פרסום ושיווק

מיהו יועץ עסקי מומלץ?

יועץ עסקי מומלץ הוא מי שמסוגל לעשות את התהליך בצורה רצינית ואפקטיבית על סמך ניסיון עשיר והשכלה הולמת, ולהביא לתוצאות משמעותיות בפרק זמן קצר

כתיבת מומחים | 
ביז 183 (צילום יח"צ)
על קצה המזלג, יועץ עסקי הוא בעל מקצוע שנועד לטפל בעסק שלכם ולשדרג אותו, הוא לומד אותו ומציע תובנות והצעות לשיפור הנכתבות בתוך תוכנית עסקית. לעיתים מדובר בתהליך הנפרש לאורך זמן ולעיתים בכמה פגישות בודדות, אך המטרה היא אחת: לשפר את רווחיות העסק ואף להגדיל את המחזור שלו, תוך פתרון בעיות קיימות באופן נכון ומקצועי. יועץ עסקי מומלץ הוא מי שמסוגל לעשות את התהליך בצורה רצינית ואפקטיבית על סמך ניסיון עשיר והשכלה הולמת, ולהביא לתוצאות משמעותיות בפרק זמן קצר.
כמה מילים על התהליך שמבצע היועץ העסקי
לפני שבוחרים יועץ עסקי חשוב להבין לפחות באופן ראשוני את התהליך, מפני שהנתונים שאתם מחפשים אצל היועץ נגזרים מתוך ההיבטים השונים של ייעוץ עסקי מדובר בתהליך נחוץ ומועיל לעסקים הנמצאים בשלבים שונים של חייהם, החל בשלבים הראשונים של ההקמה וההרצה, דרך תקופות של דשדוש, רווחיות נמוכה ואפילו משבר, ועד לתקופות של התרחבות וצמיחה ולפני ביצוע שינויים משמעותיים כמו רכישת מתחרה, כניסה לשותפות, חתימה על זיכיון ועוד.
יועץ עסקי מתאים את התהליך אל העסק הספציפי על המאפיינים המיוחדים שלו, השווקים שבהם הוא פועל והיעדים הייחודיים שהציב לעצמו. יחד עם זאת, כמה שלבים בסיסיים חוזרים על עצמם במהלך ייעוץ עסקי במרבית המקרים. זהו תהליך מסודר, מאורגן ומדויק הכולל בין היתר שלב פיננסי – בו מתייחסים אל הדוחות הכלכליים הקיימים, דואגים לתמחור נכון, בוחנים את ההלוואות, עובדים מול הבנקים, דואגים לתזרים המזומנים, בונים דוחות כלכליים חדשים ומקצועיים, ועוד. כלומר, יועץ עסקי בוחן לעומק את מצבו הפיננסי של העסק, בנוסף על היבטים רבים נוספים, ובהמשך מציע כלים ושיטות המגולמים בתוכנית עסקית.
התוכנית העסקית מספקת פתרונות ישימים וריאליים לבעיות שונות שזוהו בתהליך הבדיקה הראשוני, למשל פתרונות בתחום העסקת העובדים, הקטנת ההוצאות בעסק, שיפור הגבייה, עבודה מול ספקים, שינויים בהלוואות וכדומה. יש לציין כי הייעוץ העסקי עוסק גם בתחום השיווק והמכירות, למשל בכל הקשור לשיווק במדיה הדיגיטלית (אינטרנט, רשתות חברתיות), שיתופי פעולה עסקיים, נטוורקינג וכיוצא בזאת. בנוסף לכך, היועץ העסקי מספק כלי ניהוליים רלוונטיים בהתאם לבדיקה של ההתנהלות השוטפת בעסק. יש עוד מרכיבים רבים שבהם התהליך יכול להתמקד, וכאמור הוא יכול להכיל כמה פגישות בודדות או להתפרש על פני תקופה – לפי הצרכים של הלקוח. בכל מקרה, יועץ עסקי מלווה את הלקוח כל הזמן ומסייע בקבלת החלטות, התלבטויות, שאלות ומעקב אחרי העמידה ביעדים שהוצבו.
אז מיהו בעצם יועץ עסקי "מומלץ"?
חשוב להבין שכמו בכל תחום מקצועי, גם בענף הייעוץ העסקי עובדים אנשים בעלי ניסיון, השכלה וכישורים שונים. מטבע הדברים, הבדלים אלו יכולים להתבטא בתהליך הייעוץ ובמטרותיו, ולכן חשוב לבחור יועץ עסקי מומלץ העומד בכמה קריטריונים בסיסיים.
ראשית, כפי שהוסבר בחלק הקודם, תהליך ייעוץ עסקי נוגע במישרין בפן הפיננסי של העסק. וגם אם הוא עוסק בהיבטים אחרים, תמיד יש נגיעה מסוימת אל הפן הכלכלי ויש צורך להבין האם מהלכים אלו כדאיים ברמת הרווחיות, מדוע ועד כמה הם רווחיים, מתי כדאי לבצע אותם ובאיזה אופן. לכן, יועץ עסקי מומלץ חייב להחזיק בהשכלה אקדמית כלכלית ממוסד מוכר, כמו במנהל עסקים, בשיווק או בפיננסים.
שנית, יועץ עסקי מומלץ הוא מי שיש לו בשלות אישית. הבשלות מגיעה הן מניסיון החיים שלו כאיש עסקים  מנוסה שכבר ידע עליות ומורדות, והן מניסיון בתור מנהל עסקים בשטח. בוודאי הייתם רוצים לקבל ייעוץ מאדם שבאמת יודע על מה הוא מדבר, שמכיר מקרוב ובאופן אישי את המטלות, הלחצים והמגבלות בהתנהלות השוטפת, ואת המשמעות של להיות בעל חברה ומנהל. אדם כזה יכול להבין אתכם, את ההתלבטויות, הרצונות והשאלות, ולספק מענה שמבוסס על ניסיון בשטח ולא מחוברות הדרכה בלבד.
שלישית, חשוב שיהיה לו ניסיון רב ככל האפשר בתור יועץ עסקי, אשר ליווה עסקים וחברות ממגזרים שונים. בפרט, חשוב לברר אם יש לו ניסיון בייעוץ לעסקים מתחום הפעילות שלכם, כי הדבר יתבטא בידע מעמיק וחיוני שיוביל לקידום העסק.
נקודה רביעית ואחרונה, כבר בתחילת התהליך שימו לב שאתם מרגישים בנוח עם היועץ העסקי, שהוא מדבר אתכם בגובה העיניים ושאפשר לעבוד איתו בצורה טובה ובאופן קרוב וצמוד.
לפרטים נוספים בנושא ולקביעת פגישת ייעוץ ללא התחייבות, פנו אלינו בטלפון 035377088.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה