פרסום ושיווק

פריגו צונחת לאחר דרישת תשלום מס של 843 מיליון דולר בארה"ב

ב-IRS דורשים תשלום נוסף עבור עסקה שבוצעה בשנת 1996 על ידי חברת התרופות אלן, לטענתם התמלוגים על טיסברי לא היו מספקים
ערן סוקול | 
מורי קסלר, מנכ"ל פריגו (צילום יח"צ)
מניית חברת התרופות הדואלית {פריגו}  סימול (PRGO) צונחת כעת בכ-6.4% בתל אביב, לאחר שהחברה דיווחה הלילה כי קיבלה דרישה לתשלום מס של כ-843 מיליון דולר מרשויות המס בארה"ב (IRS) בגין עסקה שבוצעה בשנת 1996 על ידי חברת התרופות אלן.
על פי הדיווח, דרישת התשלום הכוללת תשלום מס נוסף וקנס, מגיעה לאחר שנערכה ביקורת לחברת אתנה (Athena Neurosciences) לשנות המס 2013-2011. אתנה נרכשה בשנת 1996 על ידי אלן (Elan) אשר נרכשה על ידי פריגו בדצמבר 2013.
לעמדת ה-IRS, חברת אלן חייבת לאתנה תשלום נוסף של תמלוגים בקשר עם תרופת הטיסברי (Tysabri) לטיפול בטרשת נפוצה, אשר הושקה לפני רכישתה על ידי אלן. אתנה דיווחה במקור על תמלוגים בהתבסס על תיעוד מחירי העברה אשר הוכנו על ידי יועצי המס החיצוניים שלה, אולם לעמדת ה-IRS היה על אלן לשלם סכומים גבוהים מהותית עבור הזכות לנצל את הקניין הרוחני הקיים של אתנה במועד הרכישה. לעמדת ה-IRS, היה על אלן לשלם שיעור תמלוגים של כ-24.7% מהכנסות הטיסברי.
בפריגו מציינים כי החברה מתנגדת בתוקף לעמדת ה-IRS ומחזיקה בעמדה כי התשלומים המקוריים, אשר התבססו על תשלומי העברה היו הולמים.
נזכיר, כי בסוף שנת 2018, מניית פריגו התרסקה בכ-30% ביום מסחר בודד לאחר שקיבלה מרשויות המס באירלנד דרישה לתשלום מס של כ-1.64 מיליארד אירו, בגין רכישת אלן בשנת 2013. רשויות המס באירלנד טענו כי בקשר לתשלום מס על עסקת מכירת זכויות בתרופת הטיסברי לחברת ביוג׳ן, שנעשתה על ידי חברת אלן בתחילת שנת 2013 עוד לפני שנרכשה על ידי פריגו, אלן סיווגה את התשלום מהעסקה כהכנסה מפעילות שוטפת שמחייבת תשלום מס בשיעור של 12.5% בלבד עם אפשרות לקזז הפסדים צבורים, אך למעשה הייתה צריכה לשלם על העסקה מס רווחי הון של 33% ללא אפשרות לקזז הפסדים (לכתבה המלאה).
 
התפתחות מחיר מניית פריגו בשנה האחרונה
תגובת השוק הראשונית ככל הנראה היתה מוגזמת בזמנו, שכן נפילת המניה הובילה לירידה בשווי השוק אשר שיקפה כמעט את כל דרישת התשלום, כאשר לרוב דרישות תשלום מסוג זה נסגרות בפשרה כלשהי, מה שבא לידי ביטוי בתיקון שרשמה המניה מאז.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה