פרסום ושיווק

בדרך לדחייה: תרזה מיי תנסה להציל את הסכם הברקזיט

בריטניה בדרך לעיכוב תהליך הברקזיט כדי להגדיר מחדש של תנאי עזיבתה מהאיחוד האירופי, כאשר עזיבה ללא הסכם תהיה אסון כלכלי עבור המדינה. ההצבעה היום
Bloomberg |  2
תרזה מאי (צילום בלומברג)
בריטניה בדרך לעיכוב תהליך הברקזיט כדי להגדיר מחדש של תנאי עזיבתה מהאיחוד האירופי, וזאת מכיוון שעזיבה ללא הסכם תהיה אסון כלכלי עבור המדינה.
הפאונד עלה לרמה הגבוהה ביותר מאז יוני, וזאת לאחר שהפרלמנט הצביע אתמול (ד') על דחיית עזיבת האיחוד האירופי לאחר 46 שנים ללא הסכם כדי לשמור על מסחר תקין. המחוקקים יצביעו היום בנוגע לדחיית המועד האחרון ל -29 במרץ.
האיחוד האירופי מצידו הביע את נכונותו לדחות את העזיבה עד סוף מאי, אם כי על פי גורמים רשמיים, בריטניה תצטרך לספק סיבה מצדקת לדחיית המועד האחרון.
כשהמדינה נמצאת בלימבו, יום רביעי היה עוד יום כאוטי בלונדון ששוב הבהיר מה שרוב חברי הפרלמנט לא רוצים שיקרה, אבל גם לא הסבירו איזה סוג של בקזיט יהיה מקובל על הרוב.
ראשת הממשלה תרזה מאי מצידה ממשיכה להלחם על עסקת הברקזיט שלה, ותנסה בפעם השלישית להעביר את ההסכם דרך הפרלמנט בשבוע הבא, לאחר שסבלה ממרד גדול מהמפלגה השמרנית שלה, איבדה שני קולות גדולים, ראתה שר מתפטר, ובסופו של דבר הזהירה כי הברקזיט יכול להתעכב במשך חודשים רבים.
תוך כדי שהיא נאבקת לשמור על קולה בגלל מחלה, מאי נותרה מחוץ לוויכוח, אחרי שבית הנבחרים הצביע בסופו של דבר ברוב של 321 מול 278 קולות על דחיית עזיבת האיחוד האירופי. לדבריה: "הבית צריך להתמודד עם התוצאות של ההחלטות שהוא קיבל".
אין עסקה
כמעט שלוש שנים מאז שבריטניה הצביעה על ביטול חברותה באיחוד האירופי, ושקצת יותר משבועיים נותרו עד ליום העזיבה, מאי עדיין לא מצליחה להגיע להסכם שעובר את הפרלמנט.
העסקה המועדפת על ראש הממשלה, עליה ניהלה משא ומתן במשך שנתיים, נדחתה על ידי בית הנבחרים בפעם השנייה בהצבעה, ועכשיו, חברי הפרלמנט החליטו להימנע מלהשאיר את בריטניה ללא עסקה.
השאלה היא, על איזה סוג של תוכנית יסכים הפרלמנט להצביע בעד, וכמה זמן עוד צריכים הפוליטיקאים של בריטניה כדי להחליט מה טוב להם?
שר האוצר פיליפ המונד הציע להצביע על האפשריות לתוכנית ב'. "עכשיו אנחנו צריכים למצוא דרך קדימה," הוא אמר בראיון עם חדשות סקיי. "אני שמח מאוד על העסקה של ראשת הממשלה, אבל אני חושב שאנחנו גם צריכים לבחון אפשרויות אחרות לפרלמנט כדי להביע דעה על האופן שבו אנו פותרים את המבוי הסתום הזה".
עכשיו או לעולם לא?
ההתראה של מאי לדחייה ארוכה היא טקטיקה שמטרתה לשכנע את השמרנים הפרו-בריטים ובעלי בריתם במפלגה הדמוקרטית של צפון אירלנד לחזור לעסקה לפני שיהיה מאוחר מדי, כיוון שעיכוב ממושך עשוי להוביל למשאל עם שני, שעלול להפוך את התוצאה של הראשונה.
סטיב בייקר, אחד מהתומכים הבולטים בברקסיט, טען שעמיתיו לא ייכנעו לטקטיקות של מאי ולעולם לא יתמכו בהסכם אותו הציעה. "העסקה כל כך רקובה שהיינו צודקים להצביע נגדה, ונמשיך לעשות זאת", אמר בייקר.
 
בינתיים, בבריסל, הזהיר מישל ברנייר, ראש מחלקת המו"מ של האיחוד האירופי, כי דחיית בריקסיט לא תהיה פשוטה. "זה יכול להיות טקטית, הארכה פוליטית", לדבריו. "במקרה כזה, אני יודע מה יהיו התשובות ואת התגובה של האיחוד האירופי::" מה? למה אתה צריך להאריך? האם זה לארגן משאל עם חדש? בחירות חדשות או לא?"
תגובות לכתבה(2):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  מגיב1 למה אתה לא כותב על המלחמה הקרובה מול הצפון?
  רונה 14/03/2019 15:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  השקל בדרך לריסוק מטה.
  סגור
 • 1.
  הבריטים ישיגו הסכם טוב עבורם תרזה מיי בפיינל
  כלכלן פשוט 14/03/2019 12:31
  הגב לתגובה זו
  1 0
  השוק הבריטי קצת מטולטל אך היציבות בדרך כבר, גילום נכון ויישור אחרון הסכם מצוין או דחיית הברקזיט או משאל עם נוסף שיבטל אותו, הלקוחות מבצעים חזרה ללירה הבריטית ויש לכך סיבות מוצקות בעלות ייסוד נכוןֱ
  סגור