פרסום ושיווק

משכנתא - שבעה חטאים שגורמים לנו להפסיד לא מעט כסף

אסף אנגל, מנכ"ל משותף ב"אנגל-שביט" המייעצת ומלווה קהילות עירוניות בתהליך רכישה מיזמים, על שבעה דפוסי התנהגות לקויים בעת נטילת משכנתא, והדרכים להמנע מהם
אסף אנגל |  7
משכנתא היא עסק רציני מאוד. רובם המכריע של משקי הבית בישראל נזקקים לה על מנת לממן את קניית הנכס שלהם. במרבית המקרים בחירת המשכנתא מתבססת על סדרת החלטות רגשיות מצד הלווים, שנפגשת עם מערכת כלכלית משומנת הנאמנה לניהול הסיכונים והאינטרסים העסקיים שלה. אני מאמין שאנחנו חייבים להתייחס אחרת לגמרי למשכנתא שלנו. מדובר בהחלטה כבדת משקל, כזו שדורשת מחקר של ממש וירידה לפרטים הקטנים. נוטלי המשכנתאות מוצפים באינפורמציה שאינה ברורה להם, ולכן הם מגיעים בעמדת נחיתות למפגש עם הבנק.
הנה כמה חטאים שאפשר וכדאי ששני הצדדים ישתחררו מהם:
אין שקיפות!
נטילת משכנתא הינה אחת העסקות החשובות ביותר שרובנו נערוך אי פעם. הבנקים גם הם מתייחסים למשכנתא ברצינות: הם רוצים לתת לכם הלוואה עם מינימום סיכון, מקסימום רווח ולוודא שההלוואה הזאת תישאר אצלם לאורך כל התקופה. איך זה משפיע עליכם? מתי קיבלתם דוח סילוקין שנתי? הלכתם לבנק וביקשתם משכנתא. האם סיפרו לכם בבנק את כל מה שאתם צריכים לדעת או בחרו בנתון אחד בלבד, כמו ההחזר החודשי, והתמקדו בו? חוסר השקיפות הזה הופך אתכם ללקוח שבוי. אז עד שהבנקים יהיו יותר שקופים, קחו אתם אחריות ודאגו לשאוב את המידע שדרוש לכם מהם. כך תמנעו משגיאות שיעלו לכם הרבה מאוד כסף.
עצלות
אל תיתנו לחוסר הידיעה לשתק אתכם ולקבל החלטה פזיזה. לא אחת אנו נתקלים בלקוחות שמקבלים את ההצעה הראשונה שהם שומעים מכיוון שהם "נמצאים בבנק שנים" או מפני ש"שם החבר הכי טוב שלי לקח משכנתא והם נחמדים מאוד". אל תתעצלו! פגשו לפחות שלושה גופים המעניקים משכנתאות ואל תוותרו על יועץ משכנתאות בלתי תלוי, והשוו היטב בין הנתונים. המטרה לקבל החלטה שקולה ואחראית, ויש לעבוד, ללמוד ולקרוא על התחום כדי שההחלטה תהא כזו. נהגו כך גם בביטוחי המשכנתא, העלולים להיבדל בשקלים בודדים בתשלום החודשי ולהסתכם בסוף הדרך בסכום העלול להגיע גם לעשרות אלפי שקלים.
חמדנות
אחת הטעויות הנפוצות בנטילת משכנתא היא אופטימיות יתר וחוסר הכרה ביכולות ההחזר שלכם, מה שעלול להוביל למצב שבו אתם ממנפים עצמכם לדעת. לא מעט נוטלי משכנתא נאלצים ליטול הלוואה נוספת כדי לממן קניית נכס שידם אינה משגת אותו. הישארו צנועים ומנפו עצמכם באופן שבו תוכלו להמשיך ולשמר רמת חיים נורמלית במהלך עשרים השנים הבאות. הביאו בחשבון שגם אם רכשתם דירה שאינה בית חלומותיכם, תמיד ניתן לשפר אם חל שינוי חיובי ברמת ההכנסה שלכם. הישארו ריאליים וצנועים והימנעו מנטילת הלוואות העלולות להכניס אתכם למצוקה כלכלית בעתיד.
פזיזות
הבנקים מדירים את הזוגות הצעירים מן השוק באמצעות תנאי מימון מחמירים. כיום, למרות שתנאי הסף למימון הם 25% הון עצמי, בפועל נדרשים הלווים לגייס כ-30% מסכום הקנייה על מנת להיות זכאים למשכנתא כדי למנוע סיכון מהבנק. ומה קורה בפועל? אותו בנק מציע במקביל הלוואות נוספות על מנת להגיע לסף הנדרש.

