פרסום ושיווק

רוסאריו על בזק: "אין שינוי בשווי החברה, רק בתשואת הדיבידנד"

ערן יעקובי, מנכ"ל רוסאריו ייעוץ ומחקר: "בזק צפויה להפחית שווי לחברות הבת ואולי לפעילות הקווית שלה, אולם אין כאן חדשות עסקיות של ממש"
ערן סוקול |  6
ערן יעקובי (צילום גיא גלעד)
"אנחנו לא עומדים לשנות את הערכת השווי לבזק ורק מציינים כי צפויה ירידה משמעותית בתשואת הדיבידנד שלה", כך לדברי ערן יעקובי, מנכ"ל רוסאריו ייעוץ ומחקר בהתייחס להודעת בזק מהבוקר אודות צפי לירידת ערך מהותית מאוד בשווי הפעיולת של חלק מהחברות הבנות
בזק, בהודעת בורסה הבוקר מודיעה בעצם כי היא בוחנת את שווי חברות הבת בזק בינלאומי ו-yes בדו"חותיה ואת ההשלכות על התחזיות הרב-שנתיות שלה. לדברי יעקובי, "כמעט כמו תמיד, ההודעות של בזק בתקופה זו נתונות לפרשנות מאחר ומתנהל מאבק קשה מעל ומתחת לפני השטח מול משרד התקשורת".  יעקובי לא משנה את מחיר היעד למניה, והוא נותר על 5.3 שקלים - כלומר אפסייד של 48%.
החדשות הרעות - ירידה בתשואת הדיבידנד
לדברי יעקובי, הדיבידנד שאמור להיות מחולק בגין המחצית השנייה של 2018, כנראה לא יחולק או יהיה אפסי. "כאן המשמעות היא חשבונאית, כלומר, בזק צפויה להפחית שוויים לחברות הבת ואולי לפעילות הקווית שלה, אולם אין כאן חדשות עסקיות של ממש שלא היו ידועות לציבור ולמשקיעים. מבחינת המשקיעים, תשואת הדיבידנד של שנת 2018 הולכת לקטון משמעותית ואולי גם זו של 2019", מעריך יעקובי.

"ניקוי אורוות טוטאלי"
לדברי יעקובי, "ברמה העסקית, אפשר להבין כי כרגע החברה מנוהלת ונשלטת אך ורק על ידי המנהלים שלה. הודעה זו מבחינתנו היא ניקוי אורוות טוטאלי, כך ששנת 2019 תחל נקייה הרבה יותר ומעידה על עבודה קשה של המנהלים לטובת ייצוב הספינה. בעל שליטה חדש אם וכאשר יימצא כזה, יקבל חברה הרבה יותר מסודרת ונקייה. למעשה, אולי בפעם הראשונה, דילמת הסוכן של המנהלים בבזק מצומצמת למינימום".
"בזק עשויה לקבוע עובדות בשטח"
"ברמה העסקית בזק זורקת כאן בלון ניסוי כלשהו ובעצם מרמזת כי היא עשויה לקבוע עובדות בשטח בנוגע להפרדה המבנית. התייחסות לפעילות הקווית שלה, בזק בינלאומי ו- yes, כיחידה אחת תיטיב איתה גם חשבונאית ובוודאי עסקית", אומר יעקובי.

משרד התקשורת לא מבין את תפקידו
יעקובי אינו חוסך בביקורת כנגד משרד התקשורת ומציין כי "בחודשיים האחרונים ובעיקר מאז נכנס סמנכ"ל כלכלה חדש למשרד התקשורת שאינו מבין עד הסוף את תפקידו, לטעמנו, הרוח הציבורית, העסקית ובעיקר זו שזורמת מהמדיה החלה לנשוב כנגד משרד התקשורת ומדיניותו (או אין מדיניות) ופחות כנגד בזק, כפי שנשבה מאז תחילת הפרשה האחרונה".

ברוסאריו מאמינים כי בהודעת בזק מהבוקר, יש הרבה חיצים המכוונים כנגד המשרד, לאור ההתעקשות שלו על הפרדה מבנית מלאה, כפי שאין באף מקום אחר בעולם וכפי שצהירו רגולטורים אחרים בעולם שאין לה מקום. "למעשה, הכותרות האחרונות בעיתונים (כולל אתמול בערב) מסבירות לצרכנים שהם בעצם שבויים של רגולציה קלוקלת ולכן או שהם משלמים מחיר יקר או שהם מקבלים שירות לא טוב ולא רציף", מציין יעקובי.

"נוסיף לכך את מדיניות פריסת הסיבים האופטיים המבולבלת, לא אחידה ולא שקופה ואת הרצון לקיים מכרז לדור חמישי כאשר השוק במצב עגום ונבין כי כעת זה הזמן לשנות טאבואים רגולטוריים מבחינת כל השחקנים בשוק התקשורת", אמר יעקובי.

האם יש שינוי ברמה העסקית? 
ברוסאריו מבהירים כי מבחינת מעריכי השווי, אין כאן חדשות של ממש ברמה העסקית. "התחרות הקשה בתחום הטלוויזיה, הסלולר במצב בעייתי והריצה לפריסת סיבים אופטיים תחת רגולציה בעייתית, עלולה לפגוע שוב בכל השחקנים. אבל את כל אלה, מעריכי השווי והמשקיעים כבר יודעים. אולי דווקא כן צריך לקחת בחשבון ירידה בהוצאות של בזק מהר מהצפוי לאור העבודה הקשה המושקעת באסטרטגיית הקבוצה ובהתייעלות שלה", סיכם יעקובי.
תגובות לכתבה(6):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  נשמעים קצת מעופפים
  סאקו 10/01/2019 19:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם היו מורידים את מחיר היעד ל 430 זה היה נשמע יותר הגיוני בהתחשב במצב אבל 530 נשמע מופרך כיום. נ.ב הלוואי ואתבדה...
  סגור
 • 4.
  בזק וyes
  אלי 09/01/2019 08:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אין הצדקה כיום לטלויזיה בלווין, בזק יצטרכו למחוק אאת כל ההשקעה ולעבור לשידורי אינטרנט שם אין להם הרבה תחרות.
  סגור
 • 3.
  בזק
  שלמה 08/01/2019 18:54
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כל מי שעונה אין לו מושג בזק. תיקן בגדול והמדקיע החדש רציני בזק מתיעלת. מחיר ז5.3 ראלי ביותר יש כל הזמן איסוף במחירים הנמוכים
  סגור
 • 2.
  נשמע כאילו רוסאריו עובדים בשביל בזק (ל"ת)
  ניתוח מוזר 08/01/2019 13:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  נאוויטס
  רציונאלי 08/01/2019 12:16
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אתמול פירסמו רובריו המלצה חמה על נאוויטס פטרו ואמרו שהמניה באפסייד של 100 אחוז למה היא יורדת היום?
  סגור
 • אל תאמין להם! תרד חזק תוך כמה חודשים...
  גדי 08/01/2019 14:26
  הגב לתגובה זו
  1 1
  . מפרסמים משהו לפי האינטרס שלהם. זה הכל שטויות. אל תאמין להם. תמיד כותבים המלצות אחרי שהרוויחו עשרות ומאות אחוזים וממשיכים למכור את המניות לכסף הטיפש. בשפל ממליצים לא לקנות מניות ובשיא ממליצים לקנות עוד ועוד. עצות גרועות למשקיעים. לא מאמין להם בגרוש. אפילו אם היו אומרים לי שהאוטובוס מגיע לתחנה כשאני רואה אותו בתחנה, הייתי שואל את הנהג אם זה מספר האוטובוס שכתוב באמת...
  סגור