פרסום ושיווק

איזה אפודים? IBI צופים המשך עליית מחירי המזון בשנת 2019

לפי תחזיות בית ההשקעות בתחום קמעונאות המזון, צפוי שיפור ברווחיות החברות בשנה הבאה, אולם טיב טעם ומניית ויקטורי מתומחרות במחירים הטובים ביותר
ערן סוקול | 
סניף טיב טעם (צילום אלעד גוטמן)
מחאת האפודים הצהובים לא הצליחה לשכנע את האנליסטים של בית ההשקעות IBI שאנחנו צפויים לירידת מחירים. למעשה, בבית ההשקעות מעריכים כי הודות לנתוני מאקרו תומכים והסביבה העסקית הנוחה, מגמת עליית המחירים תמשיך ללוות אותנו גם בשנת 2019 – שהולכת להיות השנה השלישית ברציפות בה תירשם עליית מחירים בשוק מוצרי הצריכה. שכר המינימום לא צפוי לעלות מנגד, כך שמגמה זו צפויה להוביל לשיפור במדדי הרווחיות של החברות בענף בשנה הבאה.
במסגרת תחזיות בית ההשקעות בתחום קמעונאות המזון לשנת 2019, דורין פלאס, מנהלת מחלקת המחקר והאנליסטית שירה אחיעז מבית ההשקעות, מעריכות כי למרות הצמיחה בגזרה המקוונת, פעילות זאת נחשבת עדיין בחיתוליה בישראל וגדושה באתגרים בכל הנוגע לשורת הרווח. לדבריהן, "שופרסל צפויה להמשיך ולהיות המובילה הבלעדית בגזרה זאת וגם רשת רמי לוי צפויה להוביל בשנה הבאה מהלך מתבקש בתחום, באמצעות הסכם עם חברת קומונסנס להקמה ותפעול של מתקנים רובוטיים. לעומתן, נמצאות ויקטורי שעדיין נמצאת בתהליך של למידת התחום המקוון, וטיב טעם שהקימה אתר אונליין ייעודי רק לפני קצת יותר משנה".
איך תשפיע כניסת אמזון לישראל?
בבית ההשקעות מעריכים כי "אמזוניזציה" של שוק המזון בישראל תיקח זמן, זאת בעיקר בשל ענייני הכשרות הייחודים לישראל והרגולציה הרלוונטית, זאת כמובן אם וכאשר אמזון תחליט להקים פעילות של מזון טרי בישראל. "בעוד שכניסת אמזון לישראל לא תשפיע להערכתנו בשלב הראשון על תחום המזון, מדובר בטווח הבינוני בגורם תחרות משמעותי בתחום הפארם אשר יכול להוות איום על הרכישות האחרונות שבוצעו על ידי שחקניות בענף (רכישת גוד פארם על ידי רמי לוי, ורכישת ניו פארם על ידי שופרסל - ע.ס). בטווח הקצר מדובר בעיקר באיום על אתר American Outletls של שופרסל", מציינים ב-IBI.
"ויקטורי וטיב טעם הן הזולות ביותר"
בעוד שכל רשתות המזון נהנות מהמומנטום החיובי בענף, בנקודת הזמן הנוכחית מעריכים בבית ההשקעות כי מחירי מניות ויקטורי וטיב טעם אינם מגלמים באופן מלא את השיפור הצפוי בתוצאות.
טיב טעם נסחרת במחיר הזול ביותר
בבית ההשקעות מעניקים למניית {טיב טעם} המלצת תשואת יתר, עם מחיר יעד של 2.8 שקלים למניה - פרמיה של כ-35% על שער הבסיס של המניה הבוקר. "בשנת 2019 צפויה רשת טיב טעם לרשום שיפור בתוצאות על רקע גילום מלא של יישום תכנית ההתייעלות, השבחת שטחי המסחר, פתיחת סניפים מבוקרת וצמצום ההפסדים מעדן טבע מרקט. לאחר עלייה משמעותית ברווחיות הגולמית, הן במגזר הקמעונאות והן בפעילות הייצור, ייבוא ושיווק, אנו מעריכים כי בשנת 2019 צפויה טיב טעם לשמור על רמות דומות של רווחיות גולמית. בסה"כ נראה כי הרשת תמשיך להוציא לפועל את תכנית ההתייעלות שהוכרזה בשלהי שנת 2016, כאשר להערכתנו, בשנה הבאה נראה שיפור במרווח התפעולי, אשר יגיע לרמה מייצגת יותר", מציינים ב-IBI.
"כוח המיקוח של ויקטורי מול  הספקים צפוי להתחזק"
בבית ההשקעות מעניקים למניית {ויקטורי} המלצת תשואת יתר, עם מחיר יעד של 55 שקל למניה - פרמיה של כ-14% על שער הבסיס של המניה הבוקר. "לאחר התרחבות מואצת בשנים האחרונות, בשנת 2019 רשת ויקטורי צפויה לעבור את מצבת ה-50 סניפים שמהווה אבן דרך משמעותית לחברה. בעקבות ההתרחבות, ולצד פעילות הייבוא המקביל של הרשת, כוח המיקוח מול הספקים צפוי להמשיך להתחזק ולתמוך בעלייה בשולי הרווח הגולמי. בשנת 2019 רשת ויקטורי צפויה להתמקד בפעילות המסורתית ובשיפור הפדיון למ"ר, בעוד שחלק ממתחרותיה עסוקות בהתרחבות לתחומים חדשים. בנסוף, ההסכם החדש עם ישראכרט צפוי לתרום לתוצאות", מציינים ב-IBI.
"רמי לוי תציג שיפור ברווחיות התפעולית"
בבית ההשקעות מעניקים למניית ​{רמי לוי} המלצת תשואת שוק, עם מחיר יעד של 204 שקל למניה - פרמיה של כ-6% על שער הבסיס של המניה הבוקר. "עיקר הפוקוס של הרשת בשנת 2019 יהיה על ההתרחבות בפורמט העירוני החדש, כאשר אנו מעריכים שבשנה זאת פעילות קופיקס תעבור לרווח תפעולי על רקע מהלכי התייעלות. בשנה הקרובה התקדמות בפעילות המרכז הלוגיסטי החדש, התרחבות הפעילות העירונית, חיזוק כוח המיקוח מול הספקים והתבססות בתחום המותג הפרטי צפויים לתמוך במרווח הגולמי. כל זאת לצד מהלכי התייעלות שהחברה השלימה בשנת 2018, דוגמת צמצום במצבת העובדים, כמו גם עדכון תנאי הפעילות עם חברת ישראכרט יסייעו בשיפור הרווחיות התפעולית של הרשת בשנה הבאה", מציינים ב-IBI.
"לא לצפות לשיפור ברווחיות שופרסל השנה"
בבית ההשקעות מעניקים למניית {שופרסל} המלצת תשואת שוק, עם מחיר יעד של 25 שקל למניה - פרמיה של כ-2% על שער הבסיס של המניה הבוקר. "בשנת 2019 תמשיך שופרסל להכתיב את הטון בענף, עם שיפור צפוי בהכנסות בין היתר על רקע הבשלה של הפעילויות החדשות של החברה, מינוף הפעילות המקוונת ותרומת המעבר המוצלח מההסכם עם לאומי קארד להסכם החדש עם כאל. מבחינת הרווח, אנו סבורים כי שנת 2019 תהיה השנה שבה שופרסל תכין את התחמושת לקראת השנים הבאות, ולכן אין לצפות לשיפור ברווחיות בשנה שבה בונים צמיחה. ניו פארם תתרום כאמור לשורת ההכנסות בעוד שעדיין צפויה פגיעה בפן הרווח התפעולי, אך בעוצמה חלשה יותר משנת 2018. הפעילויות החדשות של הרשת באונליין, דוגמת American Outlets, מהוות המשך ישיר לאסטרטגיית החברה להמשיך ולהיות המובילה בתחום המסחר המקוון בישראל", מציינים ב-IBI.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה