פרסום ושיווק

זו הסיבה האמיתית לירידות החדות במניית אלקטרה צריכה

אותו מקום, אך לא אותו מדחום? האם מזג האוויר באלקטרה צריכה היה שונה מהותית מהטמפרטורות אצל המתחרה תדיראן הולדינגס?
ערן סוקול |  6
משה ממרוד. תדיראן (צילום סיוון פרג')

חברת {אלקטרה צריכה} דיווחה הבוקר על תוצאותיה לרבעון הראשון של 2018 עם עלייה של 22% בהכנסות וירידה של 88% ברווח הנקי (לכתבה המלאה). אלא שגם ההכנסות וגם הרווח הנקי הושפעו מהותית מסעיפים בעלי אופי חד פעמי, באופן המקשה את ההשוואה בין התקופות. חלק מהמשקיעים כנראה ציפו לרווחיות גבוהה יותר ומניית החברה הגיבה בירידות שערים חדות של עד כ-8% (בנמוך היומי).

השפעות חד פעמיות
החברה מציינת כי העלייה בהכנסות מיוחסת בעיקר לאיחוד תוצאות גולן טלקום אשר לא נכללו בתקופה המקבילה אשתקד וגם כאשר בוחנים את השורה התחתונה, מוצאים השפעות חד פעמיות אשר הגדילו את רווחי הרבעון המקביל בשנת 2017 בכ-82.5 מיליון שקל, באופן בו בנטרול ההשפעות החד פעמיות הירידה ברווח הנקי מצטמצמת לשיעור של כ-22% בלבד.
השפעות התחרות בסלולר
על רקע התגברות התחרות בשוק הסלולר, מניית אלקטרה צריכה סבלה ממומנטום שלילי בשנה החולפת ואיבדה כ-30% מערכה מאז השיא שנרשם בחודש מאי 2017. בעניין זה, החברה דיווחה על כוונתה לחלק את מניות גולן טלקום כדיבידנד בעין, ורישומן למסחר בבורסה. גם כאן, על פניו אין סיבה עקרונית למחיקה של כ-70 מיליון שקל משווי השוק של החברה. הנהלת החברה מסבירה כי "מהלך זה נועד להגביר את המיקוד העיסקי והניהולי בכל אחת מהחברות ולהערכתנו עשוי להביא להצפת ערך עבור בעלי המניות, שטובתם בטווח הארוך היא זו העומדת לנגד עינינו".
השפעת מזג האוויר
במגזר מוצרי הצריכה החשמליים הסתכמו מכירות אלקטרה צריכה ברבעון הראשון של שנת 2018 בסך של כ-253 מיליון שקל, ירידה של כ-21% לעומת סך של כ-322.3 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. הנהלת החברה מציינת כי "הקיטון בהכנסות נובע מירידה בפעילות החברה בשוק המזגנים בישראל בעקבות קיטון חד, המוערך בכ-25%, שנרשם במכירות מזגנים בשוק הישראלי בכללותו, וזאת כתוצאה ממזג האוויר הנוח, באופן יחסי, שחל בחודשי החורף השנה".
כתוצאה מכך, הרווח במגזר זה הסתכם בסך של כ-11.8 מיליון שקל, ירידה של כ-70% לעומת רווח מגזרי של כ-38.8 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. אולם החברה מסבירה כי הרווח המגזרי בתקופה המקבילה אשתקד כלל רווח הון ממכירת פעילות ברי המים בסך של כ-9.5 מיליון שקל. כלומר, בנטרול השפעה חד פעמית זו, מדובר בירידה של כ-60% בלבד.
אז למה השוק הגיב כל כך חזק?
התשובה לשאלה זו, ככל הנראה טמונה בדוחות הכספיים של החברה המתחרה {תדיראן הולדינגס} שבשליטת משה ממרוד (69.9%) אשר דיווחה אף היא על תוצאותיה לרבעון עם ירידה של עד 6.8% בנמוך היומי. במסגרת מגזר מיזוג האוויר, תדיראן מדווחת על הכנסות של כ-140.3 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2018, ירידה של כ-8.7% ביחס להכנסות של כ-153.7 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.
הרווח המגזרי של תדיראן עמד על כ-10 מיליון שקל ברבעון הראשון של השנה, ירידה של כ-45% לעומת רווח נקי של כ-18.1 מיליון שקל במגזר מיזוג האוויר ברבעון המקביל אשתקד.  
 
הגשם יורד על כולם, אבל יש כאלה שנרטבים יותר?
גם הנהלת תדיראן מייחסת בדוחותיה הכספיים את הקיטון במכירות בעיקר לירידה כללית בשוק המיזוג "עקב מזג אוויר נוח ברבעון הראשון של השנה לעומת התקופה המקבילה אשתקד". עם זאת, חלק מהסוחרים שואלים את עצמם מדוע אותו מזג אוויר בדיוק הקטין את מכירות מגזר מוצרי הצריכה החשמליים של אלקטרה צריכה בשיעור של כ-21% לעומת השפעה של כ-8.7% בלבד על מגזר מיזוג האוויר של תדיראן. בעניין זה צריך לציין כי הכנסות אלקטרה צריכה ברבעון הקודם כללו את פעילות ברי המים שהופסקה, אולם לא ניתן פירוט לגבי היקף הכנסות אלו בדוחות הכספיים של החברה.

תגובות לכתבה(6):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  אין שירות
  צרכן 18/06/2018 06:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אלקטרה זרקה את השירות לקבלן שסוחט את הלקוחות כדי להתקיים/להרוויח ולכן הציבור רץ למתחרים
  סגור
 • 5.
  התשובה נמצאת בלוגיסטיקה הכושלת של אלקטרה
  סוחר מזגנים ותיק 25/05/2018 08:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מאז שאלקטרה יצאה להפצה חיצונית כל השרות העיקרי והנחוץ נהרס חוסר אמינות ומחירים יקרים שם, יאוש הן של לקוחות והן של סוכנים, כל אלה גרמו לירידה במכירות, כי האמת לכולם יש את אותו מוצר .
  סגור
 • 4.
  ל-3 אין לך מושג על מה אתה מדבר
  אילן 18/05/2018 17:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תדיראן בכלל קונה מזגנים מ-GREE יש ל-GREE כמה יצרנים בסין שמתחרים בו טיבעית. מידאה, הייסנס והאייר. מאחר והתחרות הפכה למאוד מטורפת עם לחצים מצד הרשויות בסין על יעילות אנרגטית, זה הגיע למצב שבו לאף אחת מהן אין שליטה מאוד משמעותית בשוק הסינ.י בסך הכל מתחלקות בפלח המכירות בצורה די קרובה זו לזו. מיצובישי הוא מותג על והוא לא מתחרה בכלל עם תדיראן. אלא עם דייקין, פוג'יטסו, טושיבה, MHI ופנסוניק וגם היטאצ'י. אתה החלטת לעמת רנו מול לקסוס לא עושים השוואה כזו אף פעם לא בפורומי רכב וגם לא במגזיני רכב. במזגנים היקרים של היצרנים היפניים, לא משנה איפה מיוצרים, יש טכנולוגיות אינוורטר יותר מתקדמות ויותר אמינות. לכן אין להתפלא על כך שאירופה וארה"ב נשלטות על ידיהם בשוקי אינוורטר.
  סגור
 • 3.
  מסכים עם טוקבקיסט 1
  דני 17/05/2018 11:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לפני שקנינו מזגן לבית עשינו סקר שוק מאוד מקיף וביחס למחיר תמורת תמורה לכסף תדיראן לוקחת, מזגנים מאוד שקטים וחסכוניים ביותר בחשמל. יש אולי יותר איכותיים כמו מיצובישי ודומיו אבל הם גם מאוד יקרים.
  סגור
 • 2.
  הכל מתחיל ונגמר בניהול (ל"ת)
  משה 16/05/2018 23:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  ההבדלים בין החברות בתחום מיזוג האוויר
  מני 16/05/2018 16:38
  הגב לתגובה זו
  7 0
  מזגני תדיראן עולים על מזגני אלקטרה בכמה מונים ובעיקר האינוורטרים. איכותיים ומתקדמים יותר, אמינים יותר, קלים וזולים יותר לתחזוקה, ח.ח זולים יותר. תשאלו כל מתקין מקצועי ותקבלו ברוב המקרים את התשובה... מזגני תדיראן מומלצים יותר.
  סגור