פרסום ושיווק

רשות ני"ע מציגה: כל הדרכים לחסוך בעמלות המסחר

ברשות ההגבלים העסקיים ורשות ני"ע מנסים להגביר את התחרות בתחום הברוקראז': "97% מהציבור סוחר דרך הבנקים, למרות שהעמלות גבוהות יותר"
ערן סוקול |  15
ענת גואטה, יו"ר רשות נירות ערך (צילום ענבל מרמרי)
צוות משותף של רשות ההגבלים העסקיים ורשות ניירות ערך פרסם הבוקר (ב') את המלצותיו לעידוד התחרות בשוק הברוקראז' להערות הציבור. הצוות מצא כי 97% מהלקוחות הפרטיים הסוחרים בניירות ערך מעדיפים לעשות זאת באמצעות הבנקים, על אף שעמלות הבנקים במרבית המקרים גבוהות יותר מאלו שמציעים חברי בורסה שאינם בנקים, המספקים שירותי מסחר (ברוקרים). כמו כן, מצא הצוות כי קיימים חסמים המפחיתים או אף מונעים את התחרות בתחום.
אסטרטגיות אגרסיביות של שימור לקוחות
ראשית, שירותי המסחר בניירות ערך שמספקים הבנקים ללקוח הם רק מרכיב אחד מסל שירותים רחב יותר. לקוחות נוטים לצרוך את שירותי המסחר בניירות ערך בבנק בו הם מנהלים את חשבון העו"ש ושמעניק להם את סל השירותים הבנקאיים. בנוסף, הבנקים נתפסים על ידי הציבור כגופים בטוחים יותר מחברי בורסה שאינם בנקים וללקוחות קשה להשוות בין העמלות שגובים הספקים השונים.

לקוחות שבכל זאת יבקשו להעביר את פעילות המסחר בניירות ערך לחבר בורסה שאינו בנק צפויים להיתקל בניסיונות שימור לקוחות, ובהם גם הנחות אשר אינן מוצעות ליתר הלקוחות. מספר גורמים אף טענו בפני הצוות כי לעיתים ננקטות אסטרטגיות אגרסיביות יותר של שימור לקוחות, כגון: ניסיון לשכנע את הלקוח שהמעבר לחבר שאינו בנק עלול לסכן אותו, או ניסיון להערים קשיים על תהליך המעבר.

ייעוץ השקעות ופרישת סניפים ארצית
קיימים קשיים בפתיחת חשבון אצל חברי בורסה שאינם בנקים, בין היתר, מכיוון שאין להם פרישת סניפים ארצית. כמו כן, הבנקים מציעים ללקוחות שירות ייעוץ השקעות, ואילו חברי בורסה שאינם בנקים יכולים לספק שירותי שיווק השקעות בלבד, ולרוב אינם מציעים זאת. 

המלצות הצוות לעידוד התחרות בתחום הברוקראז' 
בימים אלה רשות ניירות ערך מקדמת יחד עם משרד האוצר את החקיקה לאסדרת פעילות ברוקר-דילר לאסדרת תחום הברוקר דילר בישראל בדומה למקובל בשווקי הון מפותחים. אסדרה זו נועדה להגביר את ההגנה על ציבור המשקיעים ומתוך כך להגביר את אמון הציבור בפעילות זו. 

עוד ממליץ הצוות המשותף לבחון הקמתה של קרן ביטוח שיתופית אשר תעניק ביטוח למשקיעים במקרים של הונאה או רשלנות בתאגיד במטרה להגביר את יציבות המערכת הפיננסית, כמו גם את תחושת הביטחון בקרב המשקיעים.

ניהול הכספים מתוך חשבון הבנק
בכדי להתמודד עם הפחד של הוצאת הכספים מהבנק, ממליץ הצוות על מתן אפשרות לחברי הבורסה השונים לבצע פעולות בניירות ערך עבור הלקוח ישירות מחשבון הבנק שלו, ללא צורך בהעברת ניירות הערך וכספים אל חבר הבורסה. אפשרות זו צפויה להסיר מספר חסמים לתחרות, שכן יוסר החשש מהעברת הכספים מחוץ לבנק והלקוח ימשיך לנהל את כל חשבונותיו במקום אחד.

לצורך התמודדות עם יתרון המערכת הבנקאית בפריסת הסניפים הארצית, ממליץ הצוות להקל על חברי בורסה שאינם בנקים בעת פתיחת החשבון באמצעות ביצוע תהליכי "הכר את הלקוח" באופן מקוון, תוך הסתמכות על אמצעי זיהוי כגון: חתימה דיגיטלית, שיחת ועידה מצולמת, העברה בנקאית מחשבון המקור ואמצעים נוספים.

מעבר חלק, בלי נסיונות שכנוע
על פי ההמלצות, הטיפול בכל ההיבטים הקשורים להעברת חשבונות הלקוח מהספק הנוכחי שלו אל הגוף אליו הוא מעונין לעבור יתבצע על ידי הגוף הקולט. בנוסף, הוצלץ לתת לחברי הבורסה היתר להנפיק אמצעי תשלום (כגון כרטיסי אשראי) ישירות מחשבון המסחר של הלקוח. כך ייחסך הצורך בהעברות כספים חזרה לבנק לצורך שימוש בהם.

עוד ממליץ הצוות על קידום המלצות ועדת שטרום בעניין השוואת מחירים, במטרה להקל על ציבור הלקוחות בביצוע השוואת מחירים ובבדיקת כדאיות מעבר. בנוסף, החל מאוגוסט 2018, מפורסם באתר הבורסה לניירות ערך ריכוז עמלות שגובים חברי הבורסה מלקוחותיהם לצורך השוואה ולעידוד התחרות, בהתאם לשינוי המבני בבורסה.

שירותים איכותיים במחירים תחרותיים
יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה: "הצבתי את תחום הברוקראז' ואסדרתו על סדר יומה של הרשות כדי להבטיח שאנו עומדים בסטנדרטים המקובלים בעולם לשמירה על עניינו של  ציבור המשקיעים. ספקי שירותי המסחר בניירות ערך (ברוקרים) הם אלה שמאפשרים לציבור גישה ישירה להשקעות בשוק ההון. המלצות הצוות נועדו לאפשר לציבור לקבל שירותים איכותיים במחירים תחרותיים. ההתפתחויות הטכנולוגיות בתחום זה מייצרות דרכים ופתרונות חדשים להנגיש, להוזיל ולייעל שירותים אלו, ואנו פועלים ליצירת התשתית הרגולטורית הנדרשת להטמעתם".

הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין: "המלצות הדו"ח משתלבות בתוך מערך כולל של פעולות בהן נוקטת רשות ההגבלים העסקיים כדי להגביר את התחרות בתחום הבנקאות. הרשות מרכזת את מאמציה ביצירת אפשרויות ללקוחות לצרוך שירותים בנקאיים שלא באמצעות הבנקים בהם הם מנהלים את חשבון העו"ש שלהם ולאפשר גישה נוחה של הלקוחות לכלל הגופים המספקים שירותים אלו, לרבות גופים חוץ בנקאיים. הדו"ח העוסק בשירותי מסחר בניירות ערך משתלב היטב במאמץ הכולל הזה והוא פרי מחקר שוק מעמיק".
תגובות לכתבה(15):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  מה שהכי חשוב עדיין לא בוצע - הפחתת מס רווח הון
  צעד חיובי של גואטה 19/11/2018 18:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל עוד ענת גואטה לא שמה לעצמה בראש סדר העידפויות, להוריד את מס רווחי ההון על סוחרים קמעונאיים קטנים - הבורסה תמשיך לאבד אותם ואת מחזורי המחסר. אם רוצים מסחר שכולל את הקטנים, ובכלל, צריך להוריד את המס הגבוה הזה. כל השאר זה רק קוסמטיקה.
  סגור
 • 9.
  עמלת "טיפול"
  בתי ההשקעות 19/11/2018 17:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בתי ההשקעות [חב' הביטוח] צריכים לבטל את עמלת "טיפול" בחשבון אין שום טיפול תכלס זו עמלת משמרת דמי ניהול ...עמלת גזל
  סגור
 • 8.
  הצעה פשוטה
  אריק 19/11/2018 12:59
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אם מתמקדים בחסמים, שיקחו בחשבון שעל העברת תיק השקעות בשלמותו מבנק יש עמלה מפוקחת בקרה של כמה שקלים. לעומת זאת מי שרוצה להעביר תיק מחבר בורסה שאינו בנק, יתקל בעמלה גבוהה שעשויה להגיע למאות שקלים. זה מרתיע אנשים מלעבור לברוקר כזה מחשש שיתקעו שם לנצח, ללא אפשרות לעבור מתחרה
  סגור
 • 7.
  הצבתי את תחום הברוקראז' ואסדרתו (ל"ת)
  קורן 19/11/2018 11:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  תורידו את המס כבר ל 10% הרסתם לנו את הבריאות גנבים 25%
  תום 19/11/2018 11:08
  הגב לתגובה זו
  9 0
  על מה??? כסף שכבר שילמנו עליו מיסים בכל נקודה בדרך תורידו לנו כבר את המס רוב המשקיעים הם ממעמד הביניים ולא האלפיון העליון דייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייי
  סגור
 • 5.
  היה לי חשבון באקסלנס - הם סגרו לי אותו ביוזמתם
  אין מספיק פעולות 19/11/2018 10:40
  הגב לתגובה זו
  3 0
  כי לא ביצעתי מספיק פעולות. חשבון מסחר בנייע שנפתח דרך אתר הפורומים המפורסם. זה היה כבר לפני שנים. לא זוכר אם הכריחו אותי לסגור או הטילו עמלה חודשית מופרחת.
  סגור
 • שקלים והעמלת ניהול מינימום
  היה לי חשבון עם 50 19/11/2018 13:11
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגרו לי את החשבון
  סגור
 • רצו 600 שח שנתי עבור הזכות לשמור לי על הכסף שבמזומן
  אילצו אותי לסגור 19/11/2018 15:01
  הגב לתגובה זו
  1 0
  יש להם 20 אלף דולר שנמצאים במזומן - למה לחלוב לי גם 50 שח כול חודש דמי משמרת. יש תקופות שמעדיפים גדר.
  סגור
 • דמי שמירה בתחפושת 0.8 אחוז שנתי
  עולב 19/11/2018 15:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איזה סיפור היה אז לפתוח את החשבון - טפסים בלי סוף, הזדהות בפני עורך דין שלהם, ללמוד את התוכנה הענתיקה המקוללת שלהם.
  סגור
 • תזכר!!!
  Xman 19/11/2018 11:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תנסה להזכר. בינתיים על תכתוב שטויות.
  סגור
 • מופרחת (ל"ת)
  מופתי 19/11/2018 11:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  מתעסקים בשטויות
  אייל 19/11/2018 10:32
  הגב לתגובה זו
  8 2
  בשביל זה אתם מקבלים משכורות עתק? משעמם לכם? תילחמו עם שר האוצר להוריד את המס על רווחי הון ל 10 אחוז ! אין אלטרנטיבה השקעה ראויה לכסף ולכן אנשים קונים דירות. כמה שהטפשות חוגגת במדינה הזאת
  סגור
 • 3.
  עברתי מהבנק וחסכתי אלפי שקלים בעמלות והפסדתי הרבה פחות
  מומלץ מאוד 19/11/2018 10:26
  הגב לתגובה זו
  1 1
  בגלל יועצי הבנק הפסדתי הרבה יותר מכספי
  סגור
 • 2.
  כדי להקים קרן כזאת יקנסו את המשקיעים בעמלת קרן .
  קרן הצבי 19/11/2018 10:14
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בישראל אין שום דבר חינם. עוד מינוי הזוי של כחלון .עבר להרוס סופית את הבורסה. גם ככה אין טעם להשקיע בבורסה הכושלת המס על הבורסה יותר חשוב מעמלה . דפקו את הצבור במס מיותר. לפיד הרס סופית עם חובת הגשת דוח מחזור הזוי. וכעת זורקים שנקל למשקיעים וחושבים שכולם יגיעו לקנות מניות זבל . לא שווה להשקיע. תכף ביבי וכחלון יעופו וכולם יחזרו להשקיע בדירות אם בישראל או בחול. כי מדינת ישראל קורסת בגלל ניהול כושל של ביבי וכחלון כעת הגיעו לסוף הדרך
  סגור
 • 1.
  כבר 5 שנים מעכבים את ההקלות בביטוח למנהלי תיקים !!
  ליו"ר הרשות לניע 19/11/2018 09:58
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הבטיחו הקלות ברגולציה ולא מקיימים
  סגור