פרסום ושיווק

ועדת הטייקונים: יש מקום להכריז על חלק מהבנקים כמונופול

הפיקוח על הבנקים מתפקד כ"רגולטור שבוי". רשות התחרות מאפשרת לבנקים להתנהל ב"שיטת מצליח". פיקוח רשות שוק ההון על מתן אשראי אינו מספק בעליל
ערן סוקול |  3
ח"כ איתן כבל (צילום דוברות הכנסת, נועם ריבקין פנטון)
ועדת החקירה הפרלמנטרית להתנהלות המערכת הפיננסית בהסדרי אשראי ללווים עסקיים גדולים בראשות חה"כ איתן כבל, הידועה בשם ועדת הטייקונים, חשפה היום (ג') את המלצותיה. בין היתר נטען במסקנות הוועדה כי הפיקוח על הבנקים מתפקד כ"רגולטור שבוי", כי תפקוד רשות שוק ההון בפיקוח ובקרה על מתן אשראי אינו מספק בעליל, רשות התחרות מאפשרת לבנקים להתנהל באופן לקוי ב"שיטת מצליח" וכי רשות ני"ע משלימה לאורך זמן עם חוסר שיתוף הפעולה של הפיקוח על הבנקים ואיננה אינה מתריעה בפני שר האוצר, הממשלה והכנסת אודות הבעיה.
הפיקוח על הבנקים הוא "רגולטור שבוי"
מסקנת הוועדה היא שהפיקוח על הבנקים בבנק ישראל מתנהל מול המערכת הבנקאית כרגולטור שבוי אשר לא פועל להרתעת מפוקחיו, וכך נפגע האינטרס הציבורי. בין היתר, סבורה הוועדה שעל בנק ישראל להנהיג מדיניות שמטרתה מניעת עיוותים בשוק האשראי, ובעיקר עיוותים משקיים גדולים אשר נובעים ממתן אשראי מועדף ללווים גדולים, שכן רווחת הציבור דורשת כי לווים גדולים לא ייהנו לאורך שנים ממתן אשראי בתנאים מועדפים.
תפקוד רשות שוק ההון בפיקוח ובקרה על מתן אשראי אינו מספק בעליל
על פי מסקנת הוועדה, תפקוד רשות שוק ההון בכל הנוגע לפיקוח ובקרה על מתן אשראי אינו מספק בעליל ואינו נותן מענה ראוי לאחריות הרבה המונחת על כתפי הרשות מתוקף תפקידה המרכזי בשווקים הפיננסיים. 
בשל הפערים בין הרגולציה בשוק הבנקאי לשוק החוץ-בנקאי הוועדה מביעה חשש כבד לקיומו של ארביטראז' רגולטורי בשווקים הפיננסיים, המנוצל על ידי לווים גדולים. בנוסף, הוועדה סבורה כי הרשות אינה מטפלת כראוי במעורבות בעלי השליטה בגופים המוסדיים. כדי להבטיח ציות והרתעה אפקטיבית מומלץ להדיר בדחיפות נושא זה.
רשות התחרות מאפשרת לבנקים "שיטת מצליח"
הוועדה סבורה כי רשות התחרות (לשעבר הרשות להגבלים עסקיים) אינה פועלת בנחישות הנדרשת לקידום התחרות במערכת הבנקאית והתרשמה כי יש מקום להכריז על חלק מהבנקים כקבוצת ריכוז או כמונופול.
עוד סבורה הוועדה, כי על הרשות להגביר במידה ניכרת את נכונותה לפעול לגילוי מקרים של ניצול לרעה של כוח שוק ושל פעילות אנטי-תחרותית במערכת הבנקאית. מומלץ לחזק במידה ניכרת את צעדי התגובה לפעילות אסורה שנחשפת והוועדה סבורה כי אין להסתפק בצעדים שעליהם הורה הפיקוח על הבנקים, בין היתר משום שאין בצעדים אלו כדי למנוע פעילות אנטי-תחרותית המבוצעת ב"שיטת מצליח".
רשות ני"ע משלימה עם חוסר שיתוף הפעולה של הפיקוח על הבנקים
על פי הדו"ח, הוועדה סבורה כי ממשק העבודה בין הרשות לבין הפיקוח על הבנקים אינו מתפקד כראוי. בין היתר נטען בדו"ח כי הפיקוח אינו משתף בצורה סדירה את הרשות בסוגיות שלציבור המשקיעים יש בהן עניין רב ונראה כי הרשות משלימה לאורך זמן עם התנהלות זו, אינה נוקטת את הצעדים הנדרשים לתקנה כמצופה מרשות עצמאית ואינה מתריעה בפני שר האוצר, הממשלה והכנסת על הצורך בתיקון ממשק העבודה עם הפיקוח בכלי חקיקה.
יתר על כן, ממכלול הממצאים אשר הוצגו בפני הוועדה, התעורר בוועדה חשש עמוק שחובת הגילוי הנאות בכל הנוגע לתאגידים בנקאיים בישראל אינה מתמלאת כנדרש. הוועדה רואה בעייתיות רבה בחוסר הבהירות בעניין התנהלותה של הרשות בנושא אי-הדיווח של בנק לאומי על פעילותו בנושא העלמות המס עד שנת 2011, כאשר ציבור המשקיעים נחשף לחקירה שהתנהלה בארה"ב.
תגובות לכתבה(3):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  איתן כבל דמגוג חסר הבנה
  ירון 17/04/2019 10:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  וטוב שנפטרנו ממנו
  סגור
 • 2.
  מה שהיה אוה שיהיה
  זכי 16/04/2019 23:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הכלבים נובחים והשירה עוברת
  סגור
 • 1.
  בנק ישראל-שוב פשע כנגדנו
  בגדדי 16/04/2019 16:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שוב אנו רואים את האפיסות והמופקרות של 450 עובדי בנק ישראל אשר נהנים משכר ופנסיות-מהגבוהים בשוק-שנתנו יד למופקרות הבנשים,התרשלו במילוי תפקידם,נרדמו ואפשרו את שוד הלקוחות.הציבור חייב לצאת למחאה בדרישה לחקירה ממלכתית כנגד ראשי הבנק,כנגד השכר,כנגד האבטלה הסמויה של עשרות פקידים מיותרים -לדרוש קיצוץ מיידי והחזרת הכסף ולשקול-סגירת האורווה הבזבזנית
  סגור