פרסום ושיווק

פייסבוק הציגה את תוכניותיה למטבע הקריפטו החדש שלה

הרשת החברתית הגדולה בעולם חברה לענקיות כמו ויזה, מאסטרקארד, פייפאל ו-eBay  ותשיק את מטבע ה"ליברה" ואת שירות התשלומים "קליברה" בשנה הבאה. מהפכה בדרך?
Bloomberg |  4
מארק צוקרברג (צילום פייסבוק)
פייסבוק חשפה היום את תוכניותיה להשיק מטבע דיגיטלי חדש, אשר לפי תוכניתיה עתיד יום אחד לשמש למסחר ברמה זהה לזו של הדולר האמריקאי.
שמו של המטבע יקרא ליברה, ועתיד להיות מושק כבר בשנה הבאה ויפעל תחת הגדרת "מטבע מיוצב", כלומר מטבע דיגיטלי הנתמך על ידי מטבעות וניירות ערך מגובים של הממשלה. המטרה היא למנוע תנודות מסיביות במטבע, כך שניתן יהיה להשתמש בו עבור עסקאות יום יומיות בצורה טובה יותר, שלא כמו במטבע הביטקוין התנודתי מאוד.
מטבע הליברה הוא למעשה תוצאה של פרויקט בן שנה של פייסבוק, בו ביקשה החברה לייצר דרך קלה עבור משתמשיה לשלוח ולקבל כסף באמצעות שירותי העברת ההודעות שלה. מסרים מיידים הם אחד המוצרים הצומחים בקצב הגבוה ביותר של החברה, והמנכ"ל מארק צוקרברג מיישם זאת על ידי שילוב כל מוצרי העברת ההודעות של פייסבוק כדי לאפשר למשתמשים לתקשר בין האפליקציות השונות.
ההתמקדות במטבע דיגיטלי מגיעה בתקופה שבה צמיחת המשתמשים של הרשת החברתית העיקרית צונחת בכמה שווקים עיקריים, וזאת כאשר הרגולטורים בודקים את כשלי הפרטיות התכופים של החברה. תשלומים הם דרך אפשרית להפוך את שירות ההודעות לעסק שמשלים את פעולות הפרסום של פייסבוק, שמייצרות כמעט את כל ההכנסות שלה.
"בעבר, כדי לייצר אמון במטבע חדש ולהשיג אימוץ נרחב במהלך השקתו, הדרך הייתה להבטיח כי המטבע יכול להסחר תמורת נכסים אמיתיים, כגון זהב", אמרו בפייסבוק והסבירו כי "במקום לגבות את הליברה עם זהב, הוא יהיה מגובה על ידי אוסף של נכסים בעלי תנודתיות נמוכה, כגון פיקדונות בבנקים וניירות ערך לטווח קצר במטבעות של בנקים מרכזיים יציבים ובעלי מוניטין".
הכמות הכוללת של מטבע הליברה תוכל להשתנות, וניתן יהיה להנפיק מטבעות דיגיטליים חדשים בכל פעם שמישהו ירצה להחליף את מטבע הליברה למטבע פיאט קיים, ולכן המחיר לא צפוי להשתנות יותר מאשר מטבעות יציבים אחרים", כך לדבריו של דוד מרקוס, ראש צוות הבלוקצ'יין של פייסבוק שמוביל את הפרויקט.
פייסבוק שמרה בקפידה על תוכניות הקריפטו שלה במשך יותר משנה, אם כי רבים מן הפרטים כבר דווחו על ידי בלומברג במהלך השנה החולפת.
מרקוס, שניהל את פייסבוק מסנג'ר, אמר כי פייסבוק מתכננת לבנות ארנק דיגיטלי חדש שיימצא בתוך מסנג'ר ושירות העברת ההודעות העצמאי האחר שלה, WhatsApp. לאחר שמטבע הליברה יושק, הארנק הדיגיטלי יקל על המשתמשים לשלוח כסף לחברים, משפחה ועסקים דרך היישומים.
"החברה מתכננת לשמור על הנתונים כספיים שנאספו ממשתמשי ליברה בנפרד מנתוני המשתמש של פייסבוק. לכן, הארנק הדיגיטלי של פייסבוק יתקיים תחת חברת הבת קליברה, אשר תאחסן נתוני עסקאות משתמש בשרתים נפרדים", אמר מרקוס. "אם משתמש WhatsApp משתמש בארנק קליברה כדי לשלוח כסף לחבר או לשלם לקמעונאי, האינטראקציות אלה לא יישמרו לצד הפרופיל החברתי שלו בפייסבוק".
"יש הבחנה ברורה בין קליברה לבין המידע אליו לקליברה תהיה גישה, ולבין המידע אליו פייסבוק תהיה חשופה" אמר מרקוס. "זה ברור מאוד שאנשים לא רוצים שהנתונים הכספיים שלהם מתוך החשבון יבואו במגע עם נתונים חברתיים או ישמשו למטרות אחרות".
תגובות לכתבה(4):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  האדיוט צוקרבג פורט על העצבים של האמריקאים
  אריאל 19/06/2019 10:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה יותר ויותר נראה שהאמריקאים מאבדים סבלנות כלפיו לאור הריכוזיות וההשלתטות על כל תחומי החיים.בסוף תבוא רגולציה שתשבית אותו ותפרק את נכסיו
  סגור
 • 2.
  Ryacoin.io, מטבע דיגיטלי שמייצב את עצמו
  א 18/06/2019 16:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מטבע מבוזרומערכת פיננסית שולא נישלט ע"י חברה ריכוזית
  סגור
 • וגם משווק את עצמו
  שחרר 12/07/2019 18:16
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אותה תגובה כל האתרים
  סגור
 • 1.
  עבור אמריקאי שיש לו apple pay ו googe pay מדובר בכלום
  כלום ושום דבר 18/06/2019 14:50
  הגב לתגובה זו
  1 0
  עבור אמריקאי מדובר בכלום ושום דבר - שום יתרון.
  סגור