פרסום ושיווק

מזיקים בעסק? כל השיטות להימנע ממבוכה ונזק כספי

מערכת Bizportal | 
מה משותף למפעלים, מחסני מזון, מסעדות, אולמות אירועים, משרדים, חנויות ובתי עסק קטנים?כולם רוצים להיפטר ממזיקים שמעוררים רתיעה וגועל בקרב עובדים ולקוחות כאחד, כי מי היה רוצה להיתקל בשיירת נמלים במטבח המשרד, בג'וק דוחה המטייל על רצפת המסעדה או בעכבר שמחטט במחסני המזון? במיוחד כדי להימנע ממצבים כאלה הבאנו לכם כל שיטות ההדברה האפקטיביות ביותר לעסק.
נכון שג'וקים, נמלים, חולדות ושאר מיני מזיקים לא מבחינים בין בתים פרטיים למפעלים ובתי עסק, שהרי הם מתרבים וניזונים משאריות מזון היכן שהם רק יכולים. בכל זאת, להדברה בעסקים מאפיינים ייחודיים לה, המבדילים אותה מזו שבדירות מגורים והיא טומנת בחובה הרבה יותר חסרונות לעסק/מפעל מאשר למשפחה בבית.
פנינו להילה קינדלר, הבעלים של חברת רגב הדברה וביקשנו שתסייע לנו לשפוך אור על הנושא ועל ההבדלים בין הדברה לבתים פרטיים לבין עסקים, לפניכם התשובות שקיבלנו.
ההבדלים בין הדברה בעסקים לעומת בתים פרטיים 
 • השטח העומד לרשות המזיקים גדול יותר.
 • רמות הניקיון בחללים שאינם מוצגים ונגישים לקהל הלקוחות נמוך יחסית.
 • נגישות הסחורות והמזון אליהם נמשכים המזיקים – גדולה.
 • כשמופיעים מזיקים בבתי עסק, הם נוטים להגיע בצרורות, ולעתים קרובות יהיו אלו מספר סוגים של חרקים או מכרסמים בעת ובעונה אחת, בשונה מאשר בבתים פרטיים בהם מדובר על סוג מזיק אחד בכל פעם.
 • הימצאותם של מזיקים בבית עסק מהווה גורם מרתיע ללקוחות ולעובדים גם יחד, ועלולה לפגוע קשות בתדמיתו וקופתו.
 • מכרסמים שונים עלולים לפגוע בפעילותן של המכונות השונות, היות והם חודרים לתוכן והוגים לכרסם חלקים שונים, בין היתר את כבלי החשמל, ולגרום לקצרים ואף לנזקים חמורים בהרבה.
 • מזיקים שמזונם כולל עץ כמו טרמיטים, לדוגמא, עלולים לפגוע במוצרים המורכבים מעץ, ובמפעלי נגרות, ואילו כאשר מדובר במפעל מזון – הנזק עלול להיות החמור ביותר.
 • מזיקים שונים, כמו מקקים, נמלים ומכרסמים מזהמים את המזון, מטילים בו ביצים ומפרישים בתוכו גללים, מעבירים מחלות, ומהווים לא פחות מסכנה תברואתית חמורה.

שירותי הדברה נפוצים בעסקים
קיימים מגוון שירותי הדברה מתקדמים, שהנם ייעודיים לבעיות מזיקים מסוגים שונים בבתי עסק:
 • הדברת מכרסמים:
חלק מבתי העסק מחויבים על פי תקן איזו בהדברה חודשית כנגד מכרסמים, אך גם עסקים שלא חייבים על פי חוק, ישכילו לעשות אם יטפלו בבעיה מבעוד מועד, לפני שהיא יוצאת מכלל שליטה.
מלכודות יעילות, מסוג של קפיץ ואחרות הכוללות דבק חזק, פעילויות מניעה, איטום, לכידה והדברה אחראית ומדודה בשטח העסק – הם חלק מהדרכים האפקטיביות למגר את המכרסמים.
 • הדברת תיקנים:
שילוב של ג'ל נגד תיקנים המיושם באופן מקצועי במוקדים הנחוצים עם חומרי הדברה נוספים, המאושרים על ידי המשרד להגנת הסביבה, בשילוב תכשירים מיקרו קפסולריים (שארתיים), מלכודות ניטור ואיבוק מהווים את התשובה הניצחת להדברת מזיקים אלו.
 • הדברת נמלים:
ג'ל ליישום בחללי העסק הפנימיים, גרגרים ייעודיים ואבקות – אפקטיביים הן למרחב החיצוני והן למרחבים פנימיים בבית העסק. עוד כלולים בחומרי ההדברה המומלצים תכשירים מיקרו קפסולריים (שארתיים) ומלכודות ניטור ייעודיות.
המוצרים יכולים גם לשמש לשימוש עצמי במצבים קלים, אך במקרים חמורים ובעיקר כשמדובר בבית עסק או מפעל גדול, חשוב להסתייע במדבירים מומחים לטיפול מקצועי משולב ולבניית תכנית ארוכת טווח למיגור אפקטיבי של המזיקים.
 • הרחקת יונים:
הרחקת יונים מעסקים מתבצעת בשילוב של מספר שיטות אפקטיביות שאינן פוגעות בהן, לרבות דוקרנים ייחודיים, מכשירי הרחקה אלקטרוניים וחומרים דוחי עופות.
 • הדברת יתושים וחרקים מעופפים אחרים:

ישנן מספר שיטות למיגור יתושים ושאר מעופפים בלתי רצויים, שמרביתן אקולוגיות, ומתאימות גם לשטחים פתוחים וגני אירועים. אלו כוללות לכידת החרקים במכשור מתאים, ייבוש אזורי הצטברויות מים המשמשים כמוקדי התרבות, וחומרי הדברה ייעודיים שמיושמים במינון נכון ובמיקום הנחוץ. כלומר, באזורי ההתרבות והדגירה שמאותרים לאחר מיפוי מעמיק של בית העסק.
 
 • הדברת פרעושים:
הדברת פרעושים מתבצעת באופן משולב, באמצעות חומרים המעכבים את שלבי התפתחותם של הפרעושים עוד בהיותם גלמים וזחלים, וחומרי הדברה הקוטלים את המזיקים הבוגרים.
נפטרים מהנזק ושומרים על הסביבה: הדברה ירוקה לעסקים
כיום ידוע לכל ששמירה על איכות הסביבה מהווה ערך חשוב ומרכזי, הן בחיי הפרט ועל אחת כמה וכמה בהתנהלותם של עסקים שמעוניינים לטפח תדמית ירוקה. גם תחום ההדברה התקדם רבות בתקופתנו, וכיום קיימות מגוון דרכים אפקטיביות לטיפול במזיקים שונים ללא שימוש ברעלים ובחומרים כימיים מסוכנים.
מלכודות לכידה המבוססות על חומרים הורמונאליים המייצרים משיכה למין חרק מסוים, הרחקת מזיקים באמצעות מכשירים אלקטרוניים המשדרים גלי קול או רטט שדוחה חולדות, יונים או עכברים, מתקנים ללכידה ולקטילת מעופפים למיניהם – אלו הן רק חלק משיטות ההדברה הירוקות, שאינן מזהמות את הסביבה.
בנוסף, מושם דגש על פעולות מניעתיות, ושימוש חכם בידע המצטבר אודות הביולוגיה של כל מזיק, על מנת להרחיק ולסכל את התרבותו בבית העסק.
כשאין ברירה: הדברה משולבת בבתי עסק
למרות הנטייה להימנע משימוש בחומרי הדברה כימיים, ישנם מצבים בהם נגע המזיקים חמור במיוחד, ואין מנוס מכך. יחד עם זאת, אם בעבר היו מרססים באופן גורף את כל שטחו של בית העסק הנגוע, הרי שהיום השימוש בחומרים הכימיים הוא זהיר מאוד ומדוד, ומוגבל למוקדי הקינון וההתרבות המרכזיים של המזיק בלבד. 
היבט נוסף של זהירות בהדברה, קשור לספציפיות של חומרים כימיים בהם נעשה שימוש, היות ואין טעם לרסס נגד פשפשים או עשים, לדוגמא, אם הבעיה המרכזית הנה נוכחותם של תיקנים ונמלים. על מנת להגיע לאפקטיביות מקסימלית בפגיעה מינימלית לסביבה, משתמשים בהדברה משולבת.
הכוונה היא לשילוב של שיטות הדברה ירוקות, חומרי הדברה כימיים ודרכי מניעה בהתאמה ספציפית לבית העסק, שנבחרות על סמך מיפוי מעמיק במקום. שיטות ההדברה השונות הללו משלימות זו את זו, ומאפשרות את ההגעה למצב בו בית העסק נקי ממזיקים, ומקיים טיפולי הדברה מניעתיים בלבד במועדי זמן קבועים.
 
שאלת השאלות - כמה זה עולה?
 
עלותה של הדברה בבית עסק מושפעת משלושה פרמטרים עיקריים:
 
 • גודלו של השטח המטופל. 
 • אופיו של בית העסק (מסעדה, משרד, חנות, מחסן מזון וכו'). 
 • האזור בו ממקום בית העסק (אזור תעשייה, בניין משרדים, שוק וכיו"ב). 
 
ככלל, עלותו של מבצע הדברה חד-פעמי גבוהה יותר ביחס לטיפול מניעתי חוזר.
ההמלצה הרווחת היא לקיים טיפול ראשוני מקיף ויסודי, ולאחר מכן לבצע הדברות לתחזוקה במועדים קבועים, על פי התדירות המומלצת על ידי חברת הדברות מקצועית.
 
איך מתקדמים מפה: שלבי ההדברה המומלצים לעסקים
 
על מנת לפתור את בעיית המזיקים בבית העסק משורשה, חשוב לנקוט מספר שלבים ולבצע את ההדברה באופן יסודי, מקצועי ומובנה. לפניכם עיקר השלבים המומלצים להדברה יעילה של מזיקים במפעלים ובתי עסק:
 
1. שלב ראשון – ניטור בית העסק:
בשלב זה נערכת סקירה מקיפה ויסודית של בית העסק ושטחיו הפנימיים והחיצוניים, על מנת לאתר מזיקים קיימים, מקומות מסתור המשמשים אותם, וכן מרחבים בהם קיימים ליקויי היגיינה, גרוטאות או עשבייה גבוהה – שמהווים מוקד משיכה לחרקים ולמכרסמים. 
2. שלב שני – ייעוץ והמלצות:
בשלב זה תקיים חברת ההדברה ייעוץ מקצועי בנוגע להמלצות המרכזיות שיישומן עשוי להפחית את מקומות המסתור וגורמי המשיכה למזיקים השונים, כדוגמת אזורים בהם נדרשת היגיינה משופרת, טיפול בצמחייה וכיו"ב, הן בתחומי המפעל והן בסביבותיו החיצוניות. 
3. שלב שלישי – תכנית הדברה שנתית:
בשלב זה יומלצו תדירויות ההדברה על פי צרכי העסק ומצב המזיקים בו, ותיבנה תכנית פעולה שנתית בהתאמה אישית. 
4. שלב רביעי – יישום ושימור:
בשלב זה, מבוצעת התכנית השנתית שנבנתה וההמלצות שהתקבלו לשיפור המרחבים הפנימיים והחיצוניים בבית העסק, תוך שילוב של חומרי הדברה ירוקים וכימיים באופן זהיר ומושכל, המבוסס על היכרות מקצועית ובקיאות בסוגי המזיקים השונים ותנאי מחייתם, לצד שימת לב להיבטים אקולוגיים ובריאותיים.
ככל שחולף הזמן, העסק נהיה נקי ממזיקים, ריכוזי החומרים שנדרשים על מנת להרחיק אותם קטן, ואופן הפעולה הופך להיות מניעתי, כך שהמצב החיובי משתמר לאורך זמן. 
שימור: שירות תחזוקה שוטפת להדברת מזיקים בבית העסק
 
על מנת להגיע למצב בו בית העסק אכן נקי ממזיקים באופן קבוע, חשוב לבנות תכנית הדברה מותאמת למשך שנה תמימה לפחות, וברוב המקרים להתמיד בה בהיקף רב-שנתי. תכנית כזו מורכבת על ידי חברת ההדברה המקצועית בשיתוף עם הלקוח, בהתאמה מלאה לאופיו הייחודי של העסק ולדרישותיו.
 
חלק מהתכניות לתחזוקה שוטפת כוללות טיפולי הדברה שבועיים (למשל במפעלים וסופרמרקטים), אחרים זקוקים לטיפול אחת לחודש (לדוגמא בתי אבות ומלונות), ולעתים גם אחת לרבעון זה יכול להספיק (כמו בעסקים קטנים או חנויות שאינן מוכרות מזון).
על מנת לבדוק מהי התדירות המומלצת לבית העסק שלך ובאלו שיטות הדברה כדאי לנקוט, יש לחקור לעומק על בסיס מיפוי מצב המזיקים בעסק או במפעל, היקף השטח המטופל ומאפייניו.
 
טיפולי תחזוקה שוטפים בהתאם לתכנית הספציפית לעסק יכולים להעלות אותו על דרך המלך לסביבת עבודה נעימה, נקייה וחפה ממזיקים!
 
עשה זאת בעצמך: מוצרים נלווים להדברה בעסק
 
קיימים כיום בשוק מגוון פתרונות לבתי עסק שמתמודדים עם בעיית מזיקים, הכוללים, בין היתר, מבחר רחב וחדשני של מוצרים לשימוש עצמי ולהדברה אפקטיבית:
 
מלכודות זבובים, יתושים, פרעושים ותיקנים:
באמצעות פיתיונות ספציפיים, המותאמים לכל סוג של מזיק, ניתן ללכוד את החרקים בקלות, ולרכזם בהמוניהם בתוך המלכודת, שם הם אינם טורדים את מנוחתם של לקוחות ועובדים. 
חרקנים וקטלנים חשמליים לזבובים:
מתקנים אלו מבוססים על משיכתם הטבעית של זבובים וחרקים מעופפים נוספים אל האור, וצורבים את גופם – במקרה של קטלנים, או לוכדים אותם באמצעות הדבקתם – אם מדובר בחרקן. 
שואב חרקים:
מתקן זה משלב מאוורר בצבע צהוב שמושך אליו חרקים מעופפים שונים, מבנה ששואב ולוכד אותם ובסיס עם מכסה שמרכז לתוכו את החרקים שנלכדו.מדובר במכשיר אפקטיבי ביותר, שאינו מותיר ריחות בלתי נעימים או חלקי חרקים שנקטלו כפי שקורה בקטלנים והחרקנים החשמליים.
 
מלכודות ניטור מזיקים:
מלכודות מסוגים שונים ללכידת עכברים, חולדות, עש ומזיקים נוספים.   
תיבות האכלה:
בתוך תיבת ההאכלה ישנו חומר מושך אך רעיל.כשהעכבר, החולדה או מזיק אחר נופל בפח ונכנס לתיבת ההאכלה, הוא נפגע ומת כתוצאה מצריכת הרעל, מבלי לזהם את סביבתו או לסכן ילדים או חיות מחמד.
 
לוחיות הדבקה נגד יתושים וזבובים:
לוחיות בעלות דבק רב עוצמה וצבע צהוב המושך את החרקים המעופפים, משמשות כדרך מצוינת ללכוד אותם ולהפחית את מספריהם בבית העסק שלך.   
חומרים פיתיוניים נגד נמלים:
פיתיונות קלים, נוחים ויעלים שירחיקו את הנמלים מהעסק שלכם. 
ג'לים לקטילת מזיקים:
הג'לים מהווים תכשירים נפלאים ופחות רעילים ביחס למרבית סוגי התרסיסים, אשר מטפלים ביעילות בנמלים ובתיקנים
תגיות כסף | לקוחות | עסקים
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה