פרסום ושיווק

פלוג במסר לכחלון: "המדיניות הנוכחית נוטה להתמקד בטווח הקצר"

הנגידה היוצאת שולחת חץ לעבר המדיניות של שר האוצר: "המדיניות נוטה, יותר מבעבר, להתמקד בתועלות של הטווח הקצר ולהתעלם מסיכונים ועלויות"
מערכת Bizportal |  5
נגידת בנק ישראל קרנית פלוג (צילום בני גם זו לטובה)
ד"ר קרנית פלוג, הנגידה היוצאת של בנק ישראל, שלחה מסר לשר האוצר משה כחלון בנוגע למדיונות שלו בכנס בינלאומי לרגל סיום תפקידה. פלוג התייחסה לתפקידו של בנק ישראל כיועץ הכלכלי של הממשלה ואמרה: "אני מאמינה כי בתוך ההקשר הפוליטי הנוכחי שבו המדיניות נוטה, יותר מבעבר, להתמקד בתועלות של הטווח הקצר ולהתעלם מסיכונים ועלויות לטווח הארוך, חיוני שמוסד עצמאי בעל מוניטין יספק ניתוח מדיניות וייעוץ, ויסייע בהסברת הסוגיות לציבור".
פלוג ניצלה את נאומה האחרון כנגידה להעביר ביקורת על החלטות של משרד האוצר. האוצר בראשות כחלון ביצע לאחרונה מספר החלטות בעלת השלכות מרחיקות לכת על תקציב המדינה, בהן תוכנית מחיר למשתכן, ותוספות במיליארדי שקלים למגזרי לחץ. רק לאחרונה חתם כחלון על הסכם תוספות שכר לשוטרים - הסכם שמוערך בכ-20 מיליארד שקל אשר טרם קיבל את אישרו של רה"מ נתניהו.
פלוג גם הסבירה את עמדות בנק ישראל ש"שמר" על הבנקים מפני רפורמות מרחיקות לכת. עמדה זו של בנק ישראל באה למעשה על חשבון הציבור שכן בנק ישראל מנע מפוליטיקאים לבצע רפורמות להוזלת השירותים הבנקאיים: "באשר לחיכוך בין הבנק המרכזי והמערכת הפוליטית, הרי שבמהלך כהונתי המתח גבר דווקא סביב נושאים הנמצאים בליבת העשייה של בנק ישראל, הנוגעים לתמיכה ביציבות הפיננסית. החתירה להגברת התחרות בשירותים פיננסיים, שכולנו שותפים לה, הובילה לויכוח ער לגבי הקצב, ההיקף, והפרטים הספציפיים של הרפורמות במגזר הפיננסי. הויכוח התמקד בכך שהתעקשנו להבטיח שהרפורמה לא תערער את היציבות הפיננסית, שלעיתים נתפסת כמובנת מאליה על ידי השותפים שלנו בעיצוב הרפורמה. בעבר, דווקא החיכוך עם המערכת הפוליטית לגבי תהליך הדיסאינפלציה, שגם הוא כמובן בליבת העשייה של הבנק המרכזי, היה אינטנסיבי, ויעקב פרנקל שיושב כאן, יכול להעיד על כך".
"הנגידה המפתיעה בעולם"
פלוג ניסתה להגן על המדיניות שהנהיגה בזמן כהונתה - הריבית האפסית - שגרמה בין השאר לעליית מחירי הדיור, ואמרה: "הדבר היחיד שארצה לומר הוא שניהול המדיניות המוניטרית בישראל בחמש השנים האחרונות, שאולי נראה משעמם לפעמים לצופים מהצד, היה למעשה מסע מרתק למעורבים בעשיית המדיניות. בתחילת הדרך, הפחתנו את הריבית ל-0.1% - הרמה הנמוכה אי פעם בישראל, מהלך שזיכה אותי בתואר הנגידה המפתיעה בעולם על פי אחת מרשתות החדשות הבינלאומיות".
בכנס נכח סטנלי פישר הנגיד לשעבר; וכן נדין בודו-טרכטנברגU המשנה לנגידה.
תגובות לכתבה(5):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  על בנק ישראל לשמור על יציבות מחירים.
  ככה זה 05/11/2018 11:01
  הגב לתגובה זו
  1 0
  עם מידיניות ריבית 0, על יציבות מחירי הדיור , הבנק לא שמר. לכן הנגידה הפתיעה עם ניתוח בועת נדל"ן. כישלון
  סגור
 • 4.
  פלוג עם פישר הרסו דור של צעירים כשהם דואגים למי? (ל"ת)
  ישראל ישראלי 05/11/2018 10:49
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 3.
  פלוג
  שמיל 05/11/2018 09:29
  הגב לתגובה זו
  0 1
  עוד נתגעגע לישוב הדעת ועמידתה בלחצים פופוליסטים.
  סגור
 • 2.
  כחלון שמאל מתחנף לתקשורת
  גמילות חסדים 05/11/2018 09:22
  הגב לתגובה זו
  0 1
  כחלון נגד חוקים שמגבירים משילות היהודחם.כחלון תומך בטרור שופטי עליון כחלון מסייע למסתננים כחלון נגד יהדות.הזהרו מהצבועים.ר. הבית היהודי ידאג למגזר היהודי
  סגור
 • 1.
  כחלון יצר חורבן לטווח הארוך (ל"ת)
  אזרח 05/11/2018 09:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור