פרסום ושיווק

דיון חירום בכנסת על רקע המיזוג בין הבינלאומי ובנק אוצר החייל

ועדת הכספים של הכנסת מוחה על המיזוג הצפוי וטוענת כי הדבר יפגע בתחרות בין הבנקים ובצרכן הישראלי. הבינלאומי: "לא נפטר עובדים ולא נסגור סניפים"
נועם בראל |  3
מליאת הכנסת (צילום יח"צ)
ועדת הכספים של הכנסת כינסה הבוקר (ג') דיון חירום בנוגע למיזוג הצפוי בין בנק אוצר החייל והבנק ה {בינלאומי} , במהלכו טענו חברי הודעה כי המיזוג סותר את חוקת הכנסת הדוגלת בהגדלת השחקנים השונים בתחום הפיננסי וכי לטענתם הימצאות בנקים קטנים תתרום לצרכן הישראלי.
לאחר מספר חודשים שמנהלים הצדדים משא ומתן קדחני ועיקש כשמצד אחד, דרש הועד את שמירתו ועצמאותו של הבנק תמורת התייעלות מסיבית ואילו ההנהלה דורשת את מיזוגו, הודיעה ההנהלה כי תוציא לפעול את רצונה למזג את הבנקים. לאור זאת, קראו חברי הכנסת לכנס את הוועדה במטרה לסכל את ההליך אשר לטענתם יחזק את הריכוזיות בענף הבנקאות הישראלי.
במסגרת הדיון הורתה ועדת הכספים לבנק הבינלאומי להגיע להסכמות עם עובדי בנק אוצר החייל תוך חודש, כשידווח בנק ישראל לוועדה האם המהלך יפגע בתחרות בין הבנקים. הבנק הבילואמי מצידו טען כי לא יפוטרו עובדים או ייסגרו סניפים במסגרת המיזוג. 
 
יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני: "אני מצפה שבנק ישראל, רשות ההגבלים העסקיים והפיקוח על הבנקים יראו את התחרותיות לנגד ענייהם ויפעלו לשמירה על עובדי הבנק וסניפיו. אני קורא לצדדים לשוב לשולחן המו"מ ולפתור את המחלוקות טרם נצטרך אנו, חברי הועדה להוכיח  את סמכותנו".
ח"כ מיקי לוי (יש עתיד), סגן שר האוצר לשעבר ויוזם הדיון טען: " תמוהה לי המגמה של בנק ישראל ושל המפקחת על הבנקים שמצד אחד אומרת כי היא רוצה להרחיב את ההיצע ולהכניס שחקנים חדשים אך מצד שני מצמצמת בנקים קטנים. למרות שלפני מספר חודשים הצליחה הוועדה לסכל מיזוג בנקים, הניסיונות לצמצם את התחרותיות בענף לא פוסקים, זהו חריגה קשה ממסקנות ועדת שטרום ומרוח הכנסת"
ינון שויקה, סמנכ"ל בנק הבינלאומי: "הנהלת הבנק החליטה על מיזוג תוך שמירה מלאה של זכויות העובדים, בלי לפגוע בסניפים ובלקוחות. אנחנו מתמודדים מול בנקים גדולים מאתנו כך שאנחנו הבנק הקטן במערכת, אין בנק שחשובה לו תחרות כמו הבינלאומי. יש כפילויות במטה, שאני מטפל בהן בלי לפגוע בעובדים אני משפר את פעילותו וחוזקו. אני מוכן להתחייב שאף סניף לא ייסגר כתוצאה מהמיזוג, לא יהיו פיטורים, כמה עשרות עובדים יפרשו בחבילות פרישה מרצון מכובדות. העובדים ירוויחו כשיעברו להסכם העבודה של הבינלאומי שהוא טוב יותר, הם יעבדו פחות 6 שעות ואפשרויות הקידום שלהם גדלות מאוד".
מזל בובליל, יו"ר עובדי בנק אוצר החייל: "אני חייבת להביע תמיהה, מעולם לא ראינו את ינון שמייצג את הבנק בשום דיון ובשום מו"מ, אני פה בשם 700 עובדים ועוד 250 גמלאים, כל חטאי עובדי אוצר החייל שהם עובדי בנק מצוין. הוא אומר שלא יפטרו אבל לנו אמרו במו"מ שעובדי הנהלה שלא ירצו לפרוש ייסגר להם המשתמש, זה לפרוש מרצון? זה בנק מפואר בן 74 שנים, יעיל, מה אתם רוצים? אנחנו חושבים שיש הצדקה להשארת הבנק עצמאי. צריך לערב את הנגיד החדש, לא לבצע מחטף בשלהי הכהונה של פלוג".  
בסיכום הישיבה, קרא יו"ר הוועדה, ח"כ גפני לגורמים השונים בבנק הבנילאומי ובאוצר החייל לחזור ולנהל את המו"מ ולמצוא פתרונות. בנוסף, ביקש ח"כ גפני מבנק ישראל, הרשות להגבלים ומפיקוח על הבנקים להעמיק בפרטים ולישר קו עם מדיניות הכנסת והחוקה.
תגובות לכתבה(3):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  בינו רק מושך דיבידנדים חעובדים לא נותן שקל. אל תסכימו
  דני דין 16/10/2018 16:37
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אל תסכימו למיזוג . מי זה ינון ? בינו לא שואל אף אחד . רק הדיבידנדים ומכירות של נכסי הבנק. איפה הפיקוח על הבנקים ? מרוקן את הקופה . הועדים יושנים בבינלאומי
  סגור
 • 2.
  ממשיכים לעזור למונופליסטים החזיריים
  שמעיה 16/10/2018 16:32
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אין צורך להעשיר את העשירים על חשבון העובדים לא היו עושים מהלכים כאלה אילו לו היה לזה הכנסה נוספת ,על חשבון לקוחות הבנקים לפגיעה בעובדים
  סגור
 • 1.
  אוי הפופוליזם..
  תמר 16/10/2018 13:33
  הגב לתגובה זו
  2 1
  משמיד כל חלקה טובה
  סגור