פרסום ושיווק

משרד האנרגיה מציג את מאגר המידע הלאומי החדש לנפט וגז טבעי

המאגר יכלול את כל הנתונים הגיאולוגים והגיאופיסיים הנאספים במשרד האנרגיה וישמש לניהול התהליכים הרגולטורים וזיכיונות בתחום החיפושים וההפקה של הנפט והגז הטבעי
גיא עיני |  1
יובל שטייניץ (צילום הדס פורוש, דוברות הכנסת)
משרד האנרגיה הציג את מאגר המידע הלאומי החדש לנפט וגז טבעי, אשר יכלול את כל הנתונים הגיאולוגים והגיאופיסיים הנאספים במשרד האנרגיה. בכך, מצטרפת ישראל למגמה העולמית של מדינות מתוקנות, המנהלות מערכות דומות, בהן אנגליה, נורבגיה ואוסטרליה.
המערכת תעבוד בשיתוף המכון הגיאולוגי והמכון הגיאופיסי וכשתהיה זמינה לכלל הציבור, צפויה גם להכיל בין השאר את ספר הנפט, המכיל מידע רב על זכויות הנפט בישראל וכיום ניתן לעיין בו רק במשרד האנרגיה.  
המאגר פותח על ידי חברת שלומברג'ר (Schlumberger), חברה בינלאומית, הגדולה בעולם לשירותי שדות נפט, בשיתוף עם חברת הייעוץ אקולוג'י ועל הקמת המערכת אחראית חברת {מלם תים}. מדובר  בפרויקט רב שנתי, שחלקו הראשון ארך כשנתיים ועלותו מיליוני שקלים. 
המאגר החדש יכלול את כל הנתונים הגיאולוגים והגיאופיסיים הנאספים במשרד האנרגיה וכן ישמש לניהול התהליכים הרגולטורים וזיכיונות בתחום החיפושים וההפקה של הנפט והגז הטבעי. הפרויקט מיישם את מערכת ה-(NDR National Data Repository) - מאגר נתונים לאומי בתחום האנרגיה, המקובל בעולם, עליו בוצעו שינויים, תוספות והתאמות למציאות ולצרכים של מדינת ישראל.
בשלב הראשון תיפתח המערכת החדשה לשימוש פנים משרדי בלבד, לתקופת הרצה של מספר  חודשים. ההערכה היא כי עד סוף השנה, או בתחילת 2020, יעלה לאוויר אתר פתוח אשר ינגיש לציבור חלק מהנתונים, עליהם לא חלה חובת חיסיון על פי חוק הנפט.
מיקי גרדוש, מנהל תחום גיאולוגיה, גיאופיסיקה ומידע במינהל אוצרות הטבע במשרד האנרגיה: "אנו שמחים להשיק את מאגר המידע הלאומי החשוב והחיוני לנפט וגז טבעי. אחת המטרות המרכזיות בהקמת המערכת היא להנגיש את המידע הרב אשר נאסף במהלך עשרות שנות חיפושים והפקה של נפט וגז בישראל ובכך לתרום לעידוד חיפושי גז ונפט בישראל. בנוסף, המאגר יגביר את השקיפות, הנגישות ושיתוף הציבור במידע, על מנת לתמוך ולקדם פעילות טכנולוגית, מחקרית ואקדמית. בין הנתונים שינוהלו במערכת: זיכיונות, מיפוי, סקרים גיאופיסיים וגיאולוגיים, נתוני קידוחים וחיפושים, איתור איזורי פוטנציאל, סקרים סביבתיים, עדכון מצב הקרקע ומתחת לפני הים ועוד. המערכת כוללת כלים ייחודיים שפותחו עבור המשרד לצורך ניהול ומעקב אחר תוכניות עבודה ומהלכי רגולציה שונים בזכויות הנפט".
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  לכבוד שר שטיניץ לפי דעתי! יש חוסר מידע לאזרחים
  יעקב כהן 02/05/2019 19:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היות ואני מאוד מתעניין בגז טבעי נתקל בחוסר ידע מצד הציבור
  סגור