פרסום ושיווק

למרות המשבר האחרון בדיסני - למה עדיין מדובר במציאה?

החל מהציוץ של רוזאן בר ועד המאבק המתמשך לרכישת פוקס - האירועים שגרמו לתנודתיות אצל דיסני אך ספק אם בטווח הארוך קיימת פגיעה ממשית במשקיעים

מוטי כהן |  5
אחת החברות היותר אהובות על המשקיעים בעשור האחרון מוצאת את עצמה הולכת הצידה בשלוש השנים האחרונות ובעולם של מעט הזדמנויות בעולם הפיננסי הגיע הזמן לנתח האם יש פוטנציאל בהשקעת ערך מהסוג שדיסני מספקת.
הגרף הבא מתאר את מחיר המניה ב-10 השנים האחרונות ובדגש על 3 השנים האחרונות בהן הוא עומד במקום:
בטווח הקצר היה זה שבוע קשה עבור וולט דיסני כאשר החברה התעסקה בעיקר בציון גזעני של רוזאן בר שמובילה סיטקום שמשודר ברשת ABC של דיסני. בתחילת השנה רוזאן בר השיקה מחדש את הסיטקום שלה לאחר הפסקה של 18 שנה. התכנית משכה קהל גדול ודורגה בראש הדירוגים של נילסן בכל שבוע, לאחר הופעתה הראשונה ברשת ABC של דיסני.
 
התכנית היתה אמורה למשוך מפרסמים רבים עבור ABC משהו שהחברה הייתה זקוקה לו מאוד בהתחשב בכך שמכירות המודעות ירדו ברבעון השני. עם זאת, רוזאן לקחה את חשבון הטוויטר שלה ביום שני בבוקר והוציאה הערה גזענית על ולרי ג'ארט, יועצת לממשל אובמה. ביום שלישי אחר הצהריים, המופע בוטל, ומנכ"ל דיסני בוב איגר הכריז על כך באמצעות ציוץ משלו.
 
ביום שלישי בתגובה ראשונה לסיטואציה המביכה, מניית דיסני עשתה את דרכה מתחת ל-100 דולר למניה, וכעת דיסני נסחרת מעט מתחת לרמה זו אך לעניות דעתי היא לא תהיה שם לאורך זמן.
 
מציאות בטווח הארוך מגיעות דווקא מאירועים חד פעמיים
צריך להבין ששוק הפרסום בטלוויזיה נמצא בצומת דרכים גדולה - כשתקציבי פרסום גדולים הולכים לדיגיטל, חברות המדיה הגדולות נואשות לתכניות עתירות רייטינג מהסוג הזה שרוזאן בר היתה אמורה למשוך ולכן זו אבידה לא קטנה  אבל משקיעים שמחפשים עסקה ללונג ראן צריכים להתייחס למניית דיסני בצורה שמציאות מגיעות דווקא בגלל אירועים חד פעמיים לטווח הקצר. עניין דומה קרה בפייסבוק עם הסיפור בקונגרס שהיה נראה דרמטי בשעתו אבל היום נראה כמו סיפור ששייך לעבר כשמתסכלים על מחיר המניה.
 
לקנות את פייסבוק שהכתה תחזיות בהנחה של 14% כתוצאה ממשבר קל בטווח הקצר זה לא רע בכלל. משקיעים שמוכנים לספוג את הטלטלה בטווח הקצר לעניות דעתי יכולים להתחיל לאסוף את הנייר - במיוחד בסביבות 100 דולר למניה. וכשאני אומר להתחיל לאסוף אין זה אומר שהמניה מצאה תחתית אחרונה אבל נראה שזה יגיע בקרוב מאוד.
 
אני מעריך שבמחירים הללו דיסני מוגדרת כמציאה בגלל כמה סיבות:
ראשית, צריך להבין ממה דיסני עושה כסף: הגרף הבא שפורסם בסיקינג אלפא מתאר את פיזור ההכנסות של דיסני מכלל הפעילויות שעליהן היא חולשת:
חלק גדול מהסיבה לכך שמניות דיסני היו תנודתיות כל כך השנה, היו קשורות לניסיון להשתלט על חברת "פוקס המאה 20 " (סימול: FOXA). 
 
במאמץ להבטיח את מקומה בעתיד של הזרמת המדיה - תעשייה שמובילה נטפליקס, דיסני תכננה ועדיין מעוניינת לרכוש את FOX, אבל דאגות לגבי בעיות רגולטוריות בשילוב עם הכניסה של קומקאסט כמחזרת חדשה אחר פוקס חיבלו בתכניות אלו של דיסני. מסיבה זו, המניה של דיסני כבר נעה מעלה ומטה באופן משמעותי על סמך החדשות האחרונות מן המאבק המתמשך.
 
מצורף גרף של המניה בשנה האחרונה שמשקף את התנודתיות:

אין דבר כזה תזמון מושלם
קומקאסט בהצעת המחיר האחרונה עבור עסקי פוקס שכללו גם את רשת SKY הבריטית עמדה על למעלה 60 מיליארד דולר במזומן, מחיר גבוה משמעותית מחברת דיסני שהיתה מוכנה לשלם 52 מיליארד .
 
עם זאת, ההצעה של קומקאסט מותנית. ענקית הכבלים ממתינה, ככל הנראה, כדי לראות אם השופט שמונה על המיזוג יפסוק לטובת חברת AT&T (סימול: T) שמעוניינת לרכוש את  טיים וורנר (סימול: TWX) לפני שתעלה על הצעת הרכש שלה. אם תתקבל, ההצעה החדשה תשאיר את דיסני ללא כלום.
 
פסק הדין אמור להגיע ב-12 ביוני, ובנקודה זו נראה גם את מניות דיסני עולות ויורדות בקצב גבוה. אם השופט יפסוק לטובת מיזוג TWX ו-T, קומקאסט תוכל לדחוף את דיסני מתוכניות הרכישה שלה. אבל, פסק דין שבולם את תכניות T ו-TWX בהחלט יספקו רוח גבית למשקיעי דיסני .
 
במילים אחרות, כפי שאני רואה את המציאות, מחיר המניה הנוכחי מגלם הפסד של דיסני לטובת קומקאסט ולא פסיקה הפוכה של השופט. להערכתי, המשפט יימשך מעבר ל-12 ביוני אבל במידה ואתם קונים מניות דיסני כהשקעה לטווח ארוך, לתפיסתי אין מה שנקרא תזמון מושלם מאחר ותמיד אפשר לקנות עוד במחירים נמוכים יותר. וורן באפט עושה את זה כל הזמן אם הוא מאמין בנכס.
לדיסני מעט להפסיד והרבה להרוויח
גם אם דיסני לא תקבל את ההזדמנות לרכוש את פוקס, צריך לזכור שדיסני היא ענקית בכל הקשור לתוכן והיא מחזיקה כל כך הרבה כותרים שענקיות המדיה לא יוכלו להתעלם מהתוכן שלה כך שמבחינתי יש לדיסני מעט להפסיד והרבה להרוויח.
 
בהנחה ודיסני תפסיד לקומקאסט לא תהיה לה ברירה כי אם לעשות שיתופי פעולה אגרסיביים עם נטפליקס או אפילו ליצור שירות סטרימינג משל עצמה והאוסף המרשים שלה של זיכיונות כמו Star Wars ו-Marvel מעניק לחברה נקודת קפיצה גדולה כדי ליצור תוכן שיניע אנשים להירשם לשירות סטרימינג משלה.
 
מעבר לנכסים המהותיים שציינתי יש משמעות גדולה מאוד לקופת המזומנים של החברה שידועה כמי שמייצרת הרבה כסף מהפארקים שלה דבר שמחזק גם את תשואת הדיבידנד שלה שעומדת היום על 1.7% עם יחס חלוקה של 22% בלבד. בנוסף, קופת המזומנים מספקת אפשרות להשקיע בכותרים חדשים ולייצר לעצמה יתרון משמעותי.
 
שורה תחתונה למשקיעים
המניה של דיסני בהחלט נפגעה על ידי האירועים האחרונים, ומחיר המניה בהחלט עלול לקבל עוד מכה שרובה כבר מגולם במידה והשופט במשפט של AT&T ו-TWX יפסוק לחיוב ויספק את הגושפנקא שחיכתה לו קומקאסט. אבל החברה ממוקמת היטב להצליח גם אם העסקה של FOX נופלת.
 
ואם אתייחס שוב לפרשת רוזאן, זו בהחלט פגיעה בצפי ההכנסות של שוק הפרסום של ABC אבל דיסני חייבת לשמור על הדימוי המשפחתי שלה, מוניטין שנבנה במשך שנים ולהבטיח שהעסק שלה אינו קשור לגזענות.
 
אני רואה את דיסני כסיפור פייסבוק ומתייחס אליה כהשקעת ערך לטווח של מספר שנים קדימה. החברה יודעת לעשות כסף ויודעת להחזיר כסף למשקיעים. זו לא חברה מהסגנון של נטפליקס או אמזון אבל בשוק שקשה למצוא ערך לדעתי זו קניה ברמת סיכוי סיכון טובה.
** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. 
הכותב הוא מוטי כהן, יועץ בשירות האיתותים של אלומות ואנליסט שווקים חו"ל מטעם בורסה גרף
תגובות לכתבה(5):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  תותח !
  גלעד 13/06/2018 17:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני לא מגיב בדרך כלל אבל בינתיים כל המלצה שלך פה הלכתי ולא הפסדתי שזה כבר נדיר בשבילי . תמשיך לפנק אותנו בניתוחים כאלו
  סגור
 • 3.
  לונג דיסני שורט נטפליקס יהיה טרייד העשור (ל"ת)
  הנביא יחזקאל 07/06/2018 18:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  בפנים
  סלבה 07/06/2018 13:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מוטי תודה, הכתבה בזמן ולעניין
  סגור
 • 1.
  עוקב מקרוב
  אילן 07/06/2018 13:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום מוטי, צפיתי בהרצאה האחרונה שלך על חברות צמיחה, פשוט תענוג
  סגור
 • איזה הרצאה ? תן לינק (ל"ת)
  תודה 07/06/2018 14:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור