פרסום ושיווק

איך לבחור שותף עסקי?

בחירה נכונה של שותפים היא משימה מורכבת ובעלת השפעה דרמטית על הצלחת העסק. החל מהחשיבות של חזון משותף ועד תיאום ציפיות למקרה של פרידה – הנה כל הטיפים שכדאי להכיר

כתיבת מומחים | 
המטרה של שותפות עסקית היא לצמצם את הסיכון ולהגדיל את פוטנציאל הרווח. בניגוד לבעלי עסקים שעובדים לבד, שותפים יכולים להחליף רעיונות וגם לגייס מימון ממגוון רחב של מקורות שונים. במידה והשותפות עולה יפה, ניתן למצות עד תום את היתרונות של העסק ואף לייצר בולטות מול מתחרים. מצד שני, קשה ולעיתים מאתגר לבחור את השותף העסקי הנכון.
אז מה עושים? הנה 5 טיפים שתוכלו לאמץ עוד היום על מנת למצוא שותפים עסקיים שמתאימים לכם:
1. גבשו חזון משותף
החזון של השותפים העסקיים אמור לשמש כמצפן לקבלת החלטות. ככל שתקדימו לגבש חזון מהודק, ברור וקונקרטי יותר, כך יעלו סיכויי ההצלחה של השותפות. מנגד, שני שותפים שעובדים יחד רק בגלל מערכת יחסים אישית מעמידים את עצמם בפני סיכון. בפועל, רק חזון משותף לדרך ולעשייה יוביל אתכם ליעדים ולמטרות.
2. תאמו ציפיות לגבי רווחים
עניינים כספיים יוצרים מחלוקות גם בתוך בני משפחה, אז על אחת כמה וכמה בין שותפים שאין ביניהם קשרי דם. הפתרון גם כאן הוא לתאם ציפיות ולא להשאיר שום דבר ליד המקרה. שותפות עסקית היא ממש לא המקום לעשות טובות, לסמוך על הבטחות בעל פה או לדחות החלטות מכריעות. מה שצריך לעשות הוא לתאם ציפיות קטנות וגדולות ולפרט מה עושים עם רווחים והפסדים.
3. חלקו את העבודה לפי תחומי התמחות
לכל אחד מאתנו תחומי התמחות אחרים. בהקשר הזה, הפריבילגיה של שותפים היא לדאוג מלכתחילה שכל אחד יעשה רק מה שהוא טוב. כך למשל שותף אחד יכול לטפל בעניינים בירוקרטיים, אדמיניסטרטיביים או בכח האדם, בעוד השותף השני יהיה אחראי על שיווק, יחסי ציבור ופרסום. אם מחלקים את העבודה לפי תחומי התמחות מונעים מחלוקות ויוצרים כר פורה לשיתוף פעולה אפקטיבי.
4. אל תערבבו חיים אישיים ועסקיים
הטעות הנפוצה של שותפים עסקיים היא להפוך לחברים, או להגיע מלכתחילה לתוך הסקטור העסקי עם קשרים אישיים כאלה ואחרים. הסכנה כאן היא מפני ערבוב יתר של החיים האישיים והעסקיים ומערכת שיקולים שאינה רציונאלית. לכן עדיף להימנע מכך ולשמור על יחסים קונקרטיים בלבד.
5. הכינו תרחיש למקרה של פרידה או סגירה
שותפים עשויים להחליט שהגיע הזמן להיפרד מטעמים אישיים, בגלל ביצועי העסק או פשוט על רקע חוסר עניין ומוטיבציה. למרות שלא ניתן לדעת מה יוליד יום, אפשר בהחלט להיערך לכל תרחיש. בעיקר רצוי להתייעץ עם אנשי מקצוע לגבי פרידה או סגירה, לפרט מה עושים על מנת להחזיר חובות ולהחליט יחד כיצד מחלקים רווחים או דיבידנדים. 
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה