פרסום ושיווק

רשות ני"ע הטילה קנסות על בנק יהב ובנק מזרחי טפחות

שני הבנקים הפרו את הוראת רשות ני"ע לפיה אסור לבנק לשכנע לקוחות לא לעבור למנהלי תיקי השקעות חיצוניים
נועם בראל | 
ענת גואטה, יו"ר רשות נירות ערך (צילום ענבל מרמרי)
רשות ניירות ערך הטילה קנסות על בנק מזרחי טפחות ועל בנק יהב בהיקף כולל של 340 אלף שקל לאחר שמנעו מלקוחות ללהתקשר עם מנהלי תיקי השקעות. 
על פי הדיווח, רשות נ"יע הטילה קנס של 220 אלף שקל על בנק מזרחי טפחות וקנס של 120 אלף שקל על בנק יהב, וזאת לאחר שהפרו את סעיף 4 להוראת הרשות לבעלי רישיון יועץ ובעלי רישיון משווק בדבר הפניית לקוחות לקבלת שירותי ניהול תיקים, האוסר על יועץ השקעות להניע לקוח, שמעוניין להתקשר עם חברת ניהול תיקים מסוימת, מלעשות זאת.
עם זאת, מכיוון שמדובר בפעם הראשונה שנושא זה נאכף על ידי הרשות, הפחיתה רשות ני"ע 45% מסכום הקנס, כאשר לבנק יהב הופחתו 25% נוספים בעקבות פעולות שנקט הבנק למניעת הישנות ההפרה והקטנת הנזק.
 
כיום, לקוח המבקש להתקשר עם מנהל תיקים לקבלת שירות, נדרש להגיע פיזית לבנק בו מתנהל חשבונו ולחתום על ייפוי כוח למנהל התיקים. עצם ההגעה לבנק מעמידה את הלקוח מול נציג השירות של הבנק שיכול לנצל את היכרותו עם הלקוח ולשכנע את הלקוח לא להעביר את התיק למנהל תיקים מחוץ לבנק. החשש מניצול הכוח מתעצם במיוחד כאשר מדובר ביועצי השקעות אשר נתפסים בעיני הלקוחות כגורמים מקצועיים ואובייקטיביים הכפופים לחובות האמון והזהירות.
ברשות ני"ע מציינים כי בכל מקרה של התקשרות בין יועץ השקעות לבין לקוח, כאשר יועץ ההשקעות יודע שהלקוח שוקל להתקשר עם מנהל תיקים מסוים, עליו להימנע מנקיטת פעולה שיש בה כדי להניע את הלקוח ממעבר לניהול התיקים – לרבות שאלות לגבי שביעות רצונו, הסיבות למעבר, הסבר על טיב השירות שהלקוח מקבל מהיועץ וכדומה.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה