פרסום ושיווק

מחיר הפלדיום ממשיך לזנק, ועכשיו מגיעות האזהרות מפני בועה

המתכת הנדירה רשמה שיא נוסף היום, בדרך לזינוק של מעל 20% מתחילת השנה על רקע התרחבות הגרעון והעלייה בביקוש. המומחים מזהירים מפני היווצרות "בועה"
Bloomberg |  1
פלדיום (צילום בלומברג)
העלייה החדה במחירה של הפלדיום לא מראה שום סימן להאטה, וזאת כאשר המתכת הנדירה רשמה שיא נוסף היום. עם זאת, האנליסטים מזהירים מפני הפוטנציאל הגדל לתיקון.
המתכת, המשמשת כדי לשלוט על פליטת מנועי בנזין אוטומטיים, היא חומר הגלם בעל הביצועים הגבוהים ביותר במדד הסחורות של בלומברג השנה, וזאת כאשר הגירעון במתכת מעמיק והביקוש עולה. עם עליית מחיר הפלדיום ל-1,558.8 דולרים לאונקייה, לא מעט קולות, כולל  אלו של מספר בנקים מרכזיים טוענים כי העליות נראות פחות ופחות יציבות.
הפלדיום זינק השנה ביותר מ-20% והרחיב את פער המחירים ביחס למתכות יקרות אחרות, כגון זהב ופלטינה לרמות קיצוניות. המחסור העולמי שהניע את העליות הללו, מקבל כעת דחיפה נוספת כאשר איגוד הכורים מאיים על שביתה בדרום אפריקה – מפיקת פלדיום מרכזית, יחד עם רוסיה.
"מתכת הפלדיום נכנסה לתחום הבועה, בהתחשב בפרמיות הרחבות שלה מול מטבעות אחרים, והיא נסחרת בלא פחות מפרמיה של 700 דולר על פלטינה", אמר אולה הנסן, ראש אסטרטגיית הסחורות של סאקסו בנק. "אבל כל עוד אנחנו לא רואים שום שינוי בתחזית עבור היצע הדוק או שינוי בביקוש של הצרכנים, המחיר יכול להגיע גבוה יותר."
"ישנם יותר ויותר סימנים להיווצרות בועה". הזהירו הבוקר בקומרזבנק. ג'וני טבס, אסטרטגית UBS, הוסיפה ואמרה כי היא צופה צניחה עמוקה במחיר המתכת, גם כשהקולות בשוק מדברים כעת על פוטנציאל המתכת להגיע למחיר של 2,000 דולר.
הדוחות בדרך
המשקיעים נושאים כעת עיניהם לעדכוני התחזיות מפי היצרנים העולמיים המובילים, שצפויים לדווח השבוע על תוצאותיהן הכספיות לרבעון הרביעי. חברת אימפליה פלטינום צפויה לפרסם ביום חמישי הקרוב, וחברת נורליסק ניקל הרוסית צפויה לדווח ביום שלישי הקרוב. מניות שתי החברות זינקו השנה בחדות.
אנגלו אמריקן פלטינום, שהכריזה בשבוע שעבר על הדיבידנד הגדול ביותר שלה מאז 2008, אמרה כי היא מצפה ששלושת המתכות הגדולות של משפחת הפלטינה - כולל רודיום - יהיו בגירעון משולב שוב ב-2019, וזאת כאשר הביקוש מתעשיית הרכב צפוי לגדול, ללא קשר אפילו לכמות מכירות הרכבים, וזאת בשל צמיחת גודל הרכב הממוצע והידוק חוקי הפליטות.
יותר מ-80% מהפלדיום מגיע כתוצר לוואי של כריית ניקל ברוסיה וכריית פלטינה בדרום אפריקה, כך שהאספקה ​​תלויה ברמת החילוץ ממינרלים אחרים. התכנותם של תחליפי פלדיום גם היא לא ריאלית נכון לכעת, כאשר מחקרים הוכיחו כי יש צורך בהתקדמות טכנולוגית לפני שאלו יוכלו להתאים לביצועים של ממירים קטליטיים מבוססי פלדיום, כך על פי ג'ונסון מתיי פלק, המייצר את המכשירים.
"הריצה האחרונה של מחיר הפלדיום מקבלת דחיפה נוספת על ידי שביתה מתוכננת בדרום אפריקה", אומר גאווין ונדט, אנליסט משאבים בכיר ב- MineLife Pty. "משתמשי הקצה והסוחרים מודאגים יותר ויותר מההיצע. חשוב לציין, כי לעלייה של מחיר הפלדיום יש פחות קשר לגורמים ספקולטיביים לטווח קצר, והיא מבוססת על חוסר איזון בסיסי בשוק של היצע וביקוש".
ביינתים, במתכות האחרות, הזהב נותר ללא שינוי מהותי, והפלטיניום עלה ב-0.8% ל-860.05 דולר לאונקיה - רמת המחיר הגבוהה ביותר מאז נובמבר. הריצה של הפלדיום הייתה חזקה כל כך, שלאחר שנסחרה באותו מחיר כמו הזהב בדצמבר, היא נסחרת כעת במעל 200 דולר לאונקיה יקר יותר.
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  מחיר פלדה גבוה זה טוב - נמכור לטיסנקרופ (ל"ת)
  הלוחש 26/02/2019 16:49
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור