פרסום ושיווק

בין קיצוץ לציוץ - לאן הולך שוק הנפט העולמי?

נשיא ארה"ב נערך לעימות מול סעודיה, רוסיה והחברות המעוניינות להוכיח פעם נוספת דומיננטיות בשוק הסוער. בטרם החל הסיבוב הראשון, טראמפ משגר חבטה ראשונה

מיטל בר דוד |  1
המתמודדים בזירת האגרוף של שוק הנפט העולמי נערכים לעימות. בצד האחד – סעודיה, רוסיה והחברות, שעומדות לקצץ; בצד השני – נשיא ארצות הברית, שיגיב ויצייץ. אלו רוצים לבלום את נפילת מחירי הזהב השחור, כדי לאושש את הכנסותיהן ולהוכיח פעם נוספת דומיננטיות בשוק הסוער. זה רוצה לבלום את איראן, שתצא מהמשוואה בלי לייקר את עלות הנוזל לשורה ארוכה של חברות יצרניות.
עוד טרם נשמע הגונג לסיבוב הראשון, שיגר טראמפ את החבטה הראשונה ופטר 8 מדינות מפתח מהטלת עיצומים על רוחאני וחבריו. מחיר הנפט בים הצפוני ירד, בתגובה, ל-48 דולר החבית (וחצה "רף פסיכולוגי" של 50 דולר), לאחר שחששות ממחסור הקפיצו אותו ל-77 דולר אך חודשיים קודם לכן! בד בבד, גדלה תפוקת הנפט תוצרת ארצות הברית, שהפכה ליצרנית הגדולה ביותר.
כעת, חיכו כולם לחבטת הנגד ותהו אם המתמודד הגיע לתחרות בכושר טוב מספיק. והחבטה הגיעה – קרטל OPEC ובנות ברית בראשן רוסיה, הודיעו בסוף השבוע על קיצוץ כולל של 1.2 מיליון חביות נפט ליום; חלקן של מדינות OPEC יעמוד על 800,000 חביות.
חשוב לא פחות – החברים, שתחילה דומה היה כי חלקו זה על זה לגבי המהלך, הציגו עמדה אחידה ומגובשת כנגד המתמודד הנחוש. כאן המקום לציין כי כל אחת מחברות הקרטל תיטיב את מצבה אם תנצל את מחירי הנפט הגבוהים יותר ותפיק מעט יותר מהמכסות שנקבעו לה – אך אם כולן יעשו כן, תגדל התפוקה בפועל והמחיר ירד בחזרה. על כך דומה, מן הסתם, בונה גם המתמודד מעבר לים.
מצב של "תיקו"
מחיר של 50 דולר לחבית מאתגר את היצרניות האמריקאיות, שכדי להגדיל תפוקה תידרשנה להשקעות עתק, שימומנו על ידי הון זר.  קולן יישמע, מן הסתם, דרך ציוצי הנשיא. מנגד, סעודיה, פוסט פרשת יורש העצר והעיתונאי, לא תרצה להרגיז יתר על המידה את בן הברית מעבר לים. 
זאת ועוד, עליית יתר של מחיר הנפט הגולמי לא תשרת אותה – הן בשל התועלת שתפיק מכך יריבתה הגדולה איראן והן משום זמינותן של החלופות – הגז הטבעי, האנרגיות המתחדשות (דוגמת אנרגיית השמש) והטכנולוגיות המתקדמות.
לכן, להערכתי, תשתרר רגיעה בשוק הנפט העולמי, לאחר תקופה סוערת במיוחד. אם כן יקרה, לחברות הצורכות את הזהב השחור בתהליכי הייצור שלהן מדובר בחדשות טובות.
** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
הכותבת היא אנליסטית תחום האנרגיה במזרחי טפחות
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  ניתוח מבריק
  רון 11/12/2018 22:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מקווה שאכן תהיה יציבות במחיר הנפט בתקופה הקרובה
  סגור