פרסום ושיווק

הירידה בריבית על המשכנתאות - האם זו באמת בשורה לרוכשי הדירות?

מבלי להרגיש ירדה במהלך החודשים האחרונים הריבית בכ-0.5%. הנתון לכאורה דרמטי ועשוי לחסוך לנוטלי המשכנתאות רבבות שקלים החזר, אך בפועל התמונה הרבה יותר מורכבת

רוני מזרחי |  8
מבלי להרגיש, ירדה במהלך החודשים האחרונים הריבית על המשכנתאות, ובמיוחד הריבית הקבועה לטווח הארוך, שירדה בכ-0.5 אחוזים. בזמנים כתיקונם זו היתה עשויה להיות בשורה מרנינה לרוכשי הדירות, אולם לא בעתות קשות אלה.
הנתון הזה, לכאורה, הינו דרמטי למדי, זאת משום שהוא עשוי לחסוך לנוטלי המשכנתאות רבבות שקלים החזר, ובמקרים קיצוניים, של נוטלי משכנתאות גדולות במיוחד, הסכום הנחסך אף עשוי להרקיע לכ-100 אלף שקלים בקירוב.
אבל כל זה לכאורה. ההיסטוריה הנדל"נית של מדינת ישראל מלמדת שדווקא כשהריבית יורדת, ויותר ויותר ישראלים רוצים לקחת משכנתאות ענק, נוצרת בעיה כפולה ומכופלת: ראשית, רבבות בתי אב נוטלים משכנתא הרבה מעבר ליכולתם ומשלמים עליה בריבית דריבית לטווח הארוך, מה שמביא לפגיעה ממשית ברמת ואיכות החיים לצד חוסר יכולת, למשל, להעניק לילדים חינוך משלים, לצאת לחו"ל, לקנות ולבלות ובמקרים קיצוניים גם חיסכון בסל הקניות החודשי.
שנית, הירידה בריבית הופכת בפועל ל"חרב דמוקלס". ככל שהריבית נמוכה יותר ועוד ישראלים רוכשים דירות, כך גם הסיכוי ששוק הדיור "יתודלק" ורמות המחירים יעלו באופן מלאכותי, הינו גבוה יותר. כך, למשל, קרה בסוף העשור הקודם (2007-2010) ובתחילת העשור הנוכחי (2011-2015) כשריבית נמוכה היוותה גורם ראשון במעלה לנסיקת מחירי הדיור כלפי מעלה.
שלישית, המצב דהיום חמור שבעתיים לעומת העשור הקודם: אם לפני שנים אחדות עדיין היתה תקווה שמספר התחלות הבנייה יעלה, ומקבלי ההחלטות דוגמת שרי השיכון המתחלפים, דיברו על הקמת 80-90 אלף התחלות לשנה, הרי שכיום המספר הזה נשמע דמיוני לחלוטין לאור העובדה שמספר התחלות הבנייה אינו מצליח כלל לחצות את תקרת הזכוכית" של כ-45 אלף לשנה.
רביעית, תכנית מחיר למשתכן, מעבר לחסרונותיה הידועים לכל, ועלותה העצומה למשק, כ-7 מיליארד שקלים עד כה, "תורמת" ללא ספק, יחד עם הריבית הנמוכה יחסית, לפיתוי רבבות ישראלים לקחת משכנתאות ענק, שספק אם יצליחו לעמוד בהן גם בתנאים הנוכחיים של הריבית, קל וחומר כאשר הריבית תתחיל לזחול כלפי מעלה. וזה יקרה ללא ספק מתישהו.
על כן, וכנשיא לשכת הקבלנים החדשה, ומתוך אחריות של "אבא" לכל רבבות רוכשי הדירות, אני קורא לכל מקבלי ההחלטות בממשלה ובכלל, ללכת על תכנית ארוכת טווח שתגן על הרוכשים, ובמיוחד על הקהלים העממיים שביניהם. הגנה שכזו יכולה להתבצע בדרכים שונות:
1. קיבוע הריבית הנוכחית, ובאופן כזה שהרוכשים לא יצטרכו להתעורר בוקר אחד מופתעים, ולגלות שסכום ההחזר החודשי הרקיע במאות שקלים כלפי מעלה.
2. הוזלה אפקטיבית(!) של מחירי הדיור. אין זה סוד שכ-85 אחוזים בקירוב ממחירי הדירות, מורכב ממרכיב הקרקע ועוד תקורות ותשומות בנייה. בידי הממשלה להוזיל תקורות אלה, ובכך והוזיל את מחירי הדיור.
3. לבטל לאלתר את "חזון העוועים" המכונה מחיר למשתכן ולחזור ולהעניק סיוע דיפרנציאלי לרוכשי הדירות הנזקקים, מה שיבטל את העיוות הקיים כיום ויעניק דיור מוזל בדיוק לאותה אוכלוסייה שזקוקה לו, כמו גם מעטפת הגנה לאותה אוכלוסייה לטווח הארוך.
4. לשקול לקבע ריבית דיפרנציאלית(!) לרוכשי הדירות, כלומר ריבית שאיננה קשורה לריבית הכללית במשק הישראלי, ובכך למנוע זעזועים מיותרים לשוק הדיור בעיקר ולרוכשי הדירות בשוק העממי בפרט.
לסיכום, השילוב של ריבית נמוכה עם מיעוט התחלות בנייה ושוק דיור מקרטע ומתאפיין באי וודאות, הינו חבית חומר נפץ דליקה, וטוב יעשו מקבלי ההחלטות אם ישיתו את ליבם לכך.
הכותב הוא נשיא לשכת הקבלנים החדשה ובעלי קבוצת מזרחי ובניו
תגובות לכתבה(8):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  תמ"א 38 רוקנה את קופת המדינה. ויתרו על 100% מערך הקרקע!
  שימו לב 06/08/2019 16:05
  הגב לתגובה זו
  1 1
  אם קרקע שנמכרת לצעיר בהנחה נחשבת כפגיעה בהכנסות המדינה, הרי שקרקע שלא נמכרה בכלל היא פגיעה גדולה פי כמה! בכל פעם שהמדינה מאפשרת להוסיף דירות על קרקע קיימת במרכזי הערים, זה אומר שמישהו קיבל פתרון דיור וכבר לא צריך קרקע חדשה שתופשר מחוץ לעיר. המדינה הפסידה המון!! מי כן לקח את הקופון בסוף? הרי רוכש הדירה במרכז העיר שנוצרה ע"י התמ"א משלם מחיר מלא. התשובה היא שהיזם של התמ"א והדיירים הותיקים שמחזיקים דירות להשקעה במרכז ת"א מתחלקים בכסף של הרוכש... הקופה הציבורית נשארת ריקה....
  סגור
 • 6.
  סקופ! קבלן מודה שזה הכל הריבית ואין מחסור בדירות בישראל
  שימו לב 06/08/2019 16:02
  הגב לתגובה זו
  3 0
  קובעי המדיניות חייבים להתחיל לעשות צעדים בצד הביקוש כי היצע לא חסר בכלל. במרכז ת"א בוצעו צעדים להקטנת הביקוש בגלל שהתחילו לעצור תושבי חוץ שבאו עם כסף שחור מחו"ל. התוצאה היא ירידה של 20% במחירי דירות היוקרה וזה בלב אזור הביקוש!!
  סגור
 • 5.
  במציאות הכל הפוך ממה שכתוב בכתבה (ל"ת)
  ב 06/08/2019 11:57
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 4.
  אתה אבא ??? אתה נוכל בחליפה
  עומר 05/08/2019 15:17
  הגב לתגובה זו
  3 2
  הקרקעות שאתם בונים עליהם את מקור העודר שלכם נקנו במחיר זול. הרווחים שלכם פשוט עצומים. הכמיהה שלך לביטול "מחיר למשתכן" מובנת. התכנית קלקלה (במשהו) את ההשתוללות של "הורים" כמוך...
  סגור
 • 3.
  "אבא" אמיתי היה מוותר על ההכנסה הגדולה שלו ומוריד מחיר (ל"ת)
  "אמא" 05/08/2019 11:10
  הגב לתגובה זו
  12 0
  סגור
 • תפסיק לפמפם-ותתחיל לעבוד
  מי מפמפם 05/08/2019 15:01
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אין לקבלנים מה להוריד!!! ישנם עשרות קבלנים שהשנה פשטו רגל ואחרים בדרך-ואתם חולמים באספמיה שהקבלנים יעבדו בשבילכם בחינם...
  סגור
 • 2.
  מחיר למשתכן זו תוכנית מאוד מאוד גרועה ולא צודקת
  שולמן 05/08/2019 11:10
  הגב לתגובה זו
  0 7
  הפכה 50 אחוז מחסרי הדיור כמוני למשקעי נדלן ונתנה מתנה לא צודקת למשק בית כמו שלי (הכנסה של 45K לחודש) .
  סגור
 • 1.
  מה שקורה באג"ח הארוכות - זו רעידת אדמה 9 בסולם ריכטר
  דן 05/08/2019 10:14
  הגב לתגובה זו
  3 0
  זה ירים צונאמי על כלל השווקים והסחורות , ולאף אחד לא יהיה נושג , מה תיהיה התוצאה ....
  סגור