פרסום ושיווק

המלחמות בין קופות החולים: לאחר תלונה - הרשות השנייה דרשה הבהרות ממכבי

אמת בפרסום? איסור הטעיה? אל הרשות ה-2 הועברה תלונה על פרסומת מכבי שמבוססת על סקר שביעות רצון שלא פורסם מעולם והודלף בחלקו לדה-מרקר. מכבי: "מה שפורסם אכן מדוייק"
משה בנימין |  2
מכבי שירותי בריאות (צילום יח"צ)
לפני קצת יותר משבוע יצאה קופת חולים מכבי בקמפיין עיתונות ורדיו שהצליח להרגיז את הקופות המתחרות. הקמפיין מכריז, מדגיש וממרקר את העובדה ששביעות הרצון הגבוהה ביותר בקרב חברי קופות החולים - כך על פי סקר ברוקדייל של משרד הבריאות. הסקר עצמו, כך מסתבר הוא סלע המריבה והתלונות של הקופות המתחרות שפנו לרשות ה-2 בתלונה.
על פי הקופות המתחרות, הקמפיין מבוסס על סקר ברוקדייל של משרד הבריאות שהודלף לעיתון דה מרקר אך לא פורסם באופן רשמי במלואו, מה גם שמכון ברוקדייל אינו מוכן לעמוד מאחורי הפרסום החלקי של הסקר כפי שפורסם. 
תלונה שהועברה לרשות ה-2 לרדיו וטלוויזיה על ידי אחת הקופות דרשה את בדיקת הקמפיין ומניעתו בגין העובדה שהסקר המדובר לא פורסם רשמית. ברשות בדקו את הנושא והחליטו לפסוק לטובת הקופה שהעבירה את התלונה. לדברי הרשות: "לאחר שנבחנו הנתונים שהועברו אלינו, החליטה ועדת הפרסמות של הרשות כי עד לקבלת ביסוס מתאים, אין לכלול בפרסומת כל אמירה המבוססת על "סקר של משרד הבריאות, שנערך על ידי מכון ברוקדייל" שכן הדבר מנוגד לכללים בדבר אמת בפרסום ואיסור הטעיה".  
יצוין כי בכל חודש אי זוגי, עד ה-15 בחודש ניתנת לחברי הקופות האפשרות לעבור מקופת חולים אחת לאחרת. על רקע זה יצאה מכבי בקמפיין בימים שקדמו ל-15 בחודש. בתוך כך, מכתב התשובה של הרשות השנייה נמסר ב-19 ביולי, לאחר שהקמפיין ירד מהאוויר. עם זאת, תשובת הרשות ה-2 מונעת למעשה ממכבי לשדר קמפיין בקו פרסומי זה, אם תרצה בכך, בתחילת חודש ספטמבר.  
תגובת מכבי שירותי בריאות: "מכבי אכן זוכה לציון הגבוה ביותר בסקר שביעות הרצון של מכון ברוקדייל. הסקר בוצע עבור משרד הבריאות ומובילה אותו ועדת היגוי הכוללת גם את הביטוח הלאומי, משרד האוצר, 4 קופות החולים ועוד. זהו הסקר המקיף והמשמעותי ביותר במערכת הבריאות והוא מבוצע אחת לשנתיים. לאורך כל השנים האחרונות מכבי זוכה במקום הראשון בשביעות רצון חבריה (מרוצים מרוצים מאד) וזו גאווה גדולה עבורינו. מכון ברוקדייל טרם פרסם את הסקר אך הוא פורסם בעיתון דה-מרקר. מכיוון שאנחנו מחזיקים בידינו את הסקר יכולנו לראות כי מה שפורסם אכן מדוייק ומכבי זוכה לציון של 96 אחוזים, מאוחדת 92 אחוזים, כללית 86 והלאומית 84 עם ירידה דרמטית ביחס לסקר הקודם".
עוד מוסיפה הקופה כי "זו האמת והתשדיר שלנו מציג אותה כפי שהיא. הרשות השניה ביקשה לקבל את הסקר לידיה ואנו מברכים על כך והצענו שיפנה אל מכון ברוקדייל ויקבל את הסקר מהם באופן רשמי ומסודר. ולעניין לוחות הזמנים, נענה "נו באמת!" התשדיר שלנו ירד מהאוויר בתאריך 15.7. ממילא ב-15 לכל חודש אי זוגי מסתיים מועד המעבר בין קופות חולים ועל כן אנחנו לא מפרסמים לאחר ה-15 בחודש. אנחנו בטוחים שעד לסיום מועד המעבר הבא ב-15.9 כבר תקבל הרשות את כל ההבהרות שהיא מבקשת ובמידה ונרצה בכך, נוכל להשתמש באותו התשדיר פעם נוספת".
 
תגובות לכתבה(2):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  לאומית בהיסטריה
  אחת שמבינה 23/07/2015 17:20
  הגב לתגובה זו
  4 0
  גם יצאה הכי פחות טובה בסקר וגם הרשות השניה הורידה את הפרסומת שלה
  סגור
 • 1.
  בטח לאומית ניסתה להשתיק את מכבי (ל"ת)
  שוקו 23/07/2015 16:56
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור