פרסום ושיווק

הקשר נחשף: האם לכושר גופני יש השפעה על הצלחה עסקית?

מערכת Bizportal | 
כושר גופני (צילום ביגסטוק)
ספק אם יש אדם שעדיין לא יודע שכושר גופני ופעילות ספורטיבית יתרמו לו מבחינה גופנית, בריאותית ונפשית, אבל מעטים הם אלו שבאמת בוחרים באורח חיים בריא הכולל פעילות גופנית סדירה.
פסיכולוגים טוענים שבני אדם לא תמיד פועלים באופן רציונאלי, וכי הכל עניין של מציאת המוטיבציה הנכונה שתניע אותנו.
מסתבר שנשיא ארה"ב לשעבר ברק אובמה, מרק צוקרברג מנכ"ל חברת פייסבוק, אנה וינטור העורכת הראשית של מגזין ווג, טייקון ההייטק מרק קובן ומצליחנים רבים נוספים כבר מצאו את המוטיבציה הזו, ומתאמנים בקביעות.
רצינו להבין את המניעים שגרמו לאנשים המצליחים האלו לבחור בכושר גופני כדרך חיים, ולדבר על היתרונות של אימונים גופניים לעסקים, ארגונים וחברות, בתקווה שהפעם בחרנו את המוטיבציה שבאמת תאפשר לכם לחולל, ואולי אפילו להטמיע, שינוי ארגוני שכזה לטווח ארוך.

חסרונותיו של אורח החיים היושבני
חוסר פעילות פיזית וישיבה ממושכת במשרד, בפגישות ובנסיעות, החוברים יחד לכדי התופעה המכונה 'אורח חיים יושבני', מהווים גורמים לרבות מן הרעות החולות בתקופתנו.
על פי ממצאי ארגון הבריאות העולמי, כ-6% מכלל מקרי המוות מתרחשים כתוצאה מתופעות לוואי הקשורות להיעדר פעילות גופנית מספקת.
בין היתר, מעלה חוסר הפעילות הגופנית את הסיכון ללקות בדיכאון וחרדה, סוכרת סוג 2, מחלות לב וכלי דם, עודף משקל ויתר לחץ דם, ואפילו בסוגים מסוימים של מחלות הסרטן, ביניהם סרטן המעי הגס וסרטן השד.
כל אלו הן "תופעות לוואי" של הדרך והמציאות העסקית היום, אבל לא מדובר בגזירה משמיים.
יש באפשרותנו להפוך את המצב על פיו, ולרתום את החזרה לכושר גופני לא רק למטרת בריאות טובה יותר, אלא גם כגורם מקדם לרווחה כלכלית והצלחה עסקית. 
מחקרים מוכיחים שפעילות גופנית טובה לעסקים
מסתבר שבדומה לתועלות הבריאותיות, גם היתרונות העסקיים שנלווים לעיסוק בפעילות גופנית קבועה, נחקרו, ונמצא קשר ישיר בין השניים.
כך, מחקר שנערך על ידי המחלקה למחקר גנטי ואפידמיולוגיה בקולג' המלכים בלונדון, בריטניה בשיתוף עם המחלקה לגרונטולוגיה קלינית בבית החולים האוניברסיטאי 'קינגס' בבריטניה ועם המרכז למדעי המוח, במכון הפסיכיאטריה של קולג'  'קינגס', מצא כי פעילות גופנית ואימונים קבועים שמשפרים את מסת השריר, מיטיבים גם עם תאי המוח.
על פי ממצאי המחקר, כושר מוגבר מבחינת תפקוד שרירי הגוף, מסייע לשיפור תהליכי ההזדקנות במוח ולמניעת ירידה ביכולות הקוגניטיביות במהלך תקופת האימון ועד לעשר שנים לאחר מכן.
עוד ראוי לציון בהקשר זה, דו"ח מדעי מאת החוקר ג'ק ד. פורבס (פרופסור אמריטוס וממייסדיה של אוניברסיטת דיוויס בקליפורניה) בשיתוף עם עמיתיו מהפקולטה לסיעוד באוניברסיטת אלברטה בקליפורניה משנת 2013, שמצא כי תרגול גופני קבוע הגביר את המיומנויות הקוגניטיביות בקרב חולי אלצהיימר.
גם במקרה זה, הסיבה לכך היא שתרגול גופני ואימונים קבועים מאטים את הזדקנותם של שרירים בגוף, וכפי הנראה משפיעים באופן דומה גם על תאי המוח שלנו.
מחקר נוסף שנערך על ידי חוקרים ומדענים באוניברסיטת ג'ורג' בשנת 2007 מוכיח שהגברת הכושר הגופני משפרת את יכולות הקשב, הריכוז והמיקוד הקוגניטיבי. 
זאת ועוד: במסגרת סקר שכלל למעלה מ -1,300 מנהלים בעלי רמת הכנסה שנתית של 100,000 $ ומעלה, והתייחס לעמדותיהם בנושא הקשר בין בריאות גופנית להצלחה עסקית, 75% מהנשאלים טענו ששמירה על כושר גופני טוב היא חיונית בעיניהם לתפקוד מוצלח ומיטבי ברמת ההנהלה של כל בית עסק.
המסקנה העולה ממחקרים אלו ומהסקר, שהוא אחד מני רבים, היא אחת: כושר גופני גבוה משפר יכולות קוגניטיביות וחיוני לתפקוד עסקי מיטבי.
 

יתרונותיה העסקיים של השמירה על כושר גופני גבוה
נשאלת השאלה אם השמירה על כושר גופני גבוה טובה כל כך לעסקים, במה בדיוק טמונים יתרונותיה, ובמה יכולה שגרת האימונים לתרום, הלכה למעשה, לחברות וארגונים.
לפניכם מספר יתרונות מרכזיים ששגרת אימונים קבועה יכולה להניב עבורכם במישור העסקי:
כושר גופני מהווה מרכיב חיוני בפיתוח כוח רצון ויכולת התמדה במשימות.מנהל טוב שמפגין מנהיגות קונסטרוקטיבית ישמור על רמת כושר גופני ובריאות נפשית מיטביות, ובכך יסייע להזנקת העסק ויעורר השראה בקרב העובדים הכפופים לו. באופן דומה, עובדים שנהנים מאורח חיים בריא ומרמת כושר גופני טוב, יוכלו לעמוד בקלות רבה יותר באתגרים ובמשימות, תוך שמירה על נחישות ודבקות במטרה לאורך זמן.
בכוחו של תרגול גופני לשפר יכולות וכישורים שמשרתים אותך גם בעולם העסקי.אם אתם תוהים לאלו יכולות וכישורים הכוונה, חשוב לרגע על המקום המרכזי שנודע לתכנון האסטרטגי במשחקי כדור, יכולות האומדן שנדרשות כדי להעריך את מהלכיהם של שחקנים מתחרים ולגבור עליהם, ועל האופן המדהים בו האימונים מחזקים את מוטיבציה להשתפר ולמצות את הפוטנציאל האישי.
 תרגול גופני משפר את רמת האנרגיה ומגביר את הפרודוקטיביות של עובדים ומנהלים כאחד.שמירה על שגרת אימונים גופניים בקביעות, מעלה את רמת החיוניות לאורך היום כולו. כתוצאה מהעלייה ברמת החיוניות, משתפרת תפוקת העובדים, כמו גם יכולתם של מנהלים להתמודד בבטחה ובאופן שקול ומיטבי עם  אתגרים שונים ותהליכי קבלת החלטות.  בעניין זה, מסתבר שלתחושת החיוניות הגבוהה לאחר אימון גופני יש גם הסברים פיזיולוגיים ולא רק פסיכולוגיים. האתגרים הספורטיביים למיניהם, משפרים את יכולות העבודה של המיטוכונדריה, מרכיב מרכזי בכל תא בגופנו, המשול לתחנת כוח קטנה, ואמון על הנשימה התאית ועל סיפוק האנרגיה הזמינה באופן שוטף.
אימוני כושר גופני מעלים את הביטחון העצמי ומעודדים יצירתיות.מנהל שכושרו הגופני גבוה, ייהנה מביטחון עצמי רב יותר ומחשיבה יצירתית בהרבה באופן כללי, ובנוגע לפתרון בעיות בפרט.  מחקרים מדעיים שנערכו בנושא מצאו כי היכולת הקוגניטיבית לחשוב באופן יצירתי עולה בעקבות רמות מתונות של אימון גופני.
אימוני כושר גופני משפרים את הסיבולת והיציבות הנפשית בהתמודדות עם מצבי לחץ.אימוני כושר לוקחים את המתאמן במקרים רבים לסף הכאב האישי ומוציאים אותו שוב ושוב מחוץ לאזור הנוחות שלו. חוויה זו, משפרת לא רק את הסיבולת הגופנית, אלא גם את הנפשית, ומקלה על עובדים ומנהלים גם יחד בהתמודדות עם אתגרים מלחיצים בעבודה, תוך שמירה על מיקוד מחשבתי וסדרי עדיפויות נכונים.
 
שמירה על כושר גופני גבוה תורמת לחוסן הנפשי ולבהירות המחשבתית מול אתגרי העבודה.השמירה של שגרת פעילות גופנית קבועה, מפחיתה תסמינים של דיכאון וחרדה, משפרת את החוסן הנפשי ותורמת לאיכות השינה. בכך, היא מסייעת לפיתוח בהירות מחשבתית טובה, שמאפשרת לעובדים ולמנהלים להגיב טוב יותר לאתגרים בעבודה. 
עובדים ששומרים על כושר גופני תקין יחלו פחות.אולי זה נשמע תמוה, אבל הוצאותיהם של ארגונים וחברות על ימי מחלה לעובדים מהוות חלק בלתי מבוטל מהתקציב. מכאן שלא ניתן להתעלם מהיתרון הטמון בכך שעובדים השומרים על כושר תקין  ונהנים מרמת בריאות טובה, מניבים תפוקה גבוהה יותר בעבודה ומצמצמים את הוצאות החברה על ימי מחלה.
כיצד ניתן ליישם את השינוי ולעבור לשגרת אימונים גופניים ברמה הארגונית?
ברור שכל מי שמבין את היתרונות של ארגון שעובדיו דוגלים בכושר גופני ובאורח חיים בריא יותר, ירצה לעשות שינוי ולהטמיע אותו בארגון.  עם זאת, שינויים ארגוניים אינם קורים בן יום. מדובר בתהליכי שינוי הדרגתיים, שעשויים בהחלט להיות מאתגרים למדיי.
ישנן שתי אסטרטגיות עיקריות באמצעותן ניתן לבצע שינוי כזה:
שינוי שמגיע מההנהלה ומחלחל מטה לעובדים:יש היגיון רב בהנחה שאינך יכול כמנהל לצפות מהעובדים שלך לטפח תרבות של שמירה על כושר גופני, אלא אם אתה כמנהיג תיתן להם דוגמא אישית.
מהטמה גנדי, המנהיג האלמותי שהביא את אומת הודו לתקומה, אמר כי "עליך להיות השינוי שאתה רוצה לראות בעולם".
גם בתחום הארגוני, אקסיומה ידועה היא שיוזמה אשר לא נהנית ממחויבות אישית של ההנהלה צפויה להיכשל.
היבטים אלו מבהירים היטב את היתרונות הטמונים בהחלת השינוי שטמון במעבר לאורח חיים בריא יותר, הכולל תרגולים גופניים ואימוני כושר מההנהלה, ולהרחיבו בהדרגה כך שיכלול את אוכלוסיית העובדים בדרגים השונים בארגון.
שינוי שמתחיל מהעובדים ומתפשט מעלה למנהלים:ארגונים רבים במדינות העולם המערבי המפותח, כוללים אפשרויות שונות והטבות כחלק מתכנית לשיפור הבריאות והרווחה של עובדיהם.
עם זאת, במקרים בהם חדרי הכושר רחוקים וההטבות אינן מסתדרות עם לוחות הזמנים של הפעילות בחברה, אתה עלול למצוא את עצמך במצב בו הוצאת כספים על יצירת אפשרויות לפעילות גופנית עבור עובדיך לשווא, היות והם לא טורחים לנצל אותן. 
על מנת להבטיח שהעובדים אכן יממשו את ההטבות וההזדמנויות שניתנות להם לשיפור אורח חייהם ורמת כושרם הגופני, יש לוודא שמדובר באפשרויות זמינות ונוחות עבורם.
בנוסף, ראוי ליזום מפגשים ושיחות ברמת הארגונית, בהם תפרוש את החזון החדש שלך בנוגע לשיפור אורח החיים ורמת הבריאות הכללית של עובדי החברה.
שיחה כזו היא דרך מעולה לוודא שכולם בחברה מודעים לשינוי שאתה מוביל, כמו גם לסיבות העמוקות שעומדות מאחוריו ולדרכי המימוש שמוצעות.
פעילויות ספורטיביות לארגונים ועסקים
קיים מגוון רחב של פעילויות, חוגים, חדרי כושר וימי כיף, מהם ניתן לבחור את הנכונים ביותר לחברתך, ואשר יכולים להיות חלק משינוי ארגוני במטרה לשפר את תפקודם ואת כושרם הגופני של מנהלים ועובדים גם יחד.
"בשנים האחרונות יש ביקוש עצום לימי גיבוש הכוללים בתוכם פעילויות ספורטיביות מסוגים שונים." מספר לנו זאביק תלם מחברת מג'יקלנד מתוקף ניסיונו הענף בהפעלת אירועי חברה. "הפעילויות הללו יכולות להיות אינטנסיביות יותר או פחות, ובכל מקרה אנו מקבלים פידבקים מצוינים לגבי מילוי מצברים של העובדים כמו גם של המנהלים".
להלן מספר דוגמאות לימי גיבוש עליהם סיפר לנו זאביק:
סדנאות והרצאות העוסקות באורח חיים בריא: ארגונים רבים מזמינים בהזדמנויות שונות מרצים ומנחי סדנאות, שמתמקדים בהסבר ולימוד חווייתי אודות אורח חיים בריא, תזונה נכונה, פעילות גופנית וגמילה מעישון, אותם ניתן ורצוי לשלב במהלך אירועים ומפגשי העשרה שמתקיימים בחברה. 
ימי גיבוש וכיף ספורטיביים: ימי גיבוש וכיף, הכוללים פעילויות O.D.T, משלבים פעמים רבות התנסויות ספורטיביות שונות בחיק הטבע, פעילות גופנית ומשחקי כדור, ויכולים לשמש כדרך נפלאה להתנסות ישירה התומכת בשיפור הכושר הגופני. 
 ימי ספורט: ניתן לקיים במסגרת הארגון ימי ספורט, שיכללו התנסות משותפת של כלל העובדים בפעילויות ספורטיביות, לרבות ספינינג, צעדות, תחרויות ריצה, טיולי אופניים, מסעות ניווט, טיפוס אתגרי, ושיעורי יוגה או פילאטיס. 
חוגים לארגונים: אחת האפשרויות המעשיות היא לשלב חוג קבוע שיתקיים אפילו במבנה החברה עצמה, בחדר שיוקצה לכך, ויוצע לעובדים לאחר שעות העבודה.במידה ואין באפשרותכם להקצות חדר ייעודי לחוגים בחברה – ניתן בהחלט גם לשקול מימון של חוגים ספורטיביים לעובדים שחפצים בכך.
זומבה ופלדנקרייז, הגנה עצמית וקפואירה, ג'אז ואקרובטיקה – הם רק חלק מהחוגים שעשויים להתאים לעובדי החברה שלך.
 

תחרויות וטורנירים: תחרויות וטורנירים נושאי פרסים בשלל משחקי הכדור וענפי האתלטיקה השונים, כדוגמת כדורגל, טניס, ריצה, שייט ועוד, הם דרך משעשעת, תחרותית וחברותית לקדם את ערך הכושר הגופני בקרב עובדי החברה ומנהליה. 
חדר כושר ארגוני: אפשרות מעולה נוספת היא להקצות חדר בארגון שישמש כחדר כושר.חדר כושר ארגוני, מקל על עובדי החברה לשמור על כושרם הגופני, וטומן בחובו יתרון עצום בהיותו נגיש וזמין לכל עובד או מנהל, ללא צורך בבזבוז זמן על נסיעה, חנייה וכיו"ב.
האם ניתן לשפר את הכושר הגופני גם מהמשרד?
ראשית, יש להדגיש שאין תחליף לאימוני כושר של ממש ופעילות ספורטיבית שלמה.
יחד עם זאת, ישנם תרגילי כושר והמלצות, שמי שיממש אותם, ולו מתוך המשרד ובלי לעזוב את שולחן העבודה – יוכל ליהנות מרמת כושר גופני משופרת.
לפניכם תרגילים פשוטים והמלצות מעשיות שכל אחד יכול לבצע, על מנת לשפר את כושרו הגופני ולתרום לרמת בריאות טובה יותר, ממקום מושבכם ליד שולחן העבודה המשרדי:
חיזוק שרירי הליבה בישיבה: תרגיל זה מחזק את שרירי הליבה, הם שרירי הבטן העמוקים יותר, אשר תומכים ביציבה נכונה.
, יש לזקוף את הגו, ולאחר מכן לקחת נשימה עמוקה. עם השאיפה, נסו להצמיד את שרירי הבטן לכיוון הגב.חזרו על התרגיל עשר פעמים לפחות.
תרגילי 'סקוואט' על כיסא משרדי: כל מה שצריך לביצוע תרגיל זה הוא כיסא משרדי יציב דיו.שבו בפיסוק קל בין הירכיים, ומשכו את גופכם מעלה לעמידה באמצעות שרירי הירך.
לאחר מכן, חזרו בעדינות לישיבה.
ניתן לחזור על התרגיל לפחות עשר פעמים, כשבחזרה האחרונה מומלץ לנסות להישאר כשלושים שניות במצב של כריעה, רגע לפני הישיבה, מבלי להניח את הישבן על הכיסא, ולהרגיש את השריפה בשרירי הירכיים שמתחזקים.
חיזוק שרירי הירך האחוריים בעמידה מול השולחן המשרדי: עמדו מול שולחנכם המשרדי, והטו מעט את הגוף לפנים, תוך שאתם נשענים לצורך תמיכה ושיפור היציבות עם כפות הידיים על השולחן.כעת הרימו תוך נשיפה את הרגל האחורית כשהיא ישרה לאחור, הישארו מעט בתנוחה, והחזירו אותה למקומה.
חזרו על התרגיל כעשר פעמים בכל רגל.
סיבובי זרועות בישיבה: התרגיל הבא יכול לתרום הן לחיזוק שרירי הזרועות והן לשחרור שרירי השכמות התפוסים.שבוע על הכיסא המשרדי שלכם, ובצעו עשרים סיבובים לאחור ועוד עשרים לפנים, עם כל אחת מהזרועות.
אל תשכחו לנשום עמוקות תוך כדי התרגיל – השרירים שלכם זקוקים לחמצן הזה...
מבלים שעות בישיבה מול המחשב? – קומו כל כשעה לחילוץ עצמות: שעות העבודה הרבות שלכם בישיבה לא יגבו מכם מחיר בריאותי כה גבוה, אם תזכרו לקום לחילוץ עצמות מדי שעה.תוכלו לכוון לעצמכם תזכורת בנייד, ופשוט להתהלך מעט, למתוח שרירים, להניע מעט את המפרקים – ולחזור לעבודה רעננים הרבה יותר.
לסיכום, האפשרויות להעלאת הכושר הגופני ושילוב שגרת אימונים כאלה או אחרים בקרב עובדי החברה ומנהליה – מגוונות.
אם גם אתם רוצים שהארגון שלכם יתחיל לרוץ למרחקים ארוכים יותר – כדאי לכם לבחון שינוי מערכתי בארגון בכל הנוגע לשמירה על כושר גופני ואורחו חיים בריא יותר, או לפחות לבחון את ההשפעה החיובית של יום ספורט על העובדים שלכם.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה