנו.
  סגור
 • נראה כמו תעמולת בחירות (ל"ת)
  חיה ברדוגו 15/02/2015 23:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 10.
  גם אני רוצה לגור ביפו
  יואב 15/02/2015 07:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קראתי באחד העיתונים שזוגות סטודנטים יוכלו לרכוש דירה וישלמו סך של 99 אלף שקל (הסכום הראשון) לדירה ביפו,מי יודע עוד פרטים על המיזם הזה?
  סגור
 • 9.
  לטובת רוכש הדירות
  ארנון גולד 13/02/2015 01:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בחודש דצמבר נרשם זינוק של 17% ברכישת דירות ושל 40% ברכישת דירות חדשות, הסתערות שלא נרשמה מאז 2002. בנוסף לנתונים אלו, בנק ישראל הזינוק במחירי הדירות, יחד עם הגידול חסר התקדים בהיקף המשכנתאות, מסכנים את יציבות הבנקים והמשק. איך? אולי זה לטובת רוכש הדירות. כך זה נראה לי אבל אינני מקצועי בתחום הזה.
  סגור
 • 8.
  מי יודע?
  לוי 13/02/2015 01:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קראתי זה עתה על יפו, שם מתארגנת יחד עם חברת אנגל שביט, קבוצת רוכשים עבור סטודנטים במסגרתה יוצעו 108 דירות . מדובר בפרויקט התחדשות עירונית. כך היה כתוב - האם יש אפשרות להצטרף לקבוצה הזאת?
  סגור
 • טען עוד
 • 7.
  מה היא החברה הישראלית
  עוזיאל 12/02/2015 07:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מתחשבת - לא נדיבה - גם לא מה כן???
  סגור
 • 6.
  עוד על מחירי הדירות
  ערן הורן 10/02/2015 05:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חששות אותם הביע בנק ישראל מעל גבי העיתונות: "שיעור העלייה השנתי במחירי הדירות אומנם התמתן אך מוסיף להיות גבוה" והדאגה ללוקחי המשכנתאות, גם דאגה של בנק ישראל.
  סגור
 • 5.
  ההמתנה לתוכניות מחיר מטרה ומע"מ 0% הביאו ל...
  נעמי חיון 09/02/2015 15:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  העיכוב ברכישת דירות בעקבות ההמתנה לתוכניות מחיר מטרה ומע"מ 0%, , הפחיתו את הביקוש וההיצע ועל כן ברור כי הם הביאו את הקיפאון שנוצר בשוק הדיור. לקראת סוף השנה התברר כי תכנית מע"מ אפס לא תצא לפועל, ואז נוצרה עלייה במחירי הדירות.
  סגור
 • יש מי שמושיט לנו יד בתקופה לא ברורה שכזאת (ל"ת)
  יואב 10/02/2015 01:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  אנחנו אופטימיים
  מיכאל 08/02/2015 23:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ממשלה יוצאת ממשלה באה - אבל אנחנו שאופטימיים מטבענו כבר מחכים להמשך: לממשלה שתדע לנווט את "הספינה" - נקווה שיהיה יותר טוב
  סגור
 • 3.
  "האם לחכות, האם לקנות" התשובה לא בידיעתנו
  ruth 08/02/2015 23:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  "האם לחכות, האם לקנות, האם המחירים יעלו או ירדו בטווח הזמן הקרוב, זאת, עלינו להגיע בכוחות עצמינו." איך אנחנו יכולים להחליט החלטות דרמטיות כאלה?
  סגור
 • 2.
  הבעיה אינה יוקר הדיור
  Hadshen 04/02/2015 23:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הבעיה אינה יוקר הדיור אלה העדר בניה של דירות צנועות. זוג צעיר לא זקוק לדירה גדולה ומפוארת. מי שמתכנן דירות גדולות הן הרשויות המקומיות שרוצות תשלומי ארנונה והקבלנים שמעונינים בדירות פאר בהן הרוח גדול יותר. אין צורך להוזיל את הדירות הגדולות והמפוארות, יש צורך בבניה בסגמנט הדיור במחיר צנוע, התואמת את היכולת הכלכלית של זוגות צעירים ושל משפרי דיור.
  סגור
 • 1.
  הכלכלן הראשי באוצר: "אנחנו כבר בבועה" ואנגל משדל צעירים
  קורא ביזפורטל 03/02/2015 12:52
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סטודנטים לרוץ לקנות דירה במחיר שהוא פחות או יותר השיא, במימון מטורף של 90% וכנראה בהסתמכות על די הרבה ריבית משתנה.
  סגור
 • אנגל לא דוחף אותנו לקניית דירה
  יהורם דגן 09/02/2015 11:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הוא פשוט בעדנו
  סגור
 • אנגל לא דוחף אותנו לקניית דירה
  יהורם דגן 09/02/2015 11:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הוא פשוט בעדנו
  סגור
 • מצב חיובי או פחות חיובי?
  א. 07/02/2015 03:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איך להבין את דבריך "קורא ביזפורטל"?
  סגור