פרסום ושיווק

הבנקים יוכלו לקנות מניות של עצמם

מאז ויסות המניות הגדול נאסר על הבנקים לרכוש מניות של עצמם. במקביל, היום אישרה ועדת הכספים את מכירת יתרת מניות לאומי המוחזקות בידי המדינה
אלי שמעוני |  1
הפיקוח על הבנקים מפרסם היום טיוטה לעדכון הוראת ניהול בנקאי תקין מס' 332 בנושא "רכישה עצמית על ידי תאגידים בנקאיים", לפיה בנקים יוכלו לבצע רכישה עצמית של ניירות ערך שהונפקו על ידם, בכפוף לעמידה בתנאים מסוימים. מדובר על טיוטה להערות הציבור. 
הבנקים נסחרים במגמה מעורבת על רקע טיוטת ההוראה. במקביל, היום אישרה ועדת הכספים את מכירת יתרת מניות לאומי המוחזקות בידי המדינה - מהלך שצפוי ללחוץ על מניית לאומי.
{לאומי}מאבדת 0.8%, {פועלים} יורדת ב-0.2%, {דיסקונט}מאבד 0.4% ו{מזרחי טפחות} עולה 0.3%. 
עד כה, הוראות בנק ישראל אסרו על בנקים לבצע רכישה עצמית למעט במקרים חריגים, בשעה שחוק החברות בישראל מאפשר פעולה זו לחברות ציבוריות. מקור האיסור בפרשת ויסות מניות הבנקים בתחילת שנות ה-80'. הבנקים רכשו מניות של עצמם, ובכך העלו את שערי המניות. הפסקת פעולת הקניה הביאה לקריסת מניות הבנקים ולמפולת כללית בשוק המניות. בעקבות המפולת הוקמה ועדת חקירה בשם "וועדת בייסקי" שבין המלצותיה הוחלט על איסור הרכישה העצמית של המניות. 
רכישה עצמית היא פעולה בה תאגיד רוכש מניות שהונפקו על ידו, ובכך מקטין את כמות המניות המוחזקת בידי הציבור. לרכישה עצמית ולחלוקת דיבידנד השפעה דומה על הון התאגיד, אולם בשונה מדיבידנד, רכישה עצמית היא פעולה נקודתית שאינה מהווה מעין התחייבות קבועה לטווח ארוך של התאגיד כלפי בעלי המניות. בכך, רכישה עצמית נותנת מענה נקודתי לעודפי הון שנצברו תוך שמירה על יעדי ההון ומדיניות הדיבידנד של הבנק.
 
המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר אמרה בנוגע לשינוי: "החלטנו לעדכן את הוראת הפיקוח על הבנקים בנושא לאחר  שהבנקים בישראל הגיעו ליעדי הלימות ההון שקבענו ואף מעבר להם, ולנוכח העובדה שרכישה עצמית של מניות בקרב בנקים מקובלת בעולם. אנו ערים לכך שמשקיעים רבים רואים חשיבות במתן אפשרות לחברה לרכוש את מניותיה, כאמצעי המהווה תחליף לחלוקת דיבידנד. על רקע השינוי הבנקים יוכלו לעשות שימוש ברווחיהם בצורה מגוונת יותר- למתן אשראי והרחבת הפעילות, לחלוקת דיבידנד ולרכישה עצמית של מניות".
 
טיוטת ההוראה קובעת את התנאים בהתקיימם יוכלו תאגידים בנקאיים לבצע רכישה עצמית של ניירות ערך שהונפקו על ידם. התנאים שנקבעו בהוראה לביצוע רכישה עצמית מקובלים בעולם ומבוססים על הנחיות שהוטמעו מזה מספר שנים במדינות שונות.
בין היתר נקבע כי נדרש אישור הפיקוח על הבנקים לביצוע הרכישה, בהתבסס על תכנית רכישה שהציג הבנק, היקף הרכישה בכל תכנית לא יעלה על 5% מהון המניות המונפק והנפרע של התאגיד הבנקאי; וההצעה לרכישה לא תופנה לקבוצה מסוימת של בעלי מניות (למעט אם מדובר בבעל מניות שהוא לקוח כשיר, כהגדרתו בהוראה). בנוסף הדרישה היא כי תכנית הרכישה תאושר על ידי דירקטוריון הבנק.
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  הכי טוב
  דויד 07/2018/16
  הגב לתגובה זו
  3 0
  הכי טוב לקנות מניות של עצמך ככה לא צריך לחלק דיבידנד. הכי טוב להתחלק דיבידנד ככה אפשר להמשיך לחלוב את משקי הבית ולשלם משכורות עתק למנכלים. הכי טוב לשלם משכורות עתק למנכלים ככה אם נופלים המדינה מצילה אותך לאזרחים נעלם הכסף והמנכ"ל חוגג ברכיבים.
  סגור