פרסום ושיווק

יתחרו בבנקים: המוסדיים יספקו מערך אשראי לעסקים קטנים ובינוניים

משרד הכלכלה יוצא במכרז למתן אשראי חוץ בנקאי בהיקף של מיליארד שקל לעסקים שנשלטים באופן כמעט בלעדי על ידי המערכת הבנקאית

מורן ישעיהו | 
אלי כהן שר הכלכלה והתעשייה (צילום אופיר אייבי)
משרד הכלכלה יוצא במכרז חוץ בנקאי להקמת מערך אשראי לעסקים קטנים ובינוניים על ידי גופים מוסדיים שיתחרו במערכת הבנקאית המהווה את המקור המרכזי והמשמעותי ביותר במתן אשראי לגופים אלו. 
במכרז יוכלו לזכות שתי חברות שיתחייבו להעמיד היקף אשראי שלא יפחת ממיליארד שקל בסך הכל ויסתכם בחצי מיליארד לכל גוף תוך 5 שנים. בנוסף, תיק האשראי יהיה עם מח"מ (משך חיים ממוצע) לפחות חצי שנה. הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים תספק לגופים אלו סיוע בהיקף של 50 מיליון שקל.
העסקים הקטנים והבינוניים מהווים 54% מהתוצר העסקי, אך נהנים רק מכ-25% מהאשראי לעסקים במשק. עובדה זו נובעת בין היתר בשל העובדה שכיום שוק האשראי לעסקים קטנים ובינוניים נשלט באופן כמעט בלעדי על ידי המערכת הבנקאית, כאשר שני הבנקים הגדולים שולטים בכשני שליש מהאשראי לעסקים.
הצורך בקידום התחרות עלה בשורה של וועדות ציבוריות, החל מועדת זקן בשנת 2013 בהיותו המפקח על הבנקים ועד ועדת שטרום בשנת 2016 שעמדו על כך ש"התלות הגדולה של העסקים הקטנים והבינוניים במקורות האשראי של הבנקים מאפשרת לבנקים לנצל את כוח השוק שלהם במגזר זה".
לדבריו של אלי כהן, שר הכלכלה והתעשייה, "מסלולי האשראי החוץ בנקאי החדשים יוזילו את העמלות והריביות בצד אחד, ומן הצד השני, ירחיבו את היקפי האשראי ויגדילו את התחרות באשראי לעסקים הקטנים והבינוניים, דבר שיקל על פתיחתם וצמיחתם".
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה