פרסום ושיווק

בשורה לנוסעים לחו"ל: ועדת הכספים אישרה הנפקת דרכון זמני בחינם

מערכת Bizportal | 
התעצבן. ח"כ משה גפני (צילום: יח"צ) (צילום יח"צ)
ועדת הכספים אישרה הבוקר (ב') הוראת שעה לתקופה הקרובה עד לאחר החגים, לפיה אזרחים המבקשים לטוס לחו"ל ולא מספיקים לקבל דרכון ביומטרי עקב העומסים הגדולים בלשכות משרד הפנים, יוכלו לקבל דרכונים זמניים בחינם, ללא חובת תשלום האגרה בגין הנפקת דרכון זמני. המהלך נובע בעקבות מספר חודשים מאז הכניסה לתוקף של החוק הביומטרי, בהם יש עומסים גדולים מאוד בלשכות משרד הפנים, כשהמשרד מתקשה לעמוד בזמנים ולהנפיק את הדרכונים הביומטריים בזמן והדבר מאלץ אזרחים רבים לפנות ולבקש דרכונים זמניים. עלות הנפקת דרכון ביומטרי עומדת לאדם בגיר עומדת על 265 שקל ואילו הנפקת דרכון זמני שתוקפו לשנה אחת בלבד עומדת על 405 שקל.
מנהלת רשות האוכלוסין וההגירה, שלמה מור יוסף: "הוראת השעה נובעת מחוסר היכולת שלנו להתמודד עם מבול הבקשות להנפקת דרכונים ביומטריים בחודשים האחרונים מאז כניסת החוק לתוקף ואז אנשים משלמים פעמיים, פעם עבור הדרכון הקבוע, הביומטרי, ופעם עבור הדרכון הזמני שתוקפו לשנה אחת בלבד. המטרה של התקנות שהוגשו לוועדת הכספים לאפשר לאזרחים שצריכים לצאת לחו"ל בתקופה הקרובה לקבל דרכונים זמניים ללא תשלום, ללא תלות במועד שבו יקבלו את אלו הביומטריים".
חברי ועדת הכספים העלו טענות קשות על התנהלות הממשלה ובפרט משרד הפנים בנוגע להיערכות לקראת כניסת החוק הביומטרי לתוקף.
ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני): "המדינה לא נערכה לכניסת החוק הביומטרי לתוקף. זה כישלון ועתה מעבר להוראת השעה, שהיא טובה כשלעצמה, יש לראות כיצד מתמודדים עם הלחצים הגדולים ואיך עומדים בעומסים מכאן ולהבא".
ח"כ רחל עזריה (כולנו): "זה מרגיש לי כמו הדואר שהרגנו אותו ולא מצליח לעמוד במשימות שלו ולתת שירות ראוי לאזרחי ישראל  אם לא תהיה יכולת לקבל דרכונים ותעודות זהות, אז יוצא שבסוף המדינה עשתה רפורמה שהורגת את היכולת לתת מענה".
 יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה): "אני לא אוהב הדרכון הביומטרי, אבל לפחות המאגר יצא מהעניין ולא מוטל קנס על מי שלא מוכן שטביעות האצבעות שלו יישארו במאגר. בכל מקרה יש חוק במדינת ישראל ועתה מוציאים אותו לפועל. אבל הממשלה לא היתה ערוכה לנושא והמון אנשים יוצאים לחו"ל דווקא בתקופה שמאז כניסת החוק לתוקף. לא ברור לי למה לוקח כל-כך הרבה זמן להנפיק דרכון ביומטרי וייתכן שזה דורש היערכות מסוג אחר. זה מחייב בדק בית".
גפני סיכם: "לפחות אם לא מצליחים להתמודד עם העומסים, אזי זה ראוי ומתבקש שאנשים לא ישלמו פעמיים, פעם על הדרכון הביומטרי שטרם קיבלו ועקב כך, פעם שנייה על הדרכון הזמני. זה תיקון זמני אמנם, אבל חשוב. מי שיבוא להנפיק דרכון ביומטרי באחד מלשכות משרד הפנים ויביא הוכחה שצריך לטוס בזמן הקרוב, ישלם רק בעבור הדרכון הביומטרי, ויונפק לו דרכון זמני במקום ללא עלות נוספת עד קבלת הדרכון הביומטרי בדואר. ועדת הכספים תוסיף לעקוב אחר יישום הרפורמה הביומטרית ודורשת מהמדינה למצוא את הדרכים לייעל את השירות של הנפקת דרכונים לאזרחים. אזרחי ישראל לא צריכים להיפגע בכל היבט שהוא מהחוק הביומטרי".
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה