פרסום ושיווק

על שוק המניות שמסתמן כאפיק השקעה מבטיח

ניר חצב | 
המחצית הראשונה של שנת 2017 הייתה מוצלחת למדי עבור אפיק האקוויטי באירופה. מדד ה-Stoxx600 החזיר בחצי הראשון של השנה תשואה דולרית של 13.6%, לעומת תשואה דולרית של כ-10.3% במדד ה-MSCI ACWI הגלובאלי. בדרך לתשואת היתר, הצליח שוק המניות האירופאי להתגבר על אי וודאות פוליטית ובעיקר, על הבחירות הכלליות בצרפת, שסומנו בתחילת השנה כ"מוקש" אפשרי, אך עברו בשקט יחסי וללא זעזועים משמעותיים. מדדי המניות בספרד, שוויץ, גרמניה וצרפת בלטו לטובה, כשברמה הסקטוריאלית, היו אלה מגזרי הטכנולוגיה, הצריכה הבסיסית והתעשייה, שהחזירו ביצועי יתר. אנו מאמינים כי ישנן סיבות טובות להאמין ששוק המניות האירופאי יהיה מאפיקי ההשקעה המצטיינים גם המחצית השנייה של השנה.
תמונת המאקרו מתבהרת
בחודשים האחרונים חל שיפור משמעותי בגזרת המאקרו באירופה. קצב הצמיחה מואץ (הצמיחה השנתית באיחוד האירופי ברבעון הראשון הייתה 2.1% - הגבוהה ביותר מאז הרבעון הרביעי של 2015), שיעורי האבטלה יורדים (שיעור האבטלה הנוכחי באיחוד האירופי הוא הנמוך ב-8 השנים האחרונות) ונתוני הסנטימנט חזקים במיוחד (מדד מנהלי הרכש המשולב בגוש האירו הגיע ברבעון השני לרמתו הגבוהה ביותר ב-6 השנים האחרונות). כתוצאה מכך, קרן המטבע העולמית העלתה באפריל את תחזית הצמיחה של גוש האירו בפעם השלישית ברציפות והיא צופה כעת צמיחה שנתית של 1.7% ב-2017.
במקביל, הבנקים המרכזיים ביבשת ממשיכים לספק תמיכה, כשה-ECB הקטין אמנם את היקף רכישות הנכסים החודשי (מ-80 ל-60 מיליארד אירו), אך העריך את התכנית לפחות עד לדצמבר 2017 וממשיך להביע נכונות לספק תנאים מוניטאריים מרחיבים ככל שיהיה בכך צורך. כלכלה אירופאית חזקה מספקת קרקע פורייה להמשך הראלי בשוק המניות המקומי ולכן, מצבור הנתונים החיוביים בחודשים האחרונים מהווים להערכתנו חדשה מצוינת למשקיעי האקוויטי האירופאים.   
שיעור האבטלה בגוש האירו ובאיחוד האירופי – 2000-2017

רווחי החברות צפויים לעלות בחדות
בשנים האחרונות שוק המניות האירופאי התמודד באופן תדיר עם הורדת תחזיות רווח מצד אנליסטים, שמסורתית נוטים להיות אופטימיים מדי בנוגע לצמיחת רווחי החברות האירופאיות ולכן, מתחילים עם תחזיות גבוהות מדי ומורידים את המספרים במשך השנה. נכון לעכשיו, שנת 2017 שוברת את הדפוס הזה. מאז תחילת השנה עלו תחזיות הרווח למדד ה-Stoxx600 בכ-4%, וכעת הצפי הוא לצמיחה של 19% ברווחי המדד ב-2017. לכן, למרות שהצפי הראשוני היה לא נמוך, התחזיות רק הולכות ועולות, כל זה כששער האירו/דולר התחזק בכ-8% מתחילת השנה.
התחזקות האירו פוגעת ביצואניות המקומיות, שמהוות חלק לא מבוטל ממדדי המניות המובילים באירופה, אך למרות זאת, תחזיות הרווח כאמור עולות. המסקנה מכך היא שהחברות האירופאיות נהנות משיפור משמעותי במצבן העסקי, עד כדי כך שהעלייה החדה באירו לא מצליחה "להרוס" להן. לדעתנו, זוהי אינדיקציה חיובית מאוד בנוגע לעמידות של גל העלאת תחזיות הרווח הנוכחי באירופה.
תחזיות הרווח ל-Stoxx600 (שנה קדימה) - מתחילת 2017

רגיעה בגזרה הפוליטית
שנת 2017 סומנה מלכתחילה כשנה עם סיכון פוליטי גדול מהרגיל. בחירות כלליות בצרפת, גרמניה והולנד, ביחד עם בחירות פתע בבריטניה, הם אירועים עם פוטנציאל להשפעה מהותית על השווקים. נכון לעכשיו, כששלוש מערכות בחירות כבר מאחורינו (הבחירות בגרמניה יתקיימו ב-24 בספטמבר), אפשר להגיד בזהירות שההר הוליד עכבר. בחירתו של עמנואל מאקרון לנשיאות צרפת התקבלה בהתלהבות בשווקים, בשל הנכונות שלו לבצע רפורמות ולטפל בבעיות מבניות בכלכלה המקומית. ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, אמנם נכשלה בהגדלת הרוב בפרלמנט, אך גם לא נחלה מפלה וממשיכה להוביל את הממלכה, וגם בהולנד נראה כי ראש הממשלה מארק רוטה יהיה זה שירכיב את הקואליציה החדשה. חשוב מכך, אף אחד מ"תרחישי האימים" של עליית מפלגה קיצונית לשלטון במדינה מרכזית באירופה, דוגמת החזית הלאומית ומארין לה פן בצרפת או מפלגת ה-PVV וחרט וילדרס בהולנד, לא התממש.
השורה התחתונה: למרות הסיכונים, אירופה מעניינת להשקעה
כמובן שהשקעה בשוק המניות האירופאי מחייבת התבוננות מפוקחת על גורמי הסיכון הרלוונטיים. לדעתנו, מדובר בראש ובראשונה בסיכון להסרה מהירה מדי של התמיכה המוניטארית מצד מריו דראגי והבנק המרכזי בגוש האירו. להערכתנו, תמיכה זו סיפקה רוח גבית משמעותית הן לכלכלה האירופאית והן לביצועי שוק המניות המקומי ולכן, מהלכים נמהרים ומפתיעים עשויים להשפיע משמעותית על תזת ההשקעה בשוק המניות האירופאי.
דראגי אמנם מדגיש את נכונותו לספק תמיכה מוניטארית ככל שיהיה בכך צורך, אך בהינתן עלייה באינפלציה והתאוששות בכלכלה המקומית, גם הוא מתחיל לפזר רמזים על הורדה הדרגתית של הרגל מהדוושה. גורמי סיכון נוספים אותם יש לקחת בחשבון הם השפעת התחזקות האירו על היצואניות האירופאיות וזעזוע פוליטי, למשל בבחירות בגרמניה, או במדינת מפתח אחרת.  
למרות הגורמים הנ"ל, אנו מאמינים כי שוק המניות האירופאי ממוצב היטב על מנת להציג ביצועי יתר על מדדי המניות הגלובאליים גם במחצית השנייה של 2017. שילוב של כלכלה משתפרת, העלאת תחזיות רווח ותמחור סביר, עשויים לספק לשוק המניות האירופאי את הדלק הנחוץ כדי להמשיך לטפס גם בהמשך השנה. 
** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. 
הכותב הוא ניר חצב, אנליסט אירופה באופנהיימר
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה