שיווק ופרסום

מורים – שדרגו את המשכורת שלכם

מאבק לשיפור תנאי העסקתם של מורים בישראל הוא מאבק וותיק ומתמשך, אשר כנראה יימשך עוד זמן רב, כל עוד המדיניות בארץ לא תשתנה באופן קיצוני, לפחות בנושא ספציפי זה. בעוד מאבק חשוב זה נמשך כאמור, כדאי לבחון - מה כן יכולים מורים ומורות בישראל לעשות על מנת לשפר את משכורתם ואת תנאי העסקתם?
כתיבת מומחים | 
MORA (צילום istock)
המשכורת הממוצעת של מורה בישראל היא נמוכה, נמוכה מדי בהשוואה למדינות מערביות אחרות, כמו גם לסכום האובייקטיבי שנראה כראוי עבור העוסקים במקצוע תובעני כל כך מצד אחד, וחשוב ומהותי כל כך לחברה בה אנו חיים מצד שני. המאבק לשיפור תנאי העסקתם של מורים בישראל הוא מאבק וותיק ומתמשך, אשר כנראה יימשך עוד זמן רב, כל עוד המדיניות בארץ לא תשתנה באופן קיצוני, לפחות בנושא ספציפי זה. בעוד מאבק חשוב זה נמשך כאמור, כדאי לבחון - מה כן יכולים מורים ומורות בישראל לעשות על מנת לשפר את משכורתם ואת תנאי העסקתם?
רכישת ידע, ניסיון והסמכות נוספות  
הדרך העיקרית והמתבקשת ביותר עבור מורה בישראל לשדרג את משכורתו/ה, היא באמצעות רכישה של ידע נוסף, וספציפית של הסמכות ותארים הרלבנטיים לעבודתו.
אחת הדוגמאות המרכזיות בהקשר זה היא של תואר שני בחינוך – מורה המחזיק בתואר שני בחינוך עובר לסטטוס שונה מזה של מורה המחזיק בתואר ראשון בלבד, סטטוס המקנה לו זכויות נוספות וביניהן גם משכורת גבוהה יותר והטבות נוספות אותן ניתן לתרגם ישירות לסכומים בלתי מבוטלים של כסף. ואכן, מורים רבים פונים לתואר שני בחינוך מדי שנה, במכללות מובילות לחינוך דוגמת מכללת אורנים. מסלול זה מהווה את אחת הדרכים היעילות והבטוחות ביותר לשדרוג מהיר יחסית של המשכורת החודשית.
מלבד לתואר שני בחינוך קיימים מסלולי הכשרה והסמכה נוספים, אשר עשויים להעניק למורים תוספת במשכורת, תנאים טובים יותר ועוד. מסלולים אלו כוללים הסמכות והכשרות נקודתיות, כמו גם הרחבה של תחום עיסוקו/ה של אותו/ה מורה, דוגמת הרחבה לעיסוק בחינוך מיוחד, הסמכה לאבחון התנהגותי ועוד שלל הסמכות ותתי מקצועות שונים אליהם יכולים המורים להרחיב את ידיעותיהם והסכמותיהם. דרך זה פותחת דלתות רבות חדשות בפני מורים חדשים וותיקים כאחד, החל מעיסוק נוסף במוסד הלימודים בו הם כבר מלמדים והרחבת המשרה הקיימת ועד דריסת רגל במוסדות נוספים.
כניסה לשוק הפרטי
אפשרות אטרקטיבית נוספת אליה פונים לא מעט מורים בישראל היא כניסה לשוק הפרטי, במקביל לעיסוק בהוראה במוסדות לימוד שונים. בשוק קפיטליסטי בו המדינה אינה עושה מספיק למען העוסקים במקצוע חשוב זה, השוק הפרטי מהווה אופציה אטרקטיבית ומפתה. שוק השיעורים הפרטיים בישראל הוא שוק גדול ועשיר בביקוש, והשכר הממוצע של מורה פרטי מנוסה מגיע לסכומים אשר בפועל כפולים ומכופלים משכרו של מורה בבית ספר רגיל, כאשר מחשבים את משכורתו החודשית בהתחשב במספר השעות שעבד בפועל.
מלבד לשיעורים פרטיים גרידא, מכיל שוק הלימודים הפרטי אפשרויות נוספות, דוגמת עריכת סדנאות או שיעורים מרוכזים למספר תלמידים, העברת הרצאות בתחום ההתמחות, פתיחת קבוצות להכנה לבגרות, פסיכומטרי ומבחנים מרכזיים נוספים וכו'.
לסיכום, משכורתם הבסיסית של מורים בישראל אולי אינה גבוהה מספיק, אך בהחלט קיימות אפשרויות לשדרגה, הן באופן נקודתי ומידי והן לטווח הארוך.
תגיות מורה | משכורות | שכר
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה