פרסום ושיווק

כך ניצל היום השוק האירופאי מירידות חדות

תשואות האג"ח של איטליה זינקו הבוקר מעל ל-3.1%, ואיימו  להחזיר את "משבר החוב" לאיחוד. "היד הנעלמה" דאגה להרגיע את השווקים, ולשם שינוי לא מדובר ב-ECB. הצפי לשבועות הקרובים לא מעודד עבור האיחוד האירופאי
עמית טל |  6
ניפוץ בועה (צילום Istock)
שבוע לא פשוט עבר על תשואות האג"חים של איטליה. התשואות לתקופה של 10 זינקו מרמה של 2.68% בתחילת השבוע  לרמה של 3.1% הבוקר, אך תיקנו מאוחר יותר ונסגרו סביב הרמה של 2.93%. הזינוק החד בתשואות האג"ח הוא תזכורות לכך שמשבר החוב באירופה לא נפתר. ברקע לזינוק היום, למרות שהכותרות באירופה מזכירות את החשש בנוגע לבניית התקציב של הממשלה החדשה, שוב הבנק המרכזי (ECB) ופעולות החילוץ של הממשלה אחראיות על התנודות.
כפי שדיווחנו בחודש שעבר (לכתבה המלאה), בחודש אוגוסט צפוי הבנק המרכזי באירופה להוריד את קצב הרכישות של האג"חים ל-30 מיליארד דולר בלבד, וזאת לעומת הזרמה של כ-43 מיליארד אירו בכל החודשים האחרונים.
בדיוק כמו במאי האחרון, ברגע שהבנק המרכזי מוריד את קצב הרכישות, תשואות האג"חים מתחילות לזנק. הגרף הבא מציג היטב את השפעת קצב הרכישות של הבנק על תשואות האג"ח האיטלקיות בחודשים האחרונים. הבנק המרכזי צפוי לרכוש כ-7.5 מיליארד אירו בשבוע הבא, האם נראה המשך זינוק של הריביות?
 
אז איך ניצלו השווקים  באירופה מירידות הערב?
מי שהחליף את הבנק המרכזי באירופה היום היה משרד האוצר האיטלקי, שביצע את רכישות עצמיות (BUYBACK) של חוב בסכום הגדול ביותר מאז תחילת 2018. קניות הבנק הצליחו להרגיע את השוק הערב, אך חשוב לציין כי פעולות כמו זו של המשרד האוצר האיטלקי מוגבלות בהיקפן. למי שתהה מאיפה הכסף של משרד האוצר האיטלקי? הם יצטרכו להנפיק בקרוב חוב נוסף.
מצורפת הודעת משרד האוצר האיטלקי
 
תשואות האג"ח האיטלקיות היום: התפתחות של משבר חוב נדחתה היום בעקבות התערבות משרד האוצר
נציין כי מניות הבנקים באירופה פתחו את יום המסחר הבוקר בירידות חדות, בפרט מניות הבנקים באיטליה שחשופים לאגרות החוב הממשלתיות, אך מרגע התערבות משרד האוצר המגמה התחלה לעליות מתונות.
קצב הרכישות של הבנק המרכזי (ECB) צפויים לרדת משמעותית בחודשיים הקרובים, דבר שמבטיח עצבנות גדולה בשוקי האג"ח האירופאים. נזכיר כי הבנק המרכזי הוא הרוכש היחידי בשוק של אגרות החוב של איטליה/ספרד/יוון/פורטוגל בשנתיים האחרונות.
הקשר בין התנהלות שוק ההון באירופה לבין הנתונים הכלכליים/אירועים פוליטיים וכו' ממשיך להיות קלוש לחלוטין. השווקים באירופה הפכו להיות זומבים ותלויים בקצב הזרמת הכסף ע"י הבנק המרכזי/ ממשלות בלבד (השוק תיאורטית יכול להכפיל את עצמו בסיטאוציה של המשך הזרמות כסף לשוק, אך גם לקרוס ברגע שזרימת הכסף מהבנק נעצרת).
הבנק המרכזי  פרסם כי הוא שואף לצאת מתוכנית התמריצים כבר בינואר הקרוב, אך זו רק שאלה של זמן עד שהשוק יאותת לבנק כי הוא איננו יכול לבצע זאת.
תגובות לכתבה(6):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  הסמול והערבים רוצים ירידות לפגוע ביהודים
  דבר המערכת 04/08/2018 20:57
  הגב לתגובה זו
  0 1
  השוק קצת יקר. אם מימוש או בלי בסוף נמשיך לעלות על חמתם של ארגוני הסמול האנטי ציוני!!!
  סגור
 • 5.
  מדהים איזו הונאה (ל"ת)
  משקיע 04/08/2018 13:48
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 4.
  נו באמת...חודשים אתם מפמפמים
  אביב 04/08/2018 02:18
  הגב לתגובה זו
  2 3
  על התרסקות .....והנה שוב כלום...אז לא היה כלום ולא יהיה כלום.
  סגור
 • 3.
  כל יום כתבות פסימיות
  די נמאס 04/08/2018 02:16
  הגב לתגובה זו
  4 5
  איך ממשיכים לתת לך לכתוב?
  סגור
 • 2.
  הירידות הגורל נחרץ
  לא ימנעו 03/08/2018 23:41
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מפמפמים עוד קצת נזילות עד שנהרס יתייבש
  סגור
 • 1.
  עמית טל
  אבי 03/08/2018 22:16
  הגב לתגובה זו
  3 2
  מדוע אתה כותב כל הזמן אותו דבר?? זה בסדר שזהו דעתך אך למה לכתוב מידי יום אותה כתבה !!!!!!!!!!!
  סגור