פרסום ושיווק

הקופה של של אקסטל לא ריקה, אבל המשקיעים דורשים תשואה גבוהה

בעוד המשקיעים חוששים מפני יכולת הפירעון של חברות הנדל"ן האמריקאיות בכללותן, חלק מסדרות האג"ח שוות בחינה מחודשת
ערן סוקול |  1
גארי ברנט (צילום יחצ)
חברת הנדל"ן האמריקאית אקסטל בבעלות יזם הנדל"ן האמריקאי גארי ברנט, דיווחה הבוקר (ב') על רכישה עצמית של אג"ח מסדרה ב' בהיקף של כ-700 אלף שקל. 
רכישה זו היא חלק מתכנית רכישה עצמית של אג"ח בהיקף של עד 50 מיליון דולר אותה אישר דירקטוריון החברה בתחילת חודש דצמבר. "המחיר בו נסחרות אגרות החוב של החברה נכון למועד קבלת ההחלטה הינו אטרקטיבי ומהווה הזדמנות עסקית ראויה לחברה", נכתב בהודעת החברה (לכתבה המלאה).
מאז הכריזה אקסטל על תכנית הרכישה העצמית, רכשה החברה אג"ח בהיקף של כ-6.5 מיליון שקל, כאשר מרבית הסכום (כ-4.9 מיליון שקל) בוצע באג"ח הארוכות מסדרה ב'.
לחברה שתי סדרות אג"ח הנסחרות בתל אביב,  {אקסטל אגח א}  הנסחרת בתשואה לפדיון ברוטו של כ-13.5% ובמח"מ 0.95 והיקף הסדרה עומד על כ-550 מיליון שקל (קרן וריבית) כאשר הקרן תעמוד לפירעון בסוף השנה. {אקסטל אגח ב}  נסחרת בתשואה לפדיון ברוטו של כ-24.4% ובמח"מ 2.2. היקף הסדרה עומד על כ-693 מיליון שקל (קרן וריבית) כאשר הקרן תעמוד לפירעון בשני תשלומים בסוף שנת 2020 ובסוף שנת 2021.
הפחד מפני האמריקאיות מכה בכולן
האג"ח של אקסטל סבלו בחודשים האחרונים מהמגמה בקרב איגרות החוב 'האמריקאיות' - כינוי לחברות נדל"ן אמריקאיות שהגיעו לגייס חוב בבורסה של ת"א. לאחרונה, מפורסמות כתבות רבות בעיתונות הכלכלית העוסקות באג"ח של חברות הנדל"ן האמריקאיות הנסחרות בתל אביב - "חבורת הזבל" נכתב בכותרות, בהקשר לתשואות האג"ח הנסחרות בתשואות דו ספרתיות.
למרות החששות מפני יכולת הפירעון של אקסטל, עד כה עמדה החברה בתשלומים והצליחה להשיג הסכמי מימון חדשים. בתחילת חודש דצמבר אף הקדימה אקסטל את התשלום בגין 50% מקרן האג"ח מסדרה א' בהיקף של כ-525 מיליון שקל. 
נכון לסוף הרבעון השלישי של 2018 שכבו בקופת המזומנים של החברה כ-230 מיליון דולר, מתוכם כ-140 מיליון דולר שימשו לפירעון האג"ח כאמור. כלומר, החברה צריכה להשיג עוד כ-220 מיליון שקל עד סוף השנה לצורך תשלומי הקרן עבור אג"ח א'.
"כרגע השוק מתמחר אובדן אמון מוחלט בכל הסקטור, כאילו הכל זה הונאה אחת גדולה", אמר ל-Bizportal אחד הפעילים בשוק. בנוסף להעלאת הסקטור על ה"מוקד" התקשורתי, המומנטום השלילי נתמך בחשש מפני מתווה הריבית שהחל לעלות וצפוי לפגוע בחברות הנדל"ן, הן בבחינת עלויות המימון והן בבחינת עליית שיעורי ההיוון אשר מקטינה את שווי הנכסים. 
עם זאת, למען מתן קנה מידה, בעוד אג"ח ב' של אקסטל נסחרת בתשואת זבל של כ-24% (סדרה ללא בטחונות), באמצע חודש דצמבר דיווחה החברה על קבלת מימון לפרויקט Lofts at Pier Village בהיקף של כ-135 מיליון דולר, מבנק אמריקאי, ההלוואה נושאת ריבית שנתית של Libor+4%, בגינה העמידה החברה ערבות של 27 מיליון דולר והתחייבה לקובננטים נוספים (לכתבה המלאה).
בנוסף, בספטמבר האחרון, חברת דירוג האשראי מידרוג הודיעה כי היא מוציאה מבחינה את דירוג אגרות החוב של אקסטל ומותירה את הדירוג על A3 עם אופק דירוג יציב (לכתבה המלאה), זאת בין היתר על רקע חתימת הסכם מימון עם בנק ההשקעות ג'יי.פי מורגן (JP Morgan) בהיקף של כ-500 מיליון דולר (לכתבה המלאה).
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  שוק של פראיירים! חברה בונקר!
  אנליסט 14/01/2019 16:11
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הפספוס של השוק עוד יישמע לשנים ארוכות. פשוט חוסר מקצועיות לחלוטין. השוק הישראלי יודע יותר טוב מהבנק הגדול בעולם???
  סגור