פרסום ושיווק

חוששים ממפולת מתקרבת? תכירו את "TAIL", הקרן שמספקת הגנה מפני אירועי קיצון

הנאסד"ק עלה 30% בשנה האחרונה ונסחר עמוק בשיא, ה-S&P500 עלה 21% ונסחר במכפיל יקר מאוד. זמן לחשוב על הגנות?
ידידיה אפק |  7
שוקי המניות בעולם ממשיכים את מסעם למעלה, ובמיוחד בארה"ב שם נשברים שיאים חדשים במדד S&P500 ובנאסד"ק כמעט מדי יום בזמן האחרון. העליות מלוות בהתרחבות מכפילים כאשר מכפיל הרווח של מדד S&P 500 כבר עבר את רף ה-24, בהחלט גבוה בכל קנה מידה. מסיבה זו, ובהתחשב בכך שלא ראינו תיקון של ממש בשוק האמריקאי כבר מאז תחילת שנת 2016, לא מעט משקיעים חוששים מתיקון שיצנן מעט את ההתלהבות.
ישנן מספר דרכים להכין את תיק ההשקעות אם גם אתם חוששים מתיקון עמוק. אפשר להסיט חלק גדול יותר מתיק ההשקעות ממניות לאג"ח, לעבור למזומן, או לקנות הגנות – אופציות PUT או מכירת חוזים עתידיים על המדד. בעוד שאין דרך אחת להגן על תיק ההשקעות שמתאימה לכולם באותה מידה, כיום יש דרך נוספת המשלבת בין הדרכים שהזכרנו. תכירו את קרן הסל TAIL.
"TAIL", קרן סל חדשה שהשיקה חברת הקרנות קמבריה לפני כ-6 חודשים, היא קרן אקטיבית (כלומר היא אינה עוקבת אחר מדד מסוים) ומסווגת בקטגוריה של קרנות סל טקטיות. כלומר, מדובר בכלי להגנה מפני אירועי קיצון בשווקים, כאלה שלא ניתן לצפות מראש ולרוב גם יפתיעו את המשקיעים בעוצמתם. תחשבו על הפיחות המפתיע שעשתה ממשלת סין ביואן ב-2015, על הברקזיט באמצע 2016 ואפילו על מגה-אירועים כמו קריסת ליהמן ב-2008 – מפני כל אלה אמורה קרן הסל הזו להגן על התיק שלכם. אגב, מכאן מגיע שם הקרן – הכינוי לאירועי קיצון כאלה באנגלית הוא "Tail Risk" (או "סיכון זנב" אם תרצו), כלומר אירוע שההשפעה שלו נופלת מחוץ לעקומת ההתפלגות הנורמלית ולכן המודלים הקלאסים לניהול סיכונים אינם לוקחים אותם בחשבון.
שילוב של הגנה והתקפה
האסטרטגיה של TAIL מורכבת מאג"ח ממשלתי ואופציות PUT. הקרן מחזיקה כיום 95% מנכסיה באג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים, אולי הנכס שנחשב לבטוח ביותר בזמני פניקה בשווקים, ובשאר הכסף קונה מספר אופציות PUT (אופציות מכר) על מדד S&P 500 עמוק מחוץ לכסף. כך לדוגמא, נכון לכתיבת שורות אלו הקרן מחזיקה באופציות על המדד במחירי מימוש (סטרייקים) של בין 2,125 ל-2,300, זאת, כאשר המדד נמצא כיום ברמה של 2,581 נקודות.
הרעיון הוא כזה – בזמני עליות בשווקים ותנודתיות נמוכה, מחירי האופציות המוחזקות על ידי הקרן נשחקים, אך הפסד זה מקוזז בחלקו בריבית המתקבלת מאגרות החוב הממשלתיות. כך נמנעת השחיקה שמתרחשת במוצרים דומים המבססים על קניית נגזרים – במוצרים אלו, כמו קרן הסל VXX למשל, השחיקה המתמשכת במחירי האופציות גורעת מתשואת הקרן בטווח הארוך, ולכן היא אינה מיועדת להחזקה לטווחים של יותר מימים ספורים. עם זאת, מנהלי הקרן מציינים באופן בולט כי ברוב השנים בהן השוק יעלה או יתנהל בתנודתיות נמוכה יחסית הם מצפים שהקרן תציג תשואה שלילית. מנגד, בזמן אירוע קיצון, המתבטא בירידה חדה במדדי המניות ובעלייה בסטיות התקן הגלומות במחירי האופציות, מנהלי הקרן מצפים שמחיר אגרות החוב הממשלתיות יעלה, יחד עם עלייה חדה בערכן של האופציות המוחזקות בקרן.
האסטרטגיה הזו מתאימה למשקיעים מהשורה, שאינם רוצים להתעסק עם קניית נגזרים בעצמם ומעדיפים להשתמש בקרנות סל טקטיות במקום. מידת ההגנה של קרן זו תלויה כמובן בשיעור בה היא מוחזקת בתיק ההשקעות. אם משקיע מחזיק 100 אלף דולר במניות וחושש מירידה של 5%-10% מערכן בטווח הקצר, הוא יכול להקצות ל-TAIL בין 5% ל-10% מערך התיק. חשוב לציין כי לא מדובר בהגנה מושלמת שתמנע הפסדים באופן גורף, אך יש להניח שבמקרה קיצון העלייה ב-TAIL תקזז לפחות חלק מהירידה במדד, ובמקרה שהשווקים ממשיכים לעלות ההפסד שינבע משחיקת הקרן לא יפגע באופן משמעותי בתשואת תיק ההשקעות.
***הכותב הוא מנהל מחקר מדדים באינדקס מחקר ופיתוח מדדים בע"מ, המתמחה במחקר ופיתוח, חישוב ועריכת מדדי ניירות ערך למגוון צרכי השקעה. לכותב המאמר אין עניין אישי בניירות המוזכרים במאמר, והוא אינו מתכוון לפעול בניירות אלה בקרוב. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.
תגובות לכתבה(7):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  השוק לא חייב להיתרסק
  טליק 12/11/2017 20:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הוא יכל לרדת גם 50 אחוז בטווח של שנה רק באיטיות
  סגור
 • 5.
  הרעיון פשוט - איך לקחת כסף מהפראיירים :) (ל"ת)
  דוד הגנן 01/11/2017 13:53
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 4.
  נניח נלקח p230 ופקיעה ב2200.
  יוסי 01/11/2017 13:34
  הגב לתגובה זו
  1 2
  האם הכנסה תהיה 50*10=500$ ליח' אחרי הוצאות? ---------------- להיכנס לvxx, tail חייבים רק מזל(כניסה קרובה למפולת). בגלל הגילגולים הן נשחקות כמעט עד 0.אין כל רע עם כל עליה בתיק - לדלל אותו. ואין בושה שכסף ישכב ב1-2%שנתי.
  סגור
 • 3.
  הגאות בעולם פסחה על ישרא. כבר 3 או 4 שניםשהמדדים כאן לא
  אני 01/11/2017 10:54
  הגב לתגובה זו
  4 0
  זזו. מי שיבדוק לאורך 10!!! שנים, יווכח לדעת שמדדי המניות כאן כמעט ולא עלו בתקופה הזאת. מדד 35 עשה טובה ועלה 10%, ומדדי 90 והיתר לא רק שלא עלו נומינלית, אלא אף ירדו. כל אחד יכול לבדוק ולר36אות שאכן כך הוא הדבר. אולם אם יהיו נפילות בעולם, כאן ידאגו לכך, שהירידות לא ידלגו עלינו. שוק מכור, בעיקר לאנשי מעוף. מי שהשקיע במניות בארה"ב ב-10 השנים האחרונות, ראה ברכה למרות המפולת ב-2008. לא כך הדבר בישראל. כאן בעיקר יורדים ולא עולים בגלל מיסוי כבד על רווחי הון. כחלון נכשל כאן , ובגדול. כאן לא מדובר רק על עשירים. גם שכבות הביניים לא משקיעות בשוק ההון, אלא בנדלן בלבד. בשוק ההון כאן אין ברכה, וחבל מאד.
  סגור
 • אתה צודק, אבל מי מי בכלל משקיע בישראל?!
  נדי 05/11/2017 09:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הרי כולנו כבר מזמן לא משקיעים בבורסה בתא, היא מתה. המדדים שהזכרת לא מעניינים אף אחד. מי שיש לו כסף משקיע בחול, ומי שאין לו... הפנסיה וקרנות השתלמות וגמל נשחקות. תודה ממשלת ישראל ושרים וחברי כנסת ופקידים שדואגים באופן שוטף לעצמם ומחוקקים חוקים שלא קשורים לציבור הרחב. מדינת עבד כי ימלוך.
  סגור
 • 2.
  דווקא אג"ח ארה"ב מאוד מסוכן
  עמוס 01/11/2017 10:54
  הגב לתגובה זו
  3 0
  הקרן מורכבת מ95% אג"ח ארה"ב ל10 שנים ? ארה"ב שוברת שיאים ברמת החוב הממשלתי, כל שנה-שנתיים מחליטים להעלות את תקרת החוב שוב ושוב כיוון שאין דרך להחזיר את החוב. הבועה כרגע היא הבועה של הכל (מניות, אג"חים, מטבע). במשבר עדיף ללכת על בטוח: שורטים, וזהב.
  סגור
 • 1.
  ספק אם משהו מקוראי האתר הזה
  ר 01/11/2017 10:38
  הגב לתגובה זו
  6 1
  נהנה מהראלי אם כל שני וחמישי אתם מביאים כתבות שצופות נפילות
  סגור