פרסום ושיווק

רוכב אופניים חשמליים נסע בלי ביטוח וקיבל פיצויים

חוסר הבהירות לגבי מידת האחריות של רוכבי האופניים החשמליים בתאונות דרכים עולה מדרגה. הכשרה ביטוח פיצתה בנדיבות נער בן 16 על אף מחלוקות בין הצדדים

מורן ישעיהו |  4
שביל רכיבה על אופניים (צילום אלכסנדר כץ)
חוסר הבהירות לגבי מידת האחריות של רוכבי האופניים החשמליים בתאונות דרכים עולה מדרגה. נער בן 16 מאשדוד שתבע את חברת הכשרה ביטוח קיבל פיצוי כספי נדיב לאחר שנפגע מרכב פרטי שבוטח דרך החברה בביטוח חובה, זאת למרות מחלוקת בין הצדדים בנושא.
בתביעת פיצויים שהגיש הנער טען כי לפני כשנתיים רכב בעיר כאשר לפתע פגע בו רכב פרטי וגרר אותו לאורך מספר מטרים על הכביש עד שנעצר לחלוטין. הוא פונה לבית החולים כשהוא מתלונן על כאבי ראש, כאבים בצלעות וחבלות, ועד היום, לעדותו, הוא סובל ממגבלות תנועה וקושי בעמידה לאורך זמן ממושך.
במחלוקת שהתעוררה בין הצדדים טענה חברת הביטוח כי היות והנער רכב על רכב מנועי הוא היה אמור לבטח את הרכב בביטוח חובה. מצד עורך דינו של הנער נטען כי החוק לא פוסק באופן חד משמעי האם רוכבי אופניים חשמליים מחויבים לבטח את אופניהם בביטוח חובה או לא, ובמקביל, חברות הביטוח אינן מאפשרות לרוכבי אופניים לרכוש לעצמם פוליסת ביטוח חובה.
לאחרונה הושג הסכם פשרה בין הצדדים במסגרתו פוצה הנער בנדיבות, כך נטען מצדו של עורך הדין, אם כי סכום הפיצויים נותר חסוי.
מנתוני הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים עולה כי בתשעת החודשים הראשונים של 2018, נהרגו 16 רוכבי אופניים חשמליים. זאת לעומת 7 הרוגים בשנת 2017 ו-10 הרוגים בשנת 2016. כמו כן, לפי דיווחי המשטרה חלה עלייה במספר הנפגעים בתאונות בהן היו מעורבים אופניים חשמליים.
כחלק מהתמודדות עם תופעת האופניים החשמליים ולהגברת בטיחותם של הרוכבים קבע משרד התחבורה כי החל מינואר 2019 אלו יחויבו במבחן תיאוריה והרכיבה על אופניים חשמליים תתאפשר לבעלי אישור כשירות לרכיבה בלבד. עוד הורד גיל לימוד התיאוריה ל-15 וחצי במקום 16 ו-3 חודשים. בנוסף, הוטלו על הרוכבים סנקציות הקובעות בין השאר החרמת כלי רכב שאינם תקינים והגדלה משמעותית של הקנסות.
תגובות לכתבה(4):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  הזוי!!!!!
  לרון 03/02/2019 13:00
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לפני 40 שנה בקופנהגן דנמרק שם גרתי ועבדתי 5 שנים היה לי טוסטוס שכבר אז נדרש ביטוח עבורו
  סגור
 • 2.
  במקום לשפר תשתיות,מחפשים איך לעשות כסף מילדים. (ל"ת)
  סמרטוטי הביורוקרטיה 03/02/2019 12:07
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  מנהיגים פחדנים ומפגרים
  יעקב 03/02/2019 11:06
  הגב לתגובה זו
  1 1
  די מהבלאכן כל אחד עושה מה הוא רוצה שופטים דפוקים לא הייתי נותן לו אגורה טאובר על הדבר הזה שנקרא אופנים וקורקינט חשמלי מה קרה שידעו באוטובוסים
  סגור
 • לפי פסיקה זו מגיעים פיצויים גם
  לרון 03/02/2019 13:02
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כשהולך רגל על המדרכה נפגע מאופניים חשמליים
  סגור