פרסום ושיווק

השתלטות הרובוטים על המסחר בשוק ההון

 טרנד חדש סוחף לאחרונה את סוחרי שוק ההון בישראל. מה סוד הקסם של המסחר הרובוטי?
אייל שני, תוכן מקודם |  1
גרף (צילום Istock)
אם היו מספרים לכם כי קיים אלגוריתם אוטומטי למסחר במניות הסוחר עבורכם ללא כל התערבות מצדכם, כזה המאפשר לכם לשפר את אחוזי ההצלחה ולהרוויח כסף בעקביות תחת ניהול סיכונים ידוע מראש, האם הייתם מאמינים?
 
תופעת האלגוטריידינג

מסחר בשוק ההון הולך ותופס תאוצה בשנים האחרונות עקב נזילות עצומה ופוטנציאל מוחשי להרוויח כסף רב בזמן קצר. האפשרות לסחור מהבית בנוחות בשילוב היצע רחב של מכשירים פיננסיים מושכים סוחרים רבים לסחור ולהשקיע באופן עצמאי.
יחד עם זאת, טרנד חדש יחסית סוחף לאחרונה את סוחרי שוק ההון בישראל –תופעת האלגוטריידינג, הלוא הוא המסחר האוטומטי באמצעות רובוט חכם.
הרובוטים האוטומטיים לוקחים חלק פעיל ורב במסחר בשוק ההון וזאת משום שלא נדרש לשהות זמן רב מול המחשב ולפיכך ניתן להתפנות לעיסוקים אחרים. זאת ועוד, המסחר הרובוטי מפחית דרמטית טעויות אנוש הנובעות ממניעים פסיכולוגיים כגון רגש ופחד או ביצוע טעויות מיותרות ומנגיש לסוחר הזדמנויות כניסה לעסקאות רבות, וזה מה שעושה את ההבדל.
סוחרים וגופים רבים עושים שימוש רב במסחר אלגו לצרכי מסחר והשקעה. בין אלו נמנים הסוחרים לטווח קצר (סוחרי הדיי-טרייד), משקיעים לטווח בינוני-ארוך, עוקבי מגמה, קרנות גידור, קרנות הפנסיה, קרנות נאמנות ועוד.
מסחר אלגוריתמי הופך את המסחר האנושי, שבהרבה פעמים נתפס כמפוזר וחסר עקביות, לשיטה סיסטמתית ומדויקת ואינו מותיר מקום לאינטואיציה הרגשית של הסוחר האנושי. אסטרטגיות המסחר האלגוריתמיות הנפוצות ביותר מסתמכות על ממוצעים נעים, אינדיקטורים טכניים, תנועות מחירים וכיוצא בזה.
 
סוד הקסם של המסחר הרובוטי
"דברים גדולים נעשים על ידי סדרה של דברים קטנים המצטרפים יחדיו", וינסנט ואן גוך.
 
מסחר רובוטי במניות הנו תהליך בו תוכנת מחשב עוקבת ומוציאה לפועל סט הנחיות ברורות במהירות מסחררת וזאת על מנת לייצר רווחים ממניות. מערכת ההנחיות מבוססות על פרמטרים רבים כגון מחיר, ווליום, מתנדים ואפילו תאריך פרסום דו"חות. למעשה ניתן להיעזר כמעט בכל מודל מתמטי הקשור לשוק ההון.
הרעיון בבסיסו פשוט ביותר - על מנת לבנות רובוט מסחר אוטומטי בסה"כ נדרש להגדיר טריגר לפעולה, מספר פרמטרים והוראות ביצוע נלוות.
שלבי בניית הרובוט כוללים את הפעולות הבאות:
בחירת רעיון המסחר - למשל פריצת הגבוה היומי של החודשיים האחרונים או כאשר הממוצע הנע 20 חוצה מעל הממוצע הנע 50
סינון ע"פ פילטרים מוגדרים מראש כגון טווח מחירים, ווליום יומי מינימלי, טווח שעות וכו'
קביעת רמת ההפסד ובאיזו נקודה נגרוף את הרווח
הרצת הרובוט במצב "בקטסט" (בדיקה לאחור) על מנת לבחון את רווחיות הרובוט בחודשים האחרונים
ביצוע אופטימיזציה ושיפור אחוזי ההצלחה ורווחיות השיטה
ובעצם זהו...בפועל, ברגע שבו מתקיים רעיון המסחר אותו בחרנו המחשב נכנס לעסקה באופן אוטומטי ללא התערבות מצדנו, ודואג להציב את פקודות ההגנה ולקיחת הרווח במידה והוגדרו. זאת כל התורה!
 
