פרסום ושיווק

הבנק המרכזי של אירופה צפוי להוריד את הריבית בספטמבר

רוב הכלכלנים שסקרו את הנושא על ידי בלומברג אמרו כי מועצת המנהלים של הבנק תשנה את "שפתה" המוניטרית בפגישתה ב -25 ביול ותסמן על הורדת ריבית קרובה
Bloomberg |  2
Mario Draghi (צילום בלומברג)
הבנק המרכזי של אירופה יודיע בחודש הבא כי הוא מוכן להוריד את הריבית, ולאחר מכן יבצע את ההורדה בספטמבר, כך מעריכים הכלכלנים, לאור מאמציו הגוברים של הבנק להחיות את כלכלת גוש האירו.
נשיא הבנק, מריו דראגי, אמר בשבוע שעבר כי אם לא נראה שיפור בתחזיות, הבנק ידרש לפעול בהתאם, כלדבריו, אי-ודאות ממושכת, המונעת במידה רבה על ידי מתחים מסחריים, פירושה שהסיכונים לצמיחה ולאינפלציה התגשמו.
רוב הכלכלנים שסקרו את הנושא על ידי בלומברג אמרו כי מועצת המנהלים של הבנק תשנה את "שפתה" המוניטרית בפגישתה ב -25 ביולי, כדי לסמן על הורדת ריבית קרובה, וזאת כאשר בפעם האחרונה שהתייחס הבנק לנושא הריבית הוא אמר כי היא תשאר ב"רמות הנוכחיות לפחות עד למחצית הראשונה של 2020".
הכלכלנים סבורים כי שיעור ההפקדה, אשר כבר נמצא בנקודת שפל, יופחת ב -10 נקודות בסיס לרמה של 0.5% בחודש ספטמבר. HSBC צופה ירידה נוספת בהיקף דומה בחודש דצמבר, ו-ABN Amro צופה ירידה נוספת בתחילת השנה הבאה.
הציפיות להעלאת הריבית מתישהו בשנה הבאה, מתמודדים כעת עם תקופה ממושכת בה הכלכלה העולמית חווה האטה על רקע מלחמת הסחר אותה ארה"ב מנהלת מול שותפות הסחר שלה, כאשר מדינות כמו אוסטרליה, רוסיה, הודו וצ'ילה כבר החלו בהורדת ריבית בנסיון לתקן את המצב.
בנוסף, רוב הכלכלנים סבורים כי הבנק המרכזי של אירופה צפוי להכניס צעדים כגון פטורים כדי לרכך את ההשפעה של שיעור הריבית השלילי על הבנקים, וזאת לאחר שהבנקים התלוננו כי הורדת ריבית תסחוט את הרווחיות, ותאלץ את הבנקים בסופו של דבר להחזיר ההלוואות.
בנוגע להקלה הכמותית, הכלכלנים מפוצלים בדעותיהם בשאלה אם הבנק המרכזי של אירופה יחזור לרכוש נכסים בקנה מידה גדול בקרוב, כאר רובם אומר שמהלך כזה לא צפוי לקרות. הבנק המרכזי סיים את ההקלה כמותית בסוף השנה שעברה, לאחר 2.6 טריליון אירו (3 טריליון דולר) של קניית אג"ח מאז 2015.
האנליסטים שכן צופים הערכת QE נוספת,  מדברים על כך שרכישה כזו תרוץ במשך 15 חודשים בקצב של 30 מיליארד אירו בחודש, החל בסוף השנה.
"הבנק המרכזי של אירופה חייב לפעול בצורה רצינית כדי לזעזע את השווקים", אמר פיט כריסטיאנסן, בכיר בבנק המרכזי האירופאי ומנתח היורו בבנק Danske, שצופה ירידה של 20 נקודות בסיס וחידושו של QE שיוכרז בספטמבר. "יש לנו אמון ב- ECB".
סביר להניח כי תמריצים כאלה יחייבו שינויים במגבלות העצמיות של הבנק המרכזי על רכישות, על פי האנלסטים. במצב העניינים הנוכחי, הבנק לא יכול להחזיק יותר מ 33% מכלל איגרות החוב של הממשלה - או 25% עבור אג"ח עם סעיף פעולה קולקטיבי - ו -50% מהחוב שהונפק על ידי סוכנויות בילאומיות.
תגובות לכתבה(2):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  קירח מכריז על תספורת עם בלורית (ל"ת)
  לילי 27/06/2019 11:25
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  מתווה יפן . הדוגמה היחדה למדיניות המערבולת של הבנקים
  ר 27/06/2019 11:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כולנו יודעים איך זה הסתיים . עשורים אבודים . התכווצות למרות הריבית האפסית . ירידה בערכי הנכסים ( מניות ונדלן) .יוקר מחייה. פגיעה בערכי החברה והמשפחה (בדידות ,נישואין ,ילדים,ניכור,דיכאון)
  סגור