פרסום ושיווק

דיסקונט ברוקראז': אלו השפעות התקן החדש על רמי לוי ושופרסל

תקן חשבונאי חדש צפוי להשפיע על הדרך שבה מוצגים נכסים במאזן. רשתות עם מספר רב של סניפים צפויות להיות מושפעות. מה יהיה השינוי בשווי?
ערן סוקול |  3
רמי לוי (צילום יח"צ)
דיסקונט ברוקראז' פרסם הבוקר (ה') סקירה ובה התייחס להשלכות הצפויות של תקן החשבונאות החדש IFRS16 העוסק בחכירה תפעולית, אשר יכנס לתוקף החל מהרבעון הראשון של 2019, על תוצאותיהן של הקמעונאיות. התקן אמנם לא צפוי להביא לשינוי בשווי החברות, אולם ישפיע על הקובננטים, יגדיל את מכפילי הרווח ויקטין את מכפילי ה-EBITDA אשר יושפעו בצורה מהותית יותר ביחס למכפילי הרווח.
לדברי אלשיך, "הרעיון שעומד בבסיס התקן הוא הרצון לשקף באופן נאות יותר את ההתחייבויות של החברה, אם כי הוא ייצור במקביל גם עיוותים רבים. לדוגמא: התקן יביא לניפוח המאזן וברוב המקרים לירידה ברווח הנקי בשנים הראשונות ליישומו. התקן יביא גם  לגידול ב-EBITDA ויכול להשפיע על יחסי מינוף ומבחני חלוקת דיבידנד". 
התקן יגדיל את ה-EBITDA
"היות וחישוב ה-EBITDA אינו לוקח בחשבון הוצאות פחת ומימון, התקן יביא לגידול ב-EBITDA (בשל ביטול הוצאות השכירות). לפיכך מכפילי EV/EBITDA יצטרכו להבחן מחדש ותידרש התאמה. השינוי מעלה גם שאלות בנוגע להיקף החוב הפיננסי ברוטו ונתון ה-EBITDA שיש לכלול בקובננטים הקשורים למינוף ובכל הקשור ליכולת החברה לחלק דיבידנדים. בנוסף, גם בניתוח מכפילי רווח ייתכן שינוי מהותי במספרים שידרוש התאמה", מציינת אלשיך. 
לאור השינויים הצפויים, בדיסקונט ברוקראז' ממליצים להתייחס מעתה ואילך למכפיל רווח, יותר מאשר למכפיל EBITDA, היות וההשפעה על מכפיל הרווח פחותה, או לחילופין לבצע את ההתאמות הדרושות למכפיל EBITDA כדי לנטרל את השפעות התקן.
אצל הקמעונאיות צפויה השפעה מהותית
לדברי אלשיך, "התקן צפוי להשפיע על קמעונאיות המזון אשר שוכרות סניפים רבים וצי רכבים, כאשר ההשפעה עבור ויקטורי ורמי לוי צפויה להיות מהותית יותר ביחס לשופרסל, שכן שופרסל שוכרת רק חלק מסניפיה, בעוד חלק מהסניפים נמצאים בבעלותה".
 
דיסקונט ברוקראז' - ניתוח השינויים הצפויים בדוחות הקמעונאיות
בבחינת מחירי יעד, בדיסקונט ברוקראז' מחזיקים במחיר יעד של 28.7 שקלים למניית {שופרסל}, עם המלצת תשואת יתר ואפסייד של כ-17% על שער הבסיס של המניה הבוקר. מחיר היעד למניית {רמי לוי} עומד על כ-207 שקלים, בהמלצת תשואת שוק ואפסייד של כ-8% על שער הבסיס של המניה הבוקר.
מה זה תקן IFRS16?
התקן עוסק בחכירות. עד כה חכירה תפעולית נרשמה כהוצאה שוטפת בדוח רווח והפסד ואילו במאזן לא ניתן ביטוי להתחייבות ולנכס המוחכר. זאת בשונה מחכירה מימונית, שבה נרשם נכס במאזן ובגינו הוצאות פחת בדוח רוו"ה, במקביל לרישום התחייבות מאזנית מימונית ובגינה רישום הוצאות מימון בדוח רוו"ה.
החל מ-2019 (פרט לאימוץ מוקדם) חכירה תפעולית של למעלה מ-12 חודשים תירשם בדומה למימונית. משמע - מחד יוכר נכס במאזן שיקרא זכות שימוש ומנגד תוכר הלוואה. ברוו"ה לא תרשמנה הוצאות חכירה, אלא פחת ומימון. לדברי אלשיך, "סביר כי בשנים הראשונות לאחר היישום, התקן יביא לגידול בהוצאות המימון והפחת (מעבר לנטרול הוצאות החכירה) ומשכך תחול ירידה ברווח הנקי. זאת מכיוון שיתרת ההלוואה צפויה להירשם במלואה במועד היישום ולאחר מכן לרדת הדרגתית. במאזן התקן יביא לניפוח הנכסים וההתחייבויות".
תגובות לכתבה(3):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  חובבנות
  מיכה 11/04/2019 21:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  התקן לא מעוות שום דבר. זה שדיסקונט לא היו מודעים עד כה להתאמות הנדרשות של חכירות תפעוליות רק אומר עד כמה החובבנות חוגגת שם. פשוט ביזיון.
  סגור
 • 1.
  אפליה
  שמואל 11/04/2019 15:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם מדובר ברשתות שופרסל ורמי לוי, מדוע המערכת שמה תמונה של רמי לוי ?
  סגור
 • כי הוא יותר יפה
  אירית לימור 11/04/2019 20:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כי הוא יותר יפה
  סגור