בימים אלו נדונה בכנסת ישראל הצעת חוק שאמורה להחזיר את היקף המימון ל-90%, כפי שהיה נהוג בעבר. אם חקיקה ממשלתית שקרובה לאישור עלולה לסייע, המתינו בסבלנות. עד שזה יקרה, אם אתם צריכים משכנתא אל תתעצלו. המשיכו לחפש דירה שלא תחייב אתכם לבנק בסכומים של אלפי שקלים בחודש.
הימורים כפייתים
כידוע, ניתן ליטול משכנתא בשילוב של מספר מסלולים. יש מטרה אחת לכך: פיזור סיכונים שיימנע מכם להצמיד את החוב למסלול אחד, שעלול להיות מושפע באופן קיצוני מתמורות כלכליות ולהשפיע דרמטית על החזרי המשכנתא. התייחסו אל המשכנתא שלכם כאל מסלול תשלומים ארוך טווח, רק שבניגוד לתיק השקעות, הסכומים בו אמורים להצטמצם ככל הניתן.
אימפולסיביות
אתם קונים דירה היום, חותמים על המשכנתא היום אבל שוכחים שהמשכנתא הזאת איתכם לעוד הרבה מאוד שנים. אולי כדאי שתחשבו פחות על מצבכם הכלכלי נכון להיום ותזכרו שאתם צריכים לחזות מה יהיה מצבכם הכלכלי בעשרים השנים הבאות. בועת הדוט.קום, לדוגמה, תפסה הייטקיסטים רבים עם המכנסיים למטה; עובדים שהשתכרו עשרות אלפי שקלים בחודש והתחייבו להחזרים גבוהים מאוד פוטרו מעבודתם ונאלצו לחשב מסלול מחדש. עניין שעלה להם, במקביל לאובדן מקום העבודה, בהוצאות נוספות שנבעו ברובן מהארכת זמן המשכנתא.

בממוצע, 70% מן המשכנתאות הנלקחות בישראל אינן מסתיימות במסלול המקורי בו נלקחו.
שימו לב הן להוצאות הצפויות של התא המשפחתי שלכם והן לתכנון נכון של המשכנתא ברמת פירעונות מוקדמים, קנסות ומחזורים.
קופאים על השמרים
בחרתם את המסלול הנכון וחתמתם על המסמכים, וזה בהחלט מאורע מרגש. אבל, חשוב מאוד לזכור שאנו חיים בסביבה כלכלית דינמית ומשתנה שמשפיעה באופן ניכר על המשכנתא שלכם. הבינו כי עניין לקיחת המשכנתא מחייב אתכם לבדוק אחת לכמה חודשים את מצב השוק וכיצד הוא משפיע על ההחזרים שלכם. אל תתביישו לבקש מהבנק ממנו נטלתם את המשכנתא להנפיק לכם אחת לכמה חודשים דו"ח יתרות עדכני במטרה לבדוק מה עשתה המשכנתא שלכם. מה הקרן שנותרה? מה עשו הריבית והמדד לאחרונה? ערנותכם שווה הון לא קטן.
תגובות לכתבה(7):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  זוגות צעירים לא קוראים ביזפורטל (ל"ת)
  הערה 13/03/2016 11:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  המשכנתאות שקובעות לנו את החיים
  נעמי 08/03/2016 03:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כתבת במאמרך המצויין ש"בממוצע, 70% מן המשכנתאות הנלקחות בישראל אינן מסתיימות במסלול המקורי בו נלקחו"כנראה שמשהו עשה עבודת תחקיר גם על התחום הזה.איך כל זה ישפיע עלי: שברגע האמת לא אצליח לשקול ולקחת משכנתא שתתאים לי ולמשפחתי
  סגור
 • 3.
  תאמינו לי
  נועם 07/03/2016 16:35
  הגב לתגובה זו
  0 2
  צפויה להתמתן עליית המחירים - האם אני אופטימי מדי...כדאי להיות אופטימי רק ככה נשרוד את התקופה הזאת וכדאי שהמדינה תתאמץ ותצליח לשווק מגורים לציבור בהיקף רחב
  סגור
 • ???
  שרית בר אל 07/03/2016 22:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא הייתי קוראת לזה אופטימי אלא ריאלי
  סגור
 • 2.
  הכוּתרת שׁלֹ הכתבה מדוּיקת
  בקפיטלֹ פוּינט הרוּח 04/03/2016 19:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה נוּשׁא חשׁוּב מאוּד
  סגור
 • 1.
  למחזר
  תמיר 03/03/2016 10:31
  הגב לתגובה זו
  8 1
  אימפולסיביות, חמדנות, מהמרים כפייתיים קופאים על השמרים - תגיד אתה אמור להיות איש מקצוע אז מה אתה כותב כתבה בנושא שאין לך מושג בכלל !!!! בעיית המשכנתאות בארץ נובעות בעיקר בחוסר תחרות משווא במערכת הבנקאית שיותר אי תחרות וחוסר שקיפות, בנוסף מחירי נדל"ן הזויים שמזינים את המערכת הבנקאית. אז נכון שלטבע האנושי יש השפעה אבל כל מה שכתבה גם רלוונטי לקניית אופניי יוקרה! לך תעשה שיעורי בית ואל תבלבל לאנשים את הראש. יום מקסים לך
  סגור
 • אנשים לא קונים אופני יוקרה אלא דירות לכן הטיפים רלבנטים
  פריצל 07/03/2016 09:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הסביבה ההזויה שאתה מתאר נכונה אבל מעודדת את החטאים. במו עיני ראיתי זוגות שנופלים בחטאים שצויינו וחבל משום שהעונש לצערי בוא יבוא. חלקם יודעים שהם חוטאים ומכחישים זאת וחלקם, בעיקר הלא מתמטיים מביניהם והחמדנים מביניהם אינם מבינים את גודל החטא במינוף שאינו לוקח בחשבון את הגדלת המשפחה, את חוסר היציבות בעבודה, את האפשרות להרעה במצב הבריאותי ו/או התעסוקתי במשך 25 שנים ואת גודל ההשתעבדות. ישנם זוגות שמפנים את כל משאביהם הכספיים לדירה עם משכנתא של מליון שח וגוזרים על עצמם איכות חיים של עוני ודוחק בתוך דירה במחיר מופקע שהם באים לישון בה בערב. בתקופה של בועה צריכים להיות צנועים בדרישות ולשדרג בהמשך.
  סגור