פרסום ושיווק

בשלושת העשירונים התחתונים מוציאים יותר מאשר מרוויחים

רק ל-56% ממשקי הבית בעשירון התחתון יש מחשב בבית, וזאת למרות שמספר הילדים במשפחה עומד על 4.1 בממוצע לעומת 2.7 בממוצע בעשירון העליון. כל הנתונים בפנים
נועם בראל |  3
אישה מבוגרת סופרת כסף (צילום Istock)
הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה הבוקר (ד') את ממצאיה הראשונים מסקר הוצאות משק הבית לשנת 2017, מהם עולה כי ההכנסה הכספית נטו לחודש למשק בית היא 16,518 שקל וההוצאה הכספית היא 13,114 שקל לחודש - כלומר כ-80% מההכנסה.
על פי נתוני הלמ"ס, הפערים בין העשירון העליון לתחתון בהכנסות הכספיות נטו גבוהים הרבה יותר מהפערים בהוצאות הכספיות, וזאת כאשר העשירון העליון מכניס פי 7.4 יותר מהעשירון התחתון ומוציא פי 2.3 יותר מהעשירון התחתון. בנוסף, על פי הנתונים, ההוצאה הכספית של משקי הבית בשלושת העשירונים התחתונים למעשה גבוהה מהכנסתם, כאשר העשירון התחתון מוציא כמעט פי 80% יותר ממה שהוא מכניס. 
הכנסה כספית נטו והוצאה כספית בעשירונים של משקי בית 

  קרדיט: הלמ"ס
למרות הפערים הגדולים, מהנתונים עולה כי ההכנסה הנמוכה לא עוצרת מהעשירון התחתון להרחיב את מספר הנפשות במשפחה, וזאת כאשר בחמישון התחתון הממוצע הוא 4.1 נפשות במשפחה לעומת כ-2.7 נפשות בממוצע בחמישון העליון. הדבר מתבטא גם בסוג ההוצאות, כאשר יותר מרבע מההוצאה החודשית של החמישון התחתון (26.5%) הייתה על מזון והלבשה והנעלה, לעומת פחות מחמישית (17.2%) בחמישון העליון.
הפערים הגדולים בין העשירונים מורגשים היטב כאשר מגיעים לבחון את המוצרים בבעלותם, ושם התמונה הרבה פחות נחמדה. מהנתונים עולה כי רק ל-56% ממשקי הבית בעשירון התחתון יש מחשב בבית - נתון מדאיג לכל הדעות - וזאת לעומת כ-92.2% ממשקי הבית בעשירון העליון, ונציין כי 63% ממשקי הבית בעשירון התחתון הם עם ילדים לעומת כ-21% בלבד בעשירון העליון. 
 
עוד עולה מנתוני הרכב ההוצאות החודשי כי בכל העשירונים כ-25% מההכנסה הולך לתשלום הוצאות דיור וכ-10% הולך לתחזוקת הדירה ומשק הבית. הפערים מתרחבים, ובצורה מפתיעה יש לומר, כשמגיעים לדברים בסיסיים יותר, כגון מזון, עליו מוציא העשירון התחתון כ-22.7% מהכנסותיו, לעומת כ-14.3% בלבד בעשירון העליון. בקטוגריית תחבורה ותקשורת הנתון בדיוק הפוך, כאשר בעשירון העליון מוציאים כ-24% מההכנסה לעומת כ-14% בלבד בעשירון התחתון.
הרכב ההוצאות הממוצע של משקי הבית 

  קרדיט: הלמ"ס
תגובות לכתבה(3):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  יש עשירון שלא כללתם=אבות גרושים
  האשם תמיד 12/12/2018 16:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האבות הגרושים נדרשים לשלם מעבר למשכורתם כדי לסבסד הצריכה של האמהות- ולאף אחד לא צורם שמסתכלים על נתנוי אלימות נגד נשים ועוצמים עין מכמות האבות המתאבדים
  סגור
 • 1.
  העשירונים התחתונים מורכבים מחרדים וערבים שחיים מקיצבאות (ל"ת)
  מחשב לא נמצא כעיקרון 12/12/2018 13:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • בהמשך ל-1
  וגם סמארטפון לא נמצא 12/12/2018 14:44
  הגב לתגובה זו
  0 1
  הם גם חיים מתרומות, עזרה הדדית מהקהילה ובקושי משלמים מס (חלקם גם מתעסקים הרבה במזומן כך שגם את ההכנסות האמיתיות לא נכנסות לטבלה) המצב בארץ מעולם לא היה טוב יותר! רמות אבטלה נמוכות ביותר ואחת הנמוכות בעולם, חברות נואשות למצוא עובדים, בעצם מי שמחפש עבודה תוך שעה צריך למצוא. מפה אפשר רק לרדת השאלה מתי...
  סגור