מדוע אלגוטריידינג עדיף על מסחר אנושי
"אם מציעים לכם מושב בחללית, אל תשאלו איזה מושב, פשוט תעלו", שריל סנדברג.
כיום, הרובוטים האוטומטיים מעניקים לסוחר הזדמנות פז ולפיכך, לוקחים חלק פעיל במסחר בשוק ההון. כל סוחר יכול לבסס את המסחר באמצעות רובוט אוטומטי ואף לבנות אחד שכזה בקלות ובזריזות.
אחת מהסיבות העיקריות לפופולאריות העולה וגואה של הרובוטים נעוצה בעובדה שבניגוד למסחר הידני, המסחר הרובוטי מאפשר הזדמנויות כניסה מהירות לעסקאות רבות בו זמנית והכל ע"פ רעיון מסחר מוגדר מראש. למעשה, מהירות התגובה והיכולת לנהל מספר רב של עסקאות במקביל עדיין שמורות לרובוט המסחר כיוון שהגורם האנושי אינו מספיק זריז או מיומן לחקות את הרובוט. נוסיף ונאמר כי מאחר והרובוט זריז ומדויק במיוחד, העסקאות האוטומטיות היוצאות לפועל באמצעותו מתקבלות במחיר הטוב ביותר.
במידה ובנינו אסטרטגיה מנצחת השמיים הם הגבול, אולם נעצור לרגע ונתחיל מהאדמה – סבלנות ואיפוק הם שם המשחק! בפועל התוצאה היא שהרובוט אינו ממהר כלל להכניס אותנו לעסקאות וזה בסדר גמור. הרי כל סוחר ותיק הפנים כי לא הכמות אלא האיכות היא זו שחשובה. ממש בדומה לעיט המרחף לו מעל וממתין לטרף זמן רב, כך ממתין לו הרובוט להזדמנות המושלמת ורק אז ייכנס באופן מדויק להחריד, ממש כפי שהכריז על עצמו המתאגרף האגדי מוחמד עלי "מרחף כפרפר, עוקץ כדבורה".
אומרים שגבר אמיתי נלחם את המלחמות שלו ולא נותן לאחרים להילחם במקומו, אולם מאחר והרובוט האוטומטי מאתר ומבצע ניהול עסקה מלא במקומנו, מדוע לא לאפשר לו להשתתף בחלק מהמלחמות שלנו? רוב הסיכויים כי עם קצת עזרה מצדנו הוא לבטח יסחר בהרבה יותר טוב מאתנו. כל שנדרש הוא להפעיל את תכנת הרובוט יחד עם תכנת המסחר ולתת לה לסחור עבורנו. איננו נדרשים לשהות זמן רב מול המחשב וכל שנותר לנו להישען לאחור או להתפנות לעיסוקים אחרים.
רובוט זה רובוט וככזה מנטרל את הפן הרגשי. פחד ותאוות בצע האופפים את הסוחר בזמן המסחר אינם מנת חלקו של הרובוט כיוון שמה שהוגדר כך ייעשה, ללא סטיות ימינה או שמאלה! בנוסף, מאחר ואיננו נדרשים להציב את הפקודות בעצמנו, מספר הטעויות האנושיות מצטמצם דרמטית. הייתכן כי הרובוט הוא חברו הטוב ביותר של האדם?
שימוש ברובוט מסחר אוטומטי אינו כרוך בסיכון שמא ייגנב לנו כספינו. מאחר והרובוט פועל במקביל לתוכנת הברוקר ואך ורק שולח פקודות אוטומטיות אליו משמע שכספנו נשאר בחשבון המסחר שלנו ואינו עובר דרך ידיים זרות.
ניתן לנטרל את המסחר האוטומטי ולעשות שימוש ברובוט אך ורק כסורק מניות משוכלל ומתקדם לאיתור הזדמנויות כניסה וזאת ע"פ בחירת אסטרטגיה והוראות מוגדרות מראש. הוראות אלו מגוונות וכדוגמא להן ניתן להשתמש בתנאי השוק, ידיעות חדשותיות, מתנדים ועוד.
תכנת הרובוט מסוגלת לשמש כמטרייה למספר תתי רובוטים. הכוונה שניתן להריץ מספר רב של רובוטים במקביל כאשר כל אחד מהם פועל באסטרטגיה או בתנאים שונים. מחד, ניתן להריץ רובוט בשעות "הג'ונגל", דהיינו רק בחצי שעה הראשונה מפתיחת המסחר. מאידך אפשרי להריץ רובוט אשר יפעל בשעות רגועות יותר. יחד עם זאת, ניתן להגביל את מס' העסקאות היומי כך שהרובוט לא "ישתולל" ויכניס אותנו למספר רב של עסקאות.
ברוב המקרים ניתן לשפר את תוצאות המסחר האוטומטי ולעבוד במצב חצי אוטומטי. רובוט חצי אוטומטי הנו שילוב בין מסחר רובוטי אוטומטי לבין מסחר אנושי. משמעות הדבר שהכניסה לעסקה תתבצע אוטומטית ע"י הרובוט אולם בהמשך הדרך אנו מתערבים במסחר ע"י שינוי ההגנה ולקיחת הרווח. בדרך זו נוכל לסחוט את המניה עד תומה כך שתניב לנו יותר רווחים.
 
החיים הם לא פיקניק
"חלום לא הופך למציאות באמצעות קסמים. הוא דורש זיעה, נחישות ועבודה קשה", קולין פאוול. הרובוט איננו מטה קסמים ולאלו מכם שהעלו במחשבתם כי החל ממחר בבוקר פיצחו את השיטה והחל ממחר הרובוט יניב להם רווחים קלים פשוט משלים את עצמם. על מנת לחבר את הרובוט לחשבון המסחר שלנו יש להגדיר את האסטרטגיה היטב ולבחון אותה ביסודיות במערכת דמה. עלינו ללמוד את דפוסי ההתנהגות של האסטרטגיה, לוודא כי התשואה על כספינו חיובית ורק לאחר שאין ספקות להריץ אותה בלייב. הרי לא סתם אומרים שאם יש ספק אז אין ספק.
במילים אחרות ניתן לקרוא לכך מסחר אחראי. למרות האמור לעיל, יתרונה הגדול של המערכת הרובוטית הוא שניתן לבנות רובוט דיי מהר ואף להריץ מספר רובוטים במקביל, משמע חסכון בזמן.
בדיקת ביצועי הרובוט מספר חודשים אחורה (בקטסט) מהווה סטטיסטיקה היסטורית ולא מנבאת מה יתרחש בעתיד. אולם מה שמעודד הוא הרעיון הוא שלהתנהגות של מניות יש נטייה לחזור על עצמה ובשילוב כללי הסטטיסטיקה במידה ונבדוק היטב כי הרובוט רווחי לאורך תקופה ארוכה הוא עשוי להניב לנו רווחים נאים בעתיד לבוא.
גישה למערכת רובוטית כרוכה בעלות חודשית או חד פעמית. קיימים מחירים רבים בשוק והמחירים יכולים לנוע ממאות עד אלפי שקלים בחודש. כיום בינה מלאכותית איננה שייכת רק לעשירים, כך למשל מערכת Optima מוצעת לסוחר בעלות חודשית של כ 50$.
כמו בכל מערכת קיימים סיכונים כגון תקלות טכניות במערכת, עיכוב בזמן מרגע שליחת הפקודה לביצועה. ככל שהאלגוריתם מורכב יותר יש לבדוק אותו ביסודיות רבה עקב שילוב הוראות ותנאים רבים.
סוד החיים הוא ליפול שבע פעמים, ולקום שמונה פעמים. סוחרים רבים החווים רצף כישלונות עלולים להתייאש מהמסחר בשוק ההון. ייתכן כי תבדקו את פעילות הרובוט בצורת מושלמת אולם בפועל יהיו ימים עוקבים של הפסדים. היפה באלגוטריידינג הוא שניתן לנהל סיכונים בקפידה ולהציב פקודת הגנה ופקודת לקיחת רווח מיד בכניסה לעסקה. הרווח בדר"כ יהיה פי כמה מההפסד כך שבמידה וחווינו רצף הפסדים אזי עסקה מנצחת אחת תכסה עליהם ואף תשאיר אותנו עם כסף בכיס.
במילים אחרות, הזדמנות כניסה בסיכון נמוך אל מול פוטנציאל רווח עצום. מה גם שברגע שהעסקה פועלת לטובתנו נוכל להתערב ולקחת רווח רציני יותר.
 
 בניית רובוט מנצח למסחר אוטומטי
השאלה האם מחשבים יודעים לחשוב משולה לשאלה האם הצוללות יודעות לשחות, כך אמר מדען המחשבים ההולנדי אדסחר דייקסטרה. בדומה לכך, הרובוט יציית להוראות שאנו נזין לו ויפעל במסירות אדוקה לפיהן ולא יעז לסטות לצדדים ולעשות מעבר לכך. חובת ההוכחה היא עלינו ומכאן יש להכיר את האסטרטגיה לעומקה על מנת להבטיח כי הרובוט שנייצר ישיג את המטרות שהגדרנו.
להלן כללי אצבע עיקריים לבניית רובוט אוטומטי מוצלח:
היסטוריית רווחיות – יש לוודא לפחות מספר חודשים אחורה כי התשואה הגיונית ולא חלומית מדי אחרת רמת הסיכון עלולה להיתפס כגבוהה מדי 
כמות העסקאות – מספר עסקאות רב עלול לחסל את תיק המסחר עקב תשלום עמלות לברוקר. יחד עם זאת, מספר מועט של עסקאות אינו עומד בכללי המהימנות הסטטיסטיים. כלל אצבע אומר כי יש לבחור כ 100 עסקאות לפרק זמן של מספר חודשים בודד 
מינוף סביר – כפי שלא מומלץ לטפס על עץ שלא נוכל לרדת ממנו אין טעם לבנות רובוט המציג רמת מינוף גבוהה מדי. בעבודה ברמת מינוף גבוהה קיים קושי להציג רווחיות באופן עקבי. מינוף עד פי 2 מהתיק נתפס כסביר ולא מומלץ להסתכן ולמנף מעבר לכך 
הישראלים שפיצחו את השיטה באמצעות מסחר אוטומטי
לעתים קרובות נראה סוחרים ומנהלי תיקים גדולים אשר סוחרים באופן ידני מציגים תשואות מרשימות, אולם לא לעולם חוסן. אנשים גדולים נופלים חזק יותר ואיכשהו בשלב מסוים מישהו או משהו (רובוט מסחר במקרה שלנו) עתיד להחליף אותם.
צוות הסוחרים DTrade Algo בראשות דור חברוני גילה את הפוטנציאל הגלום במסחר האוטומטי והחצי אוטומטי והצליח לעלות על שיטה להגדלת סיכויי ההצלחה לייצר רווחים נאים בעקביות.
"כולם יודעים שקשה עד בלתי אפשרי להתחרות במוסדיים ע"י מסחר ידני. לדעתי בעוד 10 שנים כולם ישכילו לסחור באמצעות רובוט מסחר אוטומטי", קובע דור חברוני, אנליסט ראשי מ DTrade ללא היסוס.
ובכן כיצד הם עושים זאת? התשובה טמונה בשימוש במערכת משוכללת וחדשנית למסחר אוטומטי וחצי אוטומטית הנקראת Optima.
במערכת זו מתכננים אסטרטגיה למסחר אוטומטי או חצי אוטומטי באמצעות "תכנות" רובוט חכם. פריצת הדרך הינה שכלל לא נדרש כל ידע בתכנות. אם עד כה רק למתכנתים הייתה הפריבילגיה לתכנת רובוט אשר יסחר במקומם, כיום נפתחה ההזדמנות לכל אדם להשתתף בקרנבל ותוך דקות מספר לבנות רובוט חכם.
כיום, צוות DTrade Algo בראשותו של דור חברוני, מנטור וסוחר מקצועי ותיק בשוק המניות האמריקאיות וחלוץ במסחר האלגוטרייד בישראל, החליט להרים את הכפפה ולהנגיש לציבור הסוחרים הרחב את השיטה למסחר אוטומטי או חצי אוטומטי במניות. למעשה, הקורס הינו הקורס המוביל כיום בישראל בתחום לימודי מסחר רובוטי במניות.
"בניית רובוט מסחר רווחי איננה ניחוש או הימור וע"פ חוקי המסחר האחראי בהם אנו דוגלים קודם להריץ את הרובוט על מערכת מסחר המדמה תנאי שוק. באופן זה נימנע מהפסדים מיותרים ונבחן האם האסטרטגיה שלנו רווחית לאורך זמן".
עוד מוסיף דור כי "מה שמדהים הוא שניתן לבנות במהרה אסטרטגיית מסחר ומיד לבדוק מהי התשואה ואחוזי ההצלחה שלה בחודשים האחרונים לולא היינו משתמשים בה. לאחר מכן ניתן לשפר את אחוזי ההצלחה ע"י אופטימיזציה ספציפית לכל אחד ואחד מהפרמטרים במערכת".
 
אופטימה vs אופטימוס פריים
מי מאתנו אינו זוכר את סדרת האנימציה "הרובוטריקים" אשר עלתה למרקע הטלוויזיה בשנת 1984? שתי ליגות של רובוטים הנאבקים על השלום והשליטה.
משמעות השם רובוטריקים הינו "משני צורה" אולם במבט קדימה אל העתיד מי יכול היה לנחש כי רובוטי המסחר האוטומטיים יהיו "משני מציאות" עבור רבים מאתנו אשר מזמן התייאשו מלסחור באופן ידני ולהתמודד בהכנעה מול המוסדיים.
אם בעבר אור הזרקורים האיר בגאווה את גיבור הסדרה ומנהיג הרובוטריקים "אופטימוס פריים", בימים אלו הזרקורים מופנים לעברה של תכנת המסחר האוטומטית "אופטימה" (שם דיי דומה אם חושבים על זה). אופטימה הנה מערכת לבניית רובוט מסחר משוכלל המכילה מאות אסטרטגיות מסחר ומשלבת בתוכה סורק מניות משוכלל מסוגו.
מערכת ה Optima מאפשרת לסוחר להגדיר טריגרים וסט הוראות שלם תוך ביצוע בקטסט מלא למערכת. בשלב השני נשפר את האסטרטגיה ע"י אופטימיזציה על מנת להעלות את אחוזי ההצלחה של הרובוט. בשלב הבא הרובוט מתממשק למערכת הדמו של הברוקר הגדול בעולם "אינטרקטיב ברוקרס" לשם בחינת פעולתו. רק לאחר וידוא מלא כי השיטה שייצרתם פועלת באופן תקין מערכת ה Optima תתממשק לחשבון המסחר האמיתי באינטרקטיב ברוקרס.
 
מילות סיכום
בחירה בדרך האוטומציה הממוחשבת על מנת לייצר הכנסה פסיבית משוק ההון האמריקאי ללא מאמץ רב נתפסת כמושכת וסוערת כאחד כיוון שמסמנת לנו תחילת עידן חדש השם קץ למרוץ העכברים בו רובנו נמצאים.
אולם לפני הכול יש להקפיד לזכור כי שימוש ברובוט מסחר אינו עבודה קלה - יש ללמוד ולוודא כי אנו עושים שימוש אחראי וזהיר במערכת הרובוטית למסחר במניות על מנת לייצר לעצמנו את האפשרות לרווחים עקביים משוק ההון. בקיצור, אל תקוו שזה יהיה קל יותר. תקוו שזה יהיה טוב יותר.
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  זה לא מספיק חכם לעבוד ככה
  נטלי 15/10/2018 16:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לפעמים רוצים לפתח רעיון שלא מספיק הכלים המוכנים והבסיסיים ולכן חייבים לקחת מתכנת צמוד אחרי כמה פעמים שניסיתי לעבוד עם חבר'ה מהאונברסיטה שמבינים בתכנות הגעתי למסקנה שחייבים מתכנת עם נסיון בשוק ההון כרגע אני בפיתוח אצל איזה מתכנת של AUTOSYS או משהו כזה בכל מקרה אני אתקין לעצמי גם את האפיטמה הזו בהצלחה לכול
  סגור