פרסום ושיווק

עבר בכנסת: עד 20% ממניות דואר ישראל יונפקו לציבור

ועדת הכספים אישרה את מתווה הפרטת דואר ישראל; בשלב ראשון ימכרו 20% מהמניות למשקיע אסטרטגי, לפחות 60% יוותרו בידי המדינה
ערן סוקול |  3
דואר ישראל (צילום דואר ישראל)
ועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני, אישרה היום (א') את מתווה הפרטת דואר ישראל. במסגרת המתווה בשלב ראשון ימכרו 20% מהמניות למשקיע אסטרטגי ובשלב השני עד 20% מהמניות הנותרות יונפקו לציבור, כך שבידי המדינה יוותרו לפחות 60% מהמניות.  בכך תושלם הפעימה הרביעית והאחרונה בתהליך ההבראה של חברת דואר ישראל שהובלה ע"י שר התקשורת. לפני ביצוע ההפרטה, המדינה תזמין הערכות שווי לדואר ישראל משני מעריכי שווי בלתי תלויים.
במהלך הדיון ציינו חברי הוועדה כי ישנו שיפור מסוים בתפקוד דואר ישראל המצריך המשכיות אך העלו שאלות רבות לעניין מתווה ההפרטה, נכסי החברה, עתיד העובדים ועתיד השירות שיקבלו אזרחי ישראל - לקוחות הדואר. לאור הדברים אושר המתווה ברוב קולות, כאשר לצד כך נקבע כי לדרישת חברי הוועדה בטרם יושלם הליך מכירת המניות (בעת הבאת צו האינטרסים החיוניים להצבעה בפני הוועדה), יוצגו בפני הוועדה פירוט של מספר נושאים.
על פי הדיווח, הנושאים שיוצגו הינם מאזני החברה ופירוט נכסי החברה, על מנת לוודא שלא ישנו מקרי עבר בהם נמכרו חברות ממשלתיות מבלי שנלקח בחשבון בצורה ראויה שווי נכסיהם. עוד יוצגו, תכניות העתיד לגבי עובדי הדואר, כאשר למרות תמיכת העובדים בהליך מבקשת הוועדה לוודא את הדאגה לעתידם וכן התחייבות הדואר להמשיך ולספק שירות לכלל אזרחי ישראל בכל מקום במדינה.
דני גולדשטיין, מנכ"ל דואר ישראל: "להערכתנו שווי הנכסים הוא בין מיליארד למיליארד וחצי שקל. יש הגדרה של משרד התקשורת, מה זה נכס אסטרטגי אותו אסור למכור ללא אישור של שר התקשורת. להכניס משקיע אסטרטגי זה חשוב, כל התהליך נוהל בצורה מסודרת ע"י רשות החברות וכל המשרדים, הכל מתוכנן ויהיו שעורכים של כל הנכסים לפני המכירה. אם נדחה את המהלך זה יפגע בו וכן ביישום תכנית ההבראה במסגרתו פרישת 170 עובדים לפנסיה, מדובר במהלך בן 3 שנים, יעצרו את זה".
אורן לביאן, מנהל מינהל הדואר, משרד התקשורת: "לעניין השירות לציבור - הרגולציה קבועה בחוק הדואר ובתקנות, יש את רשימת השירותים האוניברסליים שחברת הדואר צריכה לספק בכל הארץ ולכל הציבור. גם לעניין הנכסים יש הוראות בחוק חברת הדואר, נכסי מקרקעין חיוניים כפי שהוגדרו במשרד, אסור למכור אלא אם יש את אישור השר. לחברה מותר למכור עד 20 אחוז מהנכסים שלא משמשים לייצור הכנסה".
שמעון פרג'ון, יו"ר ועד ארגון עובדי הדואר: "צריך לזכור שאנחנו נשארים חברה ממשלתית ב-60%, כל ההסכמים נותרים גם לאחר המכירה, כך שאין להליך כל קונוטציה עם העובדים, ככל שהחברה תהייה חזקה יותר יוטב לעובדים, אנחנו בעד המהלך".
תגובות לכתבה(3):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  השאלה הגדולה מי יהיה המנכ"ל
  שלומי 07/08/2018 11:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם דני גולדשטיין המנכ"ל הנוכחי ימשיך או ימונה מנכ"ל מתחום הלוגיסטיקה ,שהיה בעברו מנהל חברת שילוח בעל עבר עשיר בתחום השילוח/אקספרס כמה השפעה יהיה לרוכש על הוועד/הנהלה/ניהול תחרותי האם רק מנכ"ל כזה יוכל להוציא את העגלה מהבור התקציבי שהדואר נכנס
  סגור
 • 2.
  הפרטה חשובה
  שלומי 06/08/2018 22:36
  הגב לתגובה זו
  0 1
  רק חברה פרטית תציל את הדואר מעצמו
  סגור
 • 1.
  למה לקנות את הצרה הזו? מישהו יכול להסביר? (ל"ת)
  גבי 06/08/2018 09:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור