פרסום ושיווק

יועצים, מה למדנו מהשבוע התנודתי שחלף?

מחלקת מחקר, הראל | 
השבוע בשווקים: הגיאו-פוליטיקה הורידה, נתוני המקרו העלו
המסחר במניות הסתיים באקורד חיובי, אחרי ירידות במהלך השבוע על רקע התפתחויות גיאו-פוליטיות באירופה ובגזרת ארה"ב-סין ■ חוסר השקט באירופה שולח את ציפיות העלאת הריבית למסלול מתון יותר
השבוע האחרון של חודש מאי היה סוער בגזרה הגיאו-פוליטית, עם חדשות שהובילו לתנודתיות גדולה בשבוע החולף בשוקי המניות והאג"ח הגלובליים, אך הוא הסתיים בעליות ובאופטימיות על רקע נתוני מקרו חיוביים ורגיעה בחלק מהחזיתות. זה היה שבוע שני של ירידת תשואות באיגרות החוב הארוכות של ארה"ב, במקביל לירידה בציפיות האינפלציה הארוכות. חוסר השקט הגיאופוליטי בשילוב עם התעוררות נושא מלחמת הסחר (שוב) הפעם מול אירופה, שולחים את ציפיות העלאת הריבית של השוק בארה"ב למסלול מתון יותר לעת עתה. גם הציפיות למדיניות מוניטרית הדוקה יותר באירופה ובישראל נדחות – מה שצפוי לתרום לשוקי המניות בשני השווקים האלה.
הציפיות להעלאת ריבית בארה"ב החודש ירדו ועומדות על 86%, לאחר שהתקרבו כבר ל-100% בחודשים האחרונים – רמה גבוהה דיה שמאותתת כי אכן הריבית תעלה החודש. במקביל, נרשמה ירידה בציפיות קדימה להמשך השנה, בין היתר על רקע הירידה במחירי הנפט שהשלימו צניחה של כ-10% מהשיא שנרשם לפני כשבועיים. המהמורות הפוליטיות באירופה בעקבות הרכב הממשלה החדש באיטליה אחרי כישלון הניסיון להקים שם ממשלת אנטי-יורו וחילופי השלטון הצפויים בספרד, שיובילו כנראה בשניהם להגדלת גירעונות תקציביים, היו בין הגורמים שהשפיעו על הציפיות להעלאת ריבית בארה"ב.
בזירת המקרו בשוק האמריקאי, מדד  מחירי הבתים של קייס שילר עלה בשיעור שנתי של 6.8%. סקר התעסוקה של ADP הצביע על תוספת משרות של 178 אלף - מעט מתחת לתחזיות של 190 אלף; הקריאה הנוספת של התמ"ג לרבעון הראשון הצביעה על צמיחה של 2.2% - מעט מתחת לתחזית של 2.3%; ואילו ההכנסה הפרטית עלתה ב-0.3% וההוצאה הפרטית עלתה ב-0.6% - מעל התחזית של 0.4%. דרישות עבודה ראשוניות המשיכו להיות מאד נמוכות עם 220 אלף בלבד והגידול במספר המועסקים עמד על 223 אלף לעומת צפי ל-190 אלף, מה שהוביל לירידה באבטלה לרמה של 3.8% - הרמה הנמוכה ביותר ב-48 שנים האחרונות. אמנם שיעורי ההשתתפות הרבה יותר נמוכים, אך מדובר בנתון בהחלט מרשים. 
הדולר שמר על יציבות מול שאר המטבעות, בהמשך לעלייה רצופה אשר החלה מאז סוף ינואר והובילה לעלייה של 5% של הדולר מול סל המטבעות, במקביל לירידה במחירי המניות בכל העולם.
באירופה, חוסר השקט הפוליטי באיטליה מקרין הן על המקרו והן על תשואות איגרות החוב של הממשלות עם תנועות חדות והמשך חולשה של היורו. הפגיעה בלטה בעיקר במדד הבנקים אשר חשוף יותר לשוק החוב האיטלקי. לקראת סוף השבוע ראינו רגיעה קלה כאשר התשואות ל-10 שנים של איטליה ירדו לרמה של 2.6%, אחרי שכבר עברו את ה-3% לראשונה מאז שנת 2014. מה שהחזיר את השקט (באופן יחסי כמובן) היה מינוי שר אוצר איטלקי שלא מדבר על עזיבת גוש היורו ונתונים כלכליים טובים יותר באירופה.
בניגוד לרבעון הראשון, שבו פורסמו נתוני מקרו פחות טובים מהתחזיות, בשבוע שעבר כבר ראינו נתונים יותר טובים. שיעור האבטלה חזר לרדת לרמה של 8.5%, האינפלציה הבסיסית עלתה לרמה של 1.1% (לעומת צפי של 1%)  והאינפלציה הכללית עלתה לרמה של 1.9%. גרמניה בולטת עם נתונים מאד חזקים שמצביעים על ירידה באבטלה לרמה של 5.2%  ומצד שני אינפלציה, אשר עוברת את שיעור ה-2% לראשונה זה שנה עקב פיחות המטבע ועלייה במחירי האנרגיה.  
גם ביפן הנתונים ממשיכים להיות מעורבים ויחד עם חוזקת המטבע\ השוק התקשה לתפקד בחודש האחרון. בשווקים המתעוררים נרשם חוסר שקט מוניטרי בעיקר בטורקיה, שחייב העלאת ריבית. בסין נתוני המקרו ממשיכים להיות חזקים מהתחזיות ובהודו המטבע מתחזק.
ישראל
במהלך השבוע שעבר, בנק ישראל הותיר את הריבית על כנה. אחרי התיסוף של השבועות האחרונים, שמחק את רוב הפיחות שנרשם בשקל מתחילת השנה, נראה כי הסיכוי לעליית ריבית עד סוף 2018 הולך ופוחת. ניתן היה להסיק על כך גם מהודעת הריבית של בנק ישראל, אשר בניגוד להודעה הקודמת לא הזכירה את הצפי לעליית ריבית עוד השנה. אלא דיברה יותר על כוונת הבנק להשאיר את המדיניות המרחיבה על כנה עד שהאינפלציה תתבסס בתוך היעד.
מה עושים השבוע?
  1. מניות – סיכום עונת הדו"חות בשוק הישראלי מחזק את האטרקטיביות שלו
בסוף השבוע הסתיימה בשוק המקומי עונת הדו"חות הכספיים לרבעון הראשון ובשורה התחתונה עולה ממנה כי האטרקטיביות של המניות בת"א גבוהה יותר משווקים אחרים. זו עונה שבלטה בעליות בהכנסות וברווחי החברות ברוב הסקטורים, כאשר בלטו במיוחד הבנקים, חברות הנדל"ן המניב וגם השיפור בחברות הקמענאות שהמשיכו להעלות מחירים ולשפר את הרווחיות. סקטור התקשורת המשיך להראות הרעה בתוצאות לאור תחרות גבוהה.
כשבוחנים את מדדי המניות בת"א מתחילת השנה בהשוואה עולמית הם בהחלט נראים לא רע, כי ברוב העולם המדדים מתחילת שנה בטריטוריה שלילית – ואצלנו הם כמעט ללא שינוי. בשבוע החולף ראינו אפילו ביצועים טובים למדדי המניות הבינוניות והקטנות, ובמיוחד עליות גם ב-SME60.  יחד עם התמחור האטרקטיבי, הריבית שלא הולכת לשום מקום והמשך פעילות כלכלית טובה אנו ממשיכים להמליץ לשמור על רכיב גדול של מניות בישראל בחלק המנייתי של תיק ההשקעות.
במבט עולמי, ראינו בשבוע האחרון תנודתיות גבוהה בשווקים בעולם. התמחור הנמוך יותר של מניות מחוץ לארה"ב, במיוחד באירופה ובאסיה, יחד עם מדיניות מוניטארית שתישאר מרחיבה במיוחד לאורך זמן ארוך מאוד ונתוני מקרו משופרים ממשיך לתמוך בעדיפות שלהם על פני השוק האמריקאי.
  1. אג"ח – ההזדמנות נמצאת באג"ח קונצרניות
ירידת התשואות הממשלתיות בארה"ב תרמה בשבוע החולף לביצועים מצוינים באג"ח חו"ל. בשבועיים האחרונים השלים מדד הLQD-  עלייה של 1%. גם בשוק המקומי נרשם שיפור באג"ח הקונצרני, כאשר המדדים חזרו לעלות במקביל לירידת תשואות וירידה בציפיות האינפלציה עקב ירידה במחירי האנרגיה, התחזקות השקל וירידת הציפיות להעלאת ריבית בעולם.
אנו ממשיכים להמליץ על חשיפה לאג"ח קונצרני בעיקר מדורג גבוה במח"מ עד שנתיים כתחליף לאג"ח מדינה. לאור העלייה במרווחים הקונצרנים בארץ שהגיעו לרמת שיא של 3 שנים, למרות המצב הטוב של החברות במשק. בתנאים אלה, אין סיבה לעבור מאג"ח קונצרני לאג"ח ממשלתי. למי שמחפש להקטין תנודתיות ומצד שני ליהנות מפתיחת המרווחים הקונצרניים, אנו ממשיכים לזהות הזדמנות השקעה באג"חים הקונצרניים המדורגים גבוה ובמח"מ עד שנתיים. להערכתנו, הסיכוי שתיק הכולל אג"ח קונצרני בדירוגים גבוהים במח"מ עד שנתיים יעשה טוב יותר מאג"ח ממשלתי גבוה מאד כמו גם הסיכוי שסטיית התקן בו תהיה נמוכה יותר.
  1. תיק השקעות – לא ממהרים לשנות את התיק בגלל גיאו-פוליטיקה   
התנודתיות הגבוהה שראינו במהלך השבוע האחרון והרגיעה שבאה בעקבותיה לקראת סוף השבוע הן שוב הוכחה לכך שחשוב להיזהר מפעילות פזיזה והמירה בתיק ההשקעות על רקע חדשות גיאו-פוליטיות. כל עוד תמונת המקרו והנתונים הכלכליים ממשיכים לתמוך בביצועי השווקים והדו"חות הכספיים ממשיכים להעיד על איתנות החברות – אין מה למהר ולשנות את התיק. כך גם לגבי הנתונים על צמיחה חזקה, אך לא מדי, ואינפלציה שנמצאת סה"כ תחת שליטה, שמשאירים את צפי העלאת הריבית בעולם ממותן.
הזדמנויות ההשקעה העיקריות שאנו מזהים כיום הן: אג"ח קונצרני מדורג גבוה ובמח"מ עד שנתיים, חשיפה למניות עם עדיפות הגדלת חשיפה לשווקים מחוץ לארה"ב (ישראל, אירופה ויפן בעיקר) וחשיפה למט"ח, אנו חוזרים ומזכירים - כיום, בתחליפי נזילות דולריים, ניתן ליהנות מריבית גבוהה משמעותית מהריבית שהרגלנו בעשור האחרון.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה