פרסום ושיווק

מה עתיד תשלומי המזונות שלכם?

תמונה של שמיים, צ'ק אין, חדר כושר ופרופיל בדוי באתר הכרויות, כל הדברים שעלולים לסבך אתכם בזמן הליך גירושים, בואו ללמוד איך לעשות את זה נכון
אלינה פינקלשטין |  5
שנה וחצי חלפו מאז שניתן פסק הדין התקדימי של בית המשפט העליון בעניין המזונות. בפסק הדין ביטל בית המשפט העליון את חובת המזונות המוחלטת שהוטלה על אבות, וקבע כי הנושא של גובה המזונות, והאם יוטלו מזונות בכלל, יוכרע בהתאם לפער הכלכלי בין ההורים ולחלוקת הזמנים בהם שוהים הילדים עם כל אחד מהם.
פסק הדין הוביל להרבה תקוות חדשות וחששות לצד לא מעט סימני שאלה – בקרב הורים גרושים, וגם בקרב עורכי הדין. השאלה הראשונה היא מה משמעות הפסיקה? התשובה הפשוטה היא שבמקרה בו הורים מרוויחים משכורת זהה ומטפלים בילדיהם שווה בשווה פחות או יותר, כל הורה יממן את הילדים כאשר הם נמצאים עמו. דהיינו, לא יועברו תשלומי מזונות מהורה אחד לשני. 
חשוב להבין שבית המשפט בוחן את חלוקת הזמנים בפועל ולא את השאלה הפורמלית מה היא חלוקת המשמורת, אם בכלל. מעבר לכך, ההלכה חלה גם במקרים בהם ההורים מרוויחים משכורות שונות והילדים לא שוהים זמן שווה עם שניהם. 
כיצד מחשבים את דמי המזונות?
בהתאם להנחיות שהותוו בפסיקה של בית המשפט המחוזי על בית המשפט לבחון תחילה את צרכי הקטינים. לאחר מכן בודקים את ההכנסות של כל אחד מההורים ומחשבים את היחס ביניהם. בשלב שלישי בוחנים את הסדרי הראיה של כל אחד מההורים ומחשבים את היחס גם ביניהם. בסוף מסכמים ועורכים חישוב בהתאם ליחס ההכנסות וליחס זמני השהייה. 
מטרת שינוי ההלכה הייתה להביא לשוויון, כך ששאלת המזונות תקבע על סמך נתונים אובייקטיביים של מצב כלכלי ונשיאה הנטל בטיפול בילדים. יחד עם זאת, בפועל ישנם פערים מהותיים בין פסיקות של בתי המשפט השונים, הן בדרך של קביעת סכום מזונות הבסיס והן בדרך של עריכת יתר החישובים. 
מה קורה כאשר האם מרוויחה יותר מהאב?
במקרה כזה ייתכן והאם תחויב בתשלום מזונות לאב. חשוב להבין שכדי לקבל מזונות יהיה על האב להגיש תביעת מזונות, לפרט בה את מצבו הכלכלי ואת ההוצאות שהוא מוציא עבור הקטינים.
מה לגבי הוצאות חינוך ובריאות?
בעבר נהג בית המשפט לחייב את שני ההורים בחלקים שווים בהוצאות חינוך ובריאות של הילדים. כיום ההלכה החדשה מתייחסת לכך שגם בעניין הוצאות אלו ניתן לקבוע חלוקה שמשקפת את פער ההכנסות בין הצדדים. 
מה קורה לגבי מזונות שנקבעו לפני שינוי ההלכה?
מצבם של תיקים בהם כבר נקבעו מזונות מורכב יותר. בית המשפט העליון עדיין לא הכריע בשאלה הזאת, ולכן אנחנו רואים חוסר אחידות בפסיקות של בתי המשפט השונים, ואף של שופטים שונים באותו בית משפט. 
בעבר ההלכה הייתה שניתן לדון מחדש במזונות רק אם אירע שינוי נסיבות מהותי שלא ניתן היה לצפות מראש בצרכי הקטינים ו/או במצב ההורים. פסק הדין התקדימי של בית המשפט הוביל לתביעות לדיון מחדש במזונות, בטענה כי עצם שינוי ההלכה מהווה שינוי נסיבות. יש שופטים שפסקו כי טענה זו לא מקובלת עליהם, ויש שופטים שפסקו ששינוי ההלכה ריכך את הדרישה לשינוי נסיבות מהותי, כך ששינוי הנסיבות שנדרש להוכיח כיום קטן הרבה יותר. יחד עם זאת, ישנו פסק דין אחד בלבד מתוך הפסיקה שפורסמה, שקובע שדי בשינוי ההלכה כדי לשנות מזונות שנקבעו בעבר.
איך ניתן לשנות מזונות שנקבעו בעבר? 
תחילה יש לפנות לייעוץ משפטי כדי לבחון את הנסיבות הספציפיות: האם היה שינוי בהכנסות של כל אחד מההורים, האם היה שינוי במצב הכלכלי והרכושי, האם בוטלו הוצאות שהיו בעבר, האם אחד ההורים עבר להתגורר עם בן זוג חדש, האם נולדו לאחד ההורים ילדים נוספים, וכל דבר רלוונטי אחר.
שינוי בנסיבות עשוי להיות עילה לשינוי דמי המזונות. יחד עם זאת, לפני שפונים להליך חדש, חשוב לעשות את החישוב ולהבין את עלות ההליך המשפטי אל מול סכום המזונות שנותר לתשלום בהינתן גיל הילדים.
האם ההלכה החדשה יכולה להוות עילה דווקא להגדלת המזונות?
לטעמי כן. במקרה בו אחד ההורים לא מקיים את חלוקת זמני השהייה עם הילדים, כך שהנטל המוטל עליו בפועל קטן מזה שהוטל עליו במסגרת ההסכם או פסק הדין, ניתן לראות בכך עילה להגדלת המזונות. במצב כזה חל שינוי בנטל, והצד השני מקבל על עצמו באופן עודף את מימון צרכי הילדים בפועל.
אלינה פינקלשטיין-להב היא עו"ד המתמחה בדיני משפחה

תגובות לכתבה(5):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  גברים יקרים. שימרו על החירות שלכם ואל תחתיתנו
  ישראלי 12/01/2019 07:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חתונה רק שמה אלכם כבלים חוקים ופוגעת בזכויות שלכם
  סגור
 • 3.
  הגרושות חוגגות על חשבון הגברים. (ל"ת)
  שולמן 11/01/2019 22:11
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  הגרושות מתעשרות על חשבון הגרים המקופחים. היה כדאי כלכלי
  שולמן 11/01/2019 22:10
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לנשים להתגרש. הנשים מתעשרות על חשבון הגברים המקופחים ולזה ארגוני הנשים קוראים שויון מגדרי.
  סגור
 • 1.
  טיפה בים
  ים של אפליה 08/01/2019 15:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל כך מעט נשים הצליחו להעביר חוקים מיזאדנים שאין להם שום מקום תחת פני האדמה -חוק הזנות - אם מישהו עובר ברחוב ליד זונה הוא אשם ללא הוכחת כל שייכות, בערך כל תל אביב כמעט מחוסה תישארו בבית עדיף. הזונה בישראל צדקת או צודקת כמו שאומרים באבא פגום פנסיה נשים יוצאות בגיל 62 במקום 67 - 5 שנים אחרי ומקבלות קצבאות זקנה גם אם ממשכיות לעבוד שירות צבאי משרתות רק שנתיים בקוי במקום 3 מקבלות נקודות זכות במס הכנסה רק כי הן נשים, קצבאות חד הורי רק נשים מקבלות נשים פטורות מתשלום מזונות גם שהילד בחזקת האב המלאה אישה מעלילה פטורה מתלונת שווא תיזהרו להתחתן עם הישראלית חופש ביטוי ?!
  סגור
 • אצבע זהות (ל"ת)
  ישראלי 12/01/2019 07:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור