פרסום ושיווק

למרות המהפך, טראמפ צפוי להמשיך לקבל תמיכה במלחמת הסחר מול סין

למרות שליטה דמוקרטית, טראמפ צפוי להתמך על ידי שני הצדדים בנושא הסחר והקניין הרוחני מול סין, אולם הטלת מכסים על אירופה עלולה להיתקל בקשיים
גיא עיני | 
בזמן שהקולות האחרונים מבחירות אמצע הקדנציה בארצות הברית נספרים, התמונה המצטיירת מתחילה להיות ברורה. הסקרים (הפעם) חזו את תוצאות "משאל העם", על פי לשונו של הנשיא טראמפ, והתמונה העולה היא כי בית הנבחרים ישלט על ידי הדמוקרטים שעשו מהפך אבל הסנאט יישאר אצל הרפובליקנים.
תוצאות בחירות אמצע הקדנציה צפויות להביא למספר שינויים משמעותיים על הדרך שבה טראמפ יוכל להשיג את מטרותיו אך התוצאות אינן יכולות להיות משמעותיות למדיניות הסחר של ארצות הברית. עם זאת, סביר להניח כי מדיניות "אמריקה ראשונה" של טראמפ לא תשתנה בצורה משמעותית, גם עם הזכייה של הדמוקרטים בבית הנבחרים, אומרים אסטרטגים בארצות הברית.
התוצאות של בחירות האמצע צפויות לקרוא תיגר על הנשיא טראמפ במספר תחומים, כשביניהם ההוצאות הצבאיות, אולם בגזרה של מדיניות סחר החוץ, אחד התחומים הרלוונטים ביותר לקהילה הבינלואמית, טראמפ ימשיך לפעול עם תמיכה מבית ויוכל לקבוע את התנאים בנושא זה ללא קשר לחלוקה של הקונגרס.
הסיבה לכך היא כי "לקונגרס אין יכולת רבה לשלוט במדיניות הסחר", כתבו אנליסטים ב- RBC Capital Markets. במקום זאת, "למשרד הסגול יש סמכויות מרחיקות לכת לפעול באופן חד-צדדי", כלומר הנשיא צפוי "להמשיך לדחוף את סדר היום המסחרי שלו", הם המשיכו.
איך זה ישפיע על סין, אירופה ושאר העולם
"זה הולך להיות אותו דבר, אם לא יותר גרוע, במונחים של ארה"ב וסין", אמר סטיבן אוקון, יועץ בכיר של מקלארטי ושות' ל-CNBC, בזמן שתוצאות הבחירות החלו להגיע. הדעה הרווחת היא כי שני היריבים הפולטיים, הדמוקרטים והרפובליקנים יתמכו בעמדה הקשוחה  בנושא הסחר מול סין והקניין הרוחני. המשמעות לכך היא שטראמפ עשוי להנות מגיבוי מצד שתי המפלגות על מנת לקדם את האינטרס האמריקאי ולהפחית את הגרעון הדו צדדי מול בייג'ין.
יש פחות שטח ביניים למדיניות סחר מאשר בעבר", אמר דיוויד אדלמן, שגריר ארה"ב לשעבר בסינגפור ופרופסור באוניברסיטת ניו-יורק, ל- CNBC לפני שהגיעו התוצאות של בחירות האמצע. "הדמוקרטים הפרטיזנים היו באופן מסורתי מפלגה פרוטקציוניסטית יותר בעוד טראמפ והרפובליקנים מאוד ניציים בכל הקשור לסין".
כתוצאה מכך, אדלמן אמר כי תוצאות הבחירות לא ישפיעו על מדיניות טראמפ, אלא אם הכלכלה האמריקנית תתחיל לסבול ממאבק התעריפים של המדינה, כשבמקרה כזה הקונגרס יכנס לתמונה, הוסיף אדלמן.
"אם טראמפ היה מטיל מכסים נוספים על האיחוד האירופאי או פועל ליציאה מארגון הסחר העולמי, סביא להניח שהיינו רואים את הדמוקרטים מתערבים בכך.  "בעוד שהסחר אינו בהכרח נושא קריטי עבור הדמוקרטים, אין זה סביר שהם יתמכו במלחמת סחר עם בעלות ברית מסורתיות כמו האיחוד האירופי" אמרו כלכלנים ב-ING לפני פרסום תוצאות הבחירות.
"יציאה מארגון הסחר העולמי לא צפויה לקבל תמיכה מצד הדמוקרטים ולכן הקונגרס כולו עשוי להעלות התנגדות רבה יותר למדיניות הסחר מאשר בעבר", הוסיפו הכלכלנים.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה