פרסום ושיווק

עושים סדר: אושרו התקנות להסדרת הנסיעה של רוכבי החשמליים

הממשלה אישרה היום פה אחד הצעת החלטה שהוגשה על ידי נתניהו וכץ להגברת בטיחות רוכבי האופניים והקורקינט החשמליים, קנסות, דחיית רישיון, החרמה וגריסה
גיא עיני |  4
שר התחבורה ישראל כץ (צילום כפיר סיון, Istock)
הממשלה אישרה היום (יום ראשון) פה אחד הצעת החלטה של משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, המאמצת את התכנית הלאומית להגברת בטיחותם של רוכבי האופניים החשמליים והקורקינטים הממונעים ומשתמשי הדרך, לאחר שביום חמישי משרד התחבורה הכריז על תוכנית שתנסה להסדיר את הבלאגן השורר בערי המדינה.
הצעת ההחלטה מתייחסת בעיקר לכשירות הרוכב ולהגברת האכיפה והענישה בקרב רוכבי האופניים והקורקינטים החשמליים. ההחלטה כוללת בנוסף תיקוני חקיקה ותיקונים מנהליים, המחמירים את הענישה על הפרות חוק ברכיבה על כלים דו גלגליים חשמליים ועל שיווק של כלים בלתי תקניים, בניגוד לתקנות התעבורה.
הצעת ההחלטה קובעת עוד כי משרדים נוספים, בהם המשרד לביטחון פנים ומשרד הפנים, יקדמו תיקוני חקיקה בתחום סמכויותיהם, להגברת הבטיחות של רוכבי האופניים, באמצעות מתן סמכות לשוטרים ופקחים עירוניים להחרמה ולגריטה של כלים חשמליים בלתי חוקיים והטלת קנסות כבדים על בתי מסחר המשווקים ומוכרים כלים אלה.
קורס ייעודי לרוכבי אופניים חשמליים. ההחלטה מטילה על הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים (הרלב"ד), בשיתוף משרד החינוך ואגף הרישוי במשרד התחבורה, לקבוע תכנים מקצועיים להכשרה לרכיבה על כלים דו גלגליים חשמליים, למי שלא החזיק ברישיון נהיגה או שלא עמד במבחן עיוני לקראת קבלת רישיון הנהיגה.
ההכשרה תבוצע באמצעות קורס ייעודי בסיסי בנושא חוקי תנועה, הכרת הדרך, תמרורים והתנהגות זהירה ברכיבה. על פי ההחלטה, הרלב"ד תפעל באופן מיידי להכשרת מורים, אשר יופקדו על הוראת הקורס. הקורס יתקיים במסגרת לימודי החינוך התעבורתי בבתי הספר התיכונים. תלמידים שאינם משתתפים בלימודי החינוך התעבורתי בבתי הספר, יעברו את הקורס במסגרת חלופית, שתקבע על ידי הרלב"ד.
 
על פי תכנית משרד התחבורה, בסיום הקורס יבחנו התלמידים במבחן ייעודי בנושא הרכיבה על האופניים. רשות הרישוי במשרד התחבורה תנפיק אישור כשירות לכל רוכב האופניים שעמד בהצלחה במבחן ייעודי שיקבע על ידה. לרשות השוטרים ופקחי הרשויות המקומיות יועמד מאגר שבו יופיעו כל הרוכבים שקיבלו אישור כשירות. משרד התחבורה בתיאום עם משטרת ישראל יקים ממשק מקוון בין רשות הרישוי למשטרה באמצעותו יוכל שוטר בזמן אמת לדעת האם לרוכב ניתן אישור כשירות או שעבר מבחן עיוני לקראת קבלת רישיון הנהיגה.
 
במקביל לתוכנית להסדרת תחום האופניים החשמליים, השר כץ הנחה להוריד את גיל הנבחנים במבחן התיאוריה ל-15.5, במקום 16 ו-3 חודשים כיום. הורדת גיל לימוד התיאוריה נועדה להקנות לצעירים ידע והתמצאות מוקדמים בחוקי התעבורה, הן כרוכבי אופניים רגילים והן כהולכי רגל, ולאפשר גם לבני 16 שיעמדו במבחן התיאוריה, לרכוב כחוק על האופניים והקורקינטים החשמליים.
 
החל מ-1 בינואר 2019 ייאסר על רוכב אופניים חשמליים או קורקינט ממונע, שאין ברשותו רישיון נהיגה, שטרם עבר את מבחן הקורס הייעודי או שלא ניתן לו אישור כשירות לרכוב על הכלים החשמליים.
 
חובת חבישת קסדה. משרד התחבורה יקדם את פרסום הצעת החוק הממשלתית, המחייבת את כל רוכבי האופניים החשמליים בחבישת קסדה, בעת הרכיבה עליהם, בכל גיל ובכל הכבישים. הצעת החוק אושרה לאחרונה בועדת השרים לענייני חקיקה ובקרוב תוגש לאישור הכנסת. הקנס בגין רכיבה על אופניים חשמליים או קורקינט ממונע ללא קסדה יועלה מ-250 שקלים ל-1000 שקלים.
 
חובת שימוש באפוד זוהר. החל מ-1 בינואר 2019, יחויבו כל רוכבי האופניים והקורקינט החשמליים ללבוש אפוד זוהר במהלך הרכיבה בשעות החשיכה ובראות לקויה, אשר נועדה להגביר את נראות הרוכבים בכבישים. כיום, לא קיימת חובה על רוכבי האופניים ללבוש אפוד זוהר.
התכנית שהוגשה על ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, מתכללת את הפעילות של כל המשרדים והגופים העוסקים בנושא ובכללם משרד התחבורה, משרד האוצר, משרד המשפטים, משרד החינוך, משרד הפנים, המשרד לביטחון פנים, משטרת ישראל, הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים והרשויות המקומיות.
תגובות לכתבה(4):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  ביטוח
  אהרון 14/10/2018 16:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה עם ביטוח חובה ? ביטוח צד שלישי .? נושא בעל משמעות מתוך ניסיון אישי . רוכב אופניים חשמליים פגע במכונית מאחור וגרם נזק של כ10000 איך ישלם ?
  סגור
 • 2.
  קסדה ואפוד זוהר לקשיש
  קשיש מצוי 14/10/2018 16:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מי ייתן מחוקקי היקרים,תרתי משמע,שלאחר שלא תוכלו לנהוג יותר במכוניותיכם המפוארות תאלצו ללכת על מדרכות תל אביב,אז תבינו ,אם תישארו בחיים ,את הסכנות שהולכי הרגל חשופים אליהם,בינתיים חברי הקשישים ההולכים על המדרכות כדאי להצטייד בקסדה באפוד מגן מלא וזוהר וגם תפילה אולי תעזור למאמינים
  סגור
 • 1.
  לא אושרו לוחות רישוי!אין סיכוי שפקח יכול לתפוס את הרוכב (ל"ת)
  כועס 14/10/2018 14:51
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • @ צודק לגמרי ! חייבים לוחית רישוי ! @
  אחד העם 14/10/2018 15:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה זו ההפקרות הזו ? איך אפשר לאתר את בעל האופניים ? לרוץ אחריו ? שר התחבורע !!!
  סגור