פרסום ושיווק

בוחרים לא להתרגש מהבחירות

מחלקת מחקר, הראל | 
קלפי (צילום Istock)
ההיסטוריה בשוק ההון העולמי והישראלי מלמדת שלבחירות השפעה נמוכה בטווח הקצר ולכן על המשקיעים להמשיך לבחון את התמונה הכלכלית ולשמור על פיזור אפיקי לקראת התנודתיות שעשויה ללוות את תהליך הרכבת הממשלה ■ עד יום שישי חייבת בריטניה לסגור עסקה על יציאה מהאיחוד – או שתשלים יציאה ללא הסכם
השבוע הקרוב יהיה אמנם קצר בשוק ההון המקומי, אך הוא צפוי להיות עתיר אירועים עם פוטנציאל להשפעה משמעותית – אם כי בטווח הקצר בלבד. מחר (שני) תתפרסם הודעת הריבית בישראל שצפויה להישאר ללא שינוי, אך בנק ישראל צפוי לפרסם תחזיות צמיחה ואינפלציה מעודכנות. בנוסף, יש המעריכים כי הנגיד יאותת על העלאת ריבית בתוך חודשיים-שלושה, לאור מדדי המחירים הגבוהים הצפויים בחודשים הקרובים (גבוהים עונתית).
יום לאחר מכן ייערכו הבחירות בישראל. ההיסטוריה בשוקי ההון מלמדת שלאירוע כזה אין לרוב השפעות בטווח הקצר, אלא רק בטווח הארוך כתוצאה מההשפעות של המדיניות הכלכלית שתבחר הממשלה החדשה – אך נראה כי יומרני מדי להיערך לכך כבר עתה. מספיק להיזכר בהשפעות ההפתעות הפוליטיות הגדולות האחרונות כדוגמת בחירתו של טראמפ או ההצבעה במשאל העם של הברקזיט. למי שמפחד מתנודתיות מוגברת, טוב עם יוודא פיזור אפיקי רחב הכולל גם חשיפה למט"ח (דולר) ולאג"ח צמוד, שיכולים לספק הגנה.
ביום רביעי תתפרסם הודעה הריבית באירופה ע"י נגיד הבנק המרכזי באירופה, מריו דראגי ובחזית הזו לא צפויות הפתעות.
עם זאת, אירופה צפויה לספק לא מעט דרמה השבוע – בעיקר בגלל הברקזיט. עיניי המשקיעים נשואות השבוע לבריטניה, כאשר אם עד יום שישי לא יגיעו הבריטים להסכמות עם האיחוד האירופי על הסדר – המדינה צפויה לצאת מהאיחוד ללא הסכם. יציאה ללא הסכם עלולה להביא לכאוס בבריטניה. עדיין לא ברור לאיזה פתרון יש רוב בפרלמנט על מנת להעבירו בחקיקה: הכרזה על משאל-עם חדש, יציאה ללא הסכם, קבלת ההסכם הנוכחי או אפילו ביטול ה Brexit. בסיכומו של דבר, למרות הזמן הרב שחלף, נכון להיום עדיין כל האפשרויות על השולחן. להערכתנו, אי הוודאות תימשך בשבועות הקרובים, תתרום לתנודתיות שתשליך על סנטימנט החברות באירופה ועל היורו והליש"ט.
נתוני מאקרו מעורבים, הנפט ממשיך לטפס
הרבעון השני נפתח בסערה כאשר מדדי המניות המובילים בארה"ב השלימו רצף של 7 ימי עליות – הרצף הארוך ביותר מאז אוקטובר 2017. המומנטום החיובי ממשיך לאחר הרבעון החזק ביותר בעשור האחרון ועם ביצועים מעולים בכל אפיקי ההשקעה.
למרות האופטימיות במניות, שנשענה במידה מסוימת גם על הציפייה להסדר סחר בין ארה"ב לסין, חזית המקרו הייתה מעורבת יותר.  מדוח התעסוקה לחודש מרץ 2019 עולה תוספת מועסקים של 196 אלף – מעל הצפי, שעמד על 177 אלף.
מנגד, הצמיחה בארה"ב ברבעון האחרון של 2018 עודכנה כלפי מטה ל 2.2% בשיעור שנתי, לעומת 2.6% באומדן הראשוני. עיקר העדכון נבע מהורדה של אומדן הצמיחה בצריכה הפרטית וההשקעות. להערכתנו, עקב ההשבתה הממשלתית בתחילת השנה והאינדיקטורים שפורסמו עד כה, כולל המכירות הקמעונאיות ושוק הדיור שגם הם פורסמו בשבוע האחרון, הצמיחה ברבעון הראשון צפויה להיות אף חלשה יותר. יחד עם זאת, אנחנו לא רואים מיתון קרוב בכלכלה האמריקאית.
מי שממשיך להפתיע הוא הנפט, שהגיע בשבוע החולף ל $63 על רקע צמצום התפוקות בעיקר מצד סעודיה ורוסיה על בסיס הסכם שחתמו ולצד כינוס השבוע של שרי קרטל הנפט אופק. מתחילת השנה עלה הנפט 39%.

מה עושים בתיק השבוע? 
 
  1. מניות- תמחור נוח בשוק המקומי במונחים היסטוריים ועולמיים
הרבעון השני של השנה ממשיך את מומנטום העליות ומדדי המניות בארה"ב קרובים לשיא כאשר מדד הנאסד"ק מתחילת השנה בתשואה של 19.6% ומדד ה S&P500 בתשואה של 15.4%. בסיכום שבועי מדד S&P500 עלה 2.1% ומדד הנאסד"ק עלה 2.7%. באירופה מדד ה DAX30 עלה 4.2% ומדד הניקיי היפני 2.8%.
שוק המניות המקומי ממשיך להיות דפנסיבי יותר משאר שווקי המניות בעולם. מדד ת"א 35 סיים את השבוע בעלייה של 0.4%  ומתחילת השנה השיג תשואה של 5.9%+. המדד המוביל מתחילת השנה הוא ת"א 90 שעלה 10.2%.
מדד הבנקים עלה השבוע ב 2.5% על רקע פרסום דו"חות הבנקים לרבעון הראשון של השנה. מתחילת השנה המדד עלה 9.5%.
האופטימיות בשוק המניות המקומי קיבלה ביטוי בהנפקת ישראכרט, שהשלב המוסדי שלה התקיים ביום רביעי. זו אחת ההנפקות הגדולות בשוק המקומי בשנים האחרונות והנוכחות של המוסדיים בה הייתה גבוהה. בהנפקת המניות גייס בנק הפועלים 1.6 מיליארד ₪ והיא אופיינה בביקוש חריג. בעדכון מדדי המניות הקרוב שייערך ביוני, צפויה ישראכרט להיכנס למדד ת"א 90 וככל הנראה תקבל משקל גדול הודות לאחזקות ציבור גבוהות (כ 60%).
סטיית התקן הנמוכה יותר שממשיך השוק המקומי להפגין בתקופה האחרונה בהשוואה לשווקים בעולם היא רק אחת הסיבות שאנו ממליצים להמשיך לשמור עליו כרכיב מרכזי בתיק המניות. המניות בישראל ממשיכות ליהנות משילוב גורמים ייחודי: משק צומח, ריבית נמוכה, מחירי מניות מתחת לממוצע, וחשיפה יחסית נמוכה של הציבור. להערכתנו, ברמות התמחור הנוכחיות במונחים היסטוריים חשוב לשמור על פוזיציה מנייתית גבוהה יחסית בשוק המקומי.
לטעמנו סיומה של מערכת הבחירות הם חדשות טובות מבחינת הקטנת אי הוודאות בשוק הישראלי וחזרה לתפקוד מלא של הממשלה.
  1. אג"ח- אחזקת אג"ח לפדיון מסייעת ללקוח להתמודד עם התנודתיות הצפויה
שוק האג"ח רשם בשבוע האחרון מימושים. האג"ח הממשלתי בלט בירידות, כאשר ככל שהמח"מ היה ארוך יותר כך הירידות היו חדות יותר. כך למשל מדד האג"ח כללי הממשלתי ברמה שבועית ירד 0.9%, אך מתחילת השנה בולט בעלייה של 2%+.
הצמודים ממשיכים לבלוט בביצועים חיוביים יותר מהאפיק השקלי. מתחילת השנה הצמודים הקונצרנים בלטו כאשר מדד תל בונד 60, עלה 3.6%, לעומת עלייה של 2.8% בתל בונד שקלי 50. מדד התל בונד תשואות שקלי סיים בעלייה של 5.6%, בעיקר בזכות התיקון באג"ח הנדל"ן האמריקאי (קח גם מדד התל בונד גלובל שסיים בעלייה של 5.6%). אנו ממשיכים להמליץ לשמור על מרכיב נאה של הצמודים בתיק ההשקעות לנוכח מדדי המחירים החיוביים הצפויים בחודשים הקרובים.
בהסתכלות על רמות המרווחים נראה כי המדדים הקונצרנים אטרקטיביים להשקעה בכל הדירוגים. המרווחים כיום עדיין ברמה הגבוהה ביותר בשנתיים האחרונות, כך ששוק האג"ח אטרקטיבי היום יותר מאשר לפני שנה.
במבט קדימה, הנחת העבודה שלנו היא כי התנודתיות בשוק האג"ח תימשך – גם אם בעוצמות שונות. לאור זאת, אנו מעדיפים להבטיח כי רוב החשיפה לקונצרני תהיה לאיגרות חוב של חברות איכותיות בדירוגים גבוהים, שצפויים לסבול פחות מהתנודתיות. להערכתנו אחזקה של אג"חים לפדיון מספקת פתרון טוב למשקיעים החוששים מעליית התנודתיות בהמשך השנה.
  1. תיק השקעות – שילוב אג"ח לפדיון עם חשיפה למניות יסייע ללקוחות להתמיד
אחרי העליות מתחילת השנה, ההמלצה על פיזור אפיקי לא משתנה וההתמדה והמשמעת לאורך זמן חשובה. כשמתסכלים על שוקי המניות והאג"חים בארץ ובעולם נראה כי התנודתיות תמשיך ללוות אותנו ולרוב לאחר חודשים טובים בשוק ההון מגיעות גם תקופות פחות טובות. לבחירות אמנם לא צפויות השפעה ניכרת על שוק ההון, אך בטווח הקצר הן בהחלט יכולות לתרום לתנודתיות גבוהה יותר.
עבור רוב הלקוחות, פתרון טוב להתמודדות עם התנודתיות הוא רכישת אג"ח לפדיון, המאפשר ליהנות מהעליות ולא להיות מוטרד מידי מהירידות.
יש יתרון לשלב את ההשקעה באג"חים עם חשיפה מנייתית במטרה להפחית את התנודתיות שהמשקיעים יחוו.
תיק המשלב כל הזמן את כל אפיקי ההשקעה נהנה מהקורלציה הנמוכה בין האפיקים ומהווה תרופה אידאלית לתנודתיות הצפויה בהמשך שנת 2019.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה