פרסום ושיווק

לאן מועדות פניו של השוק? תלוי בבחירות האמצע בארצות הברית

בחירות אמצע הקדנציה בארצות הברית לא היו כה משמעותיות עבור השוק מזה שנים, מהפך דמוקרטי צפוי לגרום להיחלשות השוק
גיא עיני |  6
בחירות האמצע בארצות הברית יצאו לדרך והבוחרים האמריקאים יקבעו כיצד תהיה החלוקה של 435 המושבים בבית הנבחרים ו-35 מושבים בסנאט כשההשלכה הישירה היא עד כמה קל יהיה לנשיא טראמפ להוביל מהלכים בשנתיים שנותרו לו לקדנציה הנוכחית.
על פי סוכניות ההימורים, הדמוקרטים ישלטו על בית הנבחרים בשעה שהרפובליקנים ישמרו על הסנאט, דבר שיקשה על טראמפ לבצע מהלכים ויהפוך את סדר היום שלו לקשה יותר.
מאז בחירתו של טראמפ, מדד ה-S&P 500 עלה ביותר מ-27%, כשנתון זה גובר על החודשים הראשונים של ביל קלינטון, רונלד רייגן וג'ורג' בוש הבן, אולם נמוך יותר משל ברק אובמה אבל חשוב לציין שהמדדים החלו לעלות לאחר המשבר הכלכלי.
ניתן לראות כי המניות הגלובליות נאבקות בשנה הנוכחית, ובמיוחד בחודש אוקטובר אך אנליסטים בארצות הברית מערכים כי אם הרפובליקנים ישלטו בבית הנבחרים ובסנאט נוכל לצפות לראות חזרה של שוק של קונים.
אסטרטג ראשי ב-BNP Paribas Fortis, פיליפ הייסלס, אמר כי במידה והרפובליקנים יאחזו בסנאט ובבית הנבחרים זה יאפשר לטראמפ להמשיך במדיניות השוק הידידותית ומוסיף ואומר שהוא יכול אפילו לראות אותו (טראמפ) הופך קצת פחות עוין לסין, ומייצר מקפצה למניות בינלאומיות. הייסלס הוסיף כי אם טראמפ יפסיד את הבית התחתון (בית הנבחרים) ההשפעה על השוק תהיה נייטרלית ועלולה אפילו לזרז מהלך של טראמפ להסכם עם סחר חדש מול סין.
הייסלס מוסיף ואומר כי הסיכוי של טראמפ והרפובליקנים להפסיד גם את בית הנבחרים וגם את הסנאט הוא כ-10% בלבד אבל הודה כי תרחיש כזה יכול להוביל את השווקים לירידות עקב חוסר בכוח פרלמנטרי מה שעלול לגרום לכך שיכולתו להוביל מהלכים במלחמת הסחר ירד בחצי.
​אדוארד פארק, מנהל השקעות בבית ההשקעות הבריטי ברוקס מאקדונלד, אומר כי המשקיעים לא צריכים ליחס לבחירות האמצע חשיבות רבה מדי. לדבריו של פארק חלק ניכר מהפוליטיקה האמריקאית "נגרם על ידי פקודות ביצוע ולא חקיקה" ולכן הבחירות של  אמצע הקדנציה עשויות להיות פחות חשובות.
ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים, עפר קליין, אומר כי ישנם שלושה תרחישים מרכזיים אפשריים:
הראשון, הוא המצב הקיים ברובו נשמר כאשר הרפובליקנים ממשיכים לשלוט בשני בתי הקונגרס. בתרחיש זה נצפה לסנטימנט חיובי בשווקי המניות ולעליית תשואות, מאחר שהדבר יאפשר לנשיא להמשיך ולממש הקו של מדיניות פיסקאלית מרחיבה תוך הפחתה נוספת של מיסים, חשוב לציין כי על פי הסקרים ההסתברות לכך נמוכה אולם כך גם היה הניצחון של טראמפ במערכת הבחירות האחרונה.
האפשרות השנייה היא מהפך, כאשר הדמוקרטים משיגים רוב בשני בתי הקונגרס (לפי הסקרים גם ההסתברות לכך נמוכה). בתרחיש זה הנשיא האמריקאי הופך ל"ברווז צולע" ומתקשה להוביל חקיקה משמעותית. יותר מכך, בתרחיש זה ישנה האפשרות שהדמוקרטים ינסו אף לבטל רפורמות של הנשיא שכבר עברו. במקרה זה נראה סנטימנט שלילי בטווח הקצר בשווקי המניות, עלייה נוספת בתנודתיות וירידת תשואות האג"ח.
והאפשרות בעלת הסבירות הגבוהה ביותר היא שהמפלגה הרפובליקאית צפויה לשמור על הרוב הדחוק שלה בסנאט, אך לאבד את הרוב בבית הנבחרים. תרחיש זה הוא הסביר ביותר על פי הסקרים, ולכן סביר שחלק גדול מתרחיש זה כבר מגולם בשווקים, מכאן שלא נראה בתרחיש זה זעזוע משמעותי.
תגובות לכתבה(6):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  אז מה כתבתם כל הרבה?
  חחח 06/11/2018 13:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הרי בסופו של דבר כתבתם שהכל כבר מגולם בשווקים...
  סגור
 • 2.
  לא משנה מה תוצאות הבחירות השוק בדרך למטה
  אין קשר בין הדברים 06/11/2018 12:58
  הגב לתגובה זו
  3 3
  אין יותר BUYBACK! הפד מצמצם אחזקות באג"ח! ריבית במגמת עלייה, דראגי מסיים את הבלוף, אירופה אבודה, תחזיות לרבעונים הקרובים של החברות נמוכה יותר... בקיצור שוק לא יכול לעלות ללא הפסקה טראמפ או לא טראמפ
  סגור
 • 1.
  הנתונים מובילים למסקנה אחרת
  שימי 06/11/2018 11:36
  הגב לתגובה זו
  0 4
  8 שנים בתקופת אובמה ה SMP עלה בממוצע רב שנתי יותר מ 14% לשנה הנסדק באותה תקופה עלה יותר מ 17% לשנה. בינתיים בתקופת טרמפ ה SMP עלה בשנתיים האלו כ13% לשנה. ואם ימשיך עם מלחמות הסחר הוא ידרדר את השוק , ולכן חשוב שהדמוקרטים ינצחו כדי לבלום את מלחמותיו.
  סגור
 • גם אני אוהב את טרמפ בגלל התמיכה בנו אבל מלחמות הסחר שלו
  שימי 06/11/2018 17:05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  יפילו את הבורסות
  סגור
 • אין בעולם מדד כזה SMP תהיה רציני ותגיד מה כן יש (ל"ת)
  שושנת יריחו 06/11/2018 13:51
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • טעות שלי S&P (ל"ת)
  שימי 06/11/2018 16:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור