פרסום ושיווק

שוב חוזר הניגון? המטבע בארגנטינה חוזר לשפל

המטבע המקומי משלים צניחה של 8.3% מתחילת החודש, כאשר במפתיע, הבנק המרכזי המקומי אחראי לפיחות האחרון. מדיניות הפד' בנוגע לסוגיית המאזן עשויה להחזיר בחודשים הקרובים את הריצה לדולר
עמית נעם טל | 
דגל ארגנטינה (צילום גיא עיני)
אחד הסימנים הראשונים לחולשה הצפויה בשווקים במהלך 2018 היה הקריסה של המטבעות בשווקים המתעוררים. לפחות במדינה אחת, ארגנטינה, נראה כי התרחיש של פיחות חד בשער המטבע מתחיל לחזור על עצמו. הפזו הארגנטינאי נופל הערב 2.7%  ונסחר ברמה של 40.4 פזו לדולר. בסה"כ, איבד המטבע כ-8.3% מערכו מתחילת החודש, וזאת לאחר שאיבד קרוב ל-50% במהלך 2018.
התחדשות  הנפילה במטבע המקומי מגיעה דווקא בגלל פעולות הבנק המרכזי, שניסה לעצור את היחלשות המטבע המקומי במהלך 2018. בחודש האחרון, הבנק המרכזי במדינה רכש קרוב למיליארד דולר. בבנקים מסבירים את המהלך בניסיון לצבור תחמושת לקראת מערכת הבחירות שצפויה להתרחש במדינה בחודש אוקטובר האחרון. הערב נראה כי יצירת התחמושת למשבר מצד הבנק המרכזי, עשויה ליצור בפועל את המשבר שהכלכלנים חוששים ממנו.
נזכיר כי המדינה קיבלה בתחילת ספטמבר האחרון חבילת חילוץ חדשה בהיקף של 57 מיליארד דולר לתקופה של 36 חודשים. אחד התנאים הבולטים בתוכנית החילוץ היה איסור על הבנק המרכזי להתערב בשוק המט"ח למעט נסיבות קיצוניות. הבנק המרכזי מורשה להתערב בשוק המט"ח רק במקרה שהפזו נופל מתחת לרמה של 44 פסו לדולר.
הדולר מול הפזו הארגנטינאי הערב: הלחץ על המטבע חוזר?
 
נציין כי הפרט החשוב ביותר עבור ארגנטינה ושאר השווקים המתעוררים הוא מדיניות הפד' בנוגע למאזן הבנק. בחודש שעבר טען הפד' כי הוא צפוי לסיים את תוכנית צמצום המאזן כבר בשנה הקרובה, אך ברקע לעליות שנרשמו בשווקים בחודש האחרון, רמז נשיא הפד' בניו יורק כי התהליך עשוי להסתיים רק באמצע 2020.